Bebek Kokusu.Com; Çocuk Bahçesi ::: Evlat Edinme ::: Oyunu
Anasayfam Yap
 
Paylaş Yorumla

Evlat Edinme

Çocuk sahibi olabilme her zaman doğal yollarla gerçekleşemiyor. Evlat sevgisinden yoksun kalmamak için evlat edinme önemli bir

Çocuk sahibi olabilme her zaman doğal yollarla gerçekleşemiyor. Evlat sevgisinden yoksun kalmamak için evlat edinme önemli bir seçenek.

Evlat Edinme Yargıtay Kararları’na göre Bir evlat sahibi olamayışın üzüntülerinin giderilmesi, evlat sevgisinin tatmini gibi ihtiyaç ve arzuların doğurduğu, karşılıklı sevgi ve saygı hislerine dayanan ve yine karşılıklı hak ve yükümlülükleri olan bir kurum.

Kim Evlat Edinebilir?

18 yaşını bitirmiş (ergin) ve ayırt etme gücüne sahip gerçek kişiler evlat edinebilir. Evlat edinme şahsa sıkı sıkıya bağlı haklardan, bir başkası aracılığı ile kullanılması mümkün değil.

Kimler Evlat Edinilebilir?

Küçükler; bir küçüğün evlat edinilmesi, evlat edinen tarafından 1 yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması koşuluna bağlı tutulmuştur. Evlat edinmenin herhalde küçüğün yararına bulunması ve evlat edinenin diğer çocuklarının hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi gerekir.

Birlikte evlat edinme; Yalnızca eşler birlikte evlat edinebilirler. Eşlerin en az 5 yıldan beri evli olmaları veya 30 yaşını doldurmuş bulunmaları gerekir. Bu iki şart diğerinin alternatifi hükmündedir. Yani birisi gerçekleştiğinde diğeri aranmayacaktır.

Küçüğün Rızası; Yasaya göre ayırt etme gücüne sahip olan küçük rızası olmadıkça evlat edinilemez.

Küçüğün ana ve babasının rızası; evlat edinme aynı zamanda küçüğün ana ve babasının rızasını gerektirir. İzin, onay, küçüğün ana ve babasının oturdukları yer mahkemesinde sözlü veya yazılı olarak açıklanarak tutanağa geçirilir.

Yine bu izin veya onayı, küçüğün doğumunun üzerinden altı hafta geçmeden verilemez ve tutanağa geçirilme tarihinden başlayarak 6 hafta içinde geri alınabilir ancak geri alınmadan sonra verilen rıza kesindir.

Eşin diğer eşin çocuğunu evlat edinmesi; Eşlerden biri, en az 2 yıldan beri evli olmaları veya kendisinin 30 yaşını doldurmuş olması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlat edinebilir. Aynı şekilde burada da şartlar diğerinin alternatifi hükmündedir. Birinin varlığı halinde diğeri aranmayacaktır.

Tek Başına Evlat Edinme; Evli olmayan kişi 30 yaşını doldurmuşsa tek başına evlat edinebilir. Burada da gene en az 1 yıldan beri bakmış olma, küçüğün ve küçüğün ana - babasının rızası şartları aranmaktadır.

Eşin Tek Başına Evlat Edinmesi; 30 yaşını doldurmuş olan eş, diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu/ veya iki yılı aşkın süreden beri nerde olduğunun bilinmemesi/ ya da mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süredir ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde tek başına evlat edinebilir.

Burada da tek başına evlat edinmede olduğu gibi 30 yaş sınırı alternatifsiz olarak aranmaktadır.

Büyüklerin evlat edinilmesi; Evlat edinenin çocuklarının açık muvafakatiyle 18 yaşından büyük (ergin) kişiler veya kısıtlılar şartları varsa evlat edinilebilirler.

İSTİSNAİ DURUMLAR

Rızanın Aranmaması; Aşağıdaki hallerde ana ve/veya babadan birinin rızası aranmaz.

1. Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa,

2. Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa

Evlat Edinmenin Şekli ve Usulü; Evlatlık ilişkisi mahkeme kararıyla birlikte kurulmuş olur.

Kim Başvurur?

Başvuruyu evlat edinecek kişinin bizzat kendisi, vesayet altındaysa yasal temsilcisinin yapması gerekir. Birlikte evlat edinilmesi durumundaysa eşler mahkemeye birlikte müracaat ederler.

Hakimin Araştırma Yetkisi; evlat edinmeye, ancak esaslı sayılan her türlü durum ve koşulların kapsamlı biçimde araştırılmasından, evlat edinenle edinilenin dinlenmelerinden ve gerektiğinde uzmanlarının görüşünün alınmasından sonra karar verilir.

Araştırmada özellikle evlat edinenle edinilenin kişiliği ve sağlığı, karşılıklı ilişkileri, ekonomik durumları, evlat edinenin eğitme yeteneği, evlat edinmeye yönelten sebepler ve aile ilişkileri ile bakım ilişkilerindeki gelişmelerin açıklığa kavuşturulması gerekir.

Evlat edinenin çocukları varsa, onların evlat edinmeyle ilgili tavır ve düşünceleri de değerlendirilir.

Burada mahkeme kararı kamu yararıyla ilgi olduğu için hakim sadece evlat edinme şartlarının yerine getirilmiş olup olmadığını incelemez, bunun dışında gerekli olan her türlü esaslı araştırmayı yapar.

Evlatlığın, miras ve başka haklarının zedelenmemesi, aile bağlarının devam etmesi için evlatlığın naklen geldiği aile kütüğüyle evlat edinenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlatlıkla ilgili her türlü mahkeme kararı her iki nüfus kütüğüne işlenir.

Evlat edinmeyle ilgili kayıtlar, belgeler ve bilgiler mahkeme kararı olmadıkça veya evlatlık istemedikçe hiçbir şekilde açıklanmaz.

Evlat Edinmenin Kişisel Sonuçları

Soyadı; evlatlık evlat edinenin soyadını alır. Ancak evlat edinilenin büyük olması durumunda evlatlık isterse kendi soyadını taşımaya devam edebilir.

Vatandaşlık; Türk Vatandaşlığı Kanunu 3. maddesine göre evlat edinme evlatlığın vatandaşlığına tesir etmez ancak küçük olan evlatlık, vatansız olur veya anası babası bulunmaz yahut nerede olduğu bilinmezse bir Türk tarafından vatandaşlığa alınmakla Türk vatandaşı olur.

Hısımlık; Hısımlık sadece evlat edinenle

Av.Jülide Işıl BağaturPaylaş

ÖNEMLY NOT: Eğer flash'ın açılmasında sorun yaşarsanız, lütfen yukarıdaki TEKRAR butonuna basınız.

Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
oznur - 2006/12/09
Aslinda ben yorum yapmak icin yazmiyorum ama bilgisi olan arkadaslar yada yazidan sorumlu kisiye benim bir sorum olacakti. Biz yurtdisinda yasiyoruz ve 2 yasinda bir oglumuz var.Cocugumuzu tup bebek yontemiyle dunyaya getirdim ve cok uzun zaman ugrastik.2. cocugumuzu turkiyeden evlat edinmek istiyoruz ama bunun mumkun olup olmadigi hakkinda bilgiye sahip degiliz, yurt disiyla ilgili bir aciklama goremedim cunku.Eger bilgilendirirseniz memnun olurum. sevgilerZeka Oyunları
Eğlenceli Oyunlar
Oyun Dunyası
Bebek Oyunları
Masal Oyunları
Okul Öncesi ve İlkokul Çağı Oyunları
İngilizce Öğreniyoruz
Boyama Oyunları
Yap - Boz Oyunları
Boyama Sayfaları

Oyun Ara
 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları