Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Ana Okulu Seçerken...

Anaokulu veya çocuk evi seçerken nelere dikkat edelim? Bu bilgiler ışığında isim kargaşasında neyin ne olduğunu bilerek ilk yapılacak iş kurumun ruhsatının olup olma

Anaokulu veya çocuk evi seçerken nelere dikkat edelim.

Yurdumuzda okul öncesi kurumlar bağlı bulundukları yerlere göre üçe ayrılır.

 • Aile ve çocuktan sorumlu bakanlığın sosyal hizmetler genel müdürlüğüne bağlı olanlar
   - 0-2 yaş kreş (yalnız buraya bağlı olabilir)
   
  - 3-6 yaş çocuk evi
   
  - 6-12 yaş çocuk kulübü olarak adlandırılır.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olanlar.
  - 3-6 yaş anaokulu ( 0-2 yaş kreş alamazlar- zira kreş ruhsatı ayrıdır)
  -
  6-12 yaş etüd merkezi
 • Belediyeler bağlı olanlar: 0-6 yaş çocuk yuvaları.

Bu bilgiler ışığında isim kargaşasında neyin ne olduğunu bilerek ilk yapılacak iş kurumun ruhsatının olup olmadığına bakmaktır. Çünkü yurdumuzda maalesef pek çok ruhsatsız kurum da bulunmaktadır. Bunun önemi gerekli denetim ve kontrollerle belirli kuralara uyulmasının sağlanmasıdır.

         Kurumun kurucu ve yöneticileri eğitim kökenli deneyimli ve gerçekten bu işten anlayan kişiler olmalı. (maalesef, ben çocukları çok seviyorum diyerek bu işe kalkışanlar da var. Sadece bu yeterli olmaz. Bilgi ve eğitim şarttır.)

         Öğretmenlerin yeterli bilgi ve deneyime sahip çocuk gelişimi bölümü meslek lisesi veya yüksek okul mevzunu olmaları gerekir.

         Kurumun uyguladığı bir eğitim sistem olmalı (örneğin; son zamanlarda dünyada yaygın olarak, yurdumuzda da yeni yeni uygulanmaya başlanan "çoklu zeka alanlarına göre eğitim" gibi.

         Kurumda bir psikolog veya pedagog olmalı velilere danışmanlık hizmetleri verilebilmeli.

         Aylık plan, yemek listesi ve gelişim raporlarının velilere gönderilmesi.

         Binanın fiziksel şartlan uygun olmalı, deprem raporunun ve her türlü tehlikelere karşı önemler alınmış olmalı.

         Yeteri kadar oyun elemanları, eğitici oyuncak, ders araçları bulunmalı.

         Hem oyun oynamaya hem de fen ve doğa çalışmalarının yapılmasına uygun bahçesi olmalı.

         Tuvalet ve lavaboların boyutlarının uygun, yeterli ve temiz olmalı.

         Mutfağı temiz, düzenli, araç gereçlerin sağlık kurallarına uygun ve yeterli olmalı.

         Grup odalarının büyüklüğü uygun; havalandırması yeterli, yerleri parke vb. gibi temizlik ve sağlık şartlarına uygun olmalı.

         Konuların işlenmesinde yeteri kadar gezi- gözlem, inceleme ve deneylere ağırlık veriliyor olması gerekmektedir.

         Kapalı oyun ve spor alanların, işlik, deney bölümleri bulunmalı.

         Çeşitli zeka ve yeteneklerin gelişimini sağlayan branş derslerinin ( müzik, resim, jimnastik, folklor, bale, yüzme, drama, seramik, satranç vb.) alanlarında uzman öğretmenler tarafından uygulanıyor olmalı.

         Çocukların yaş ve gelişim durumlarına göre gruplanması ve grupların 15-16 kişiyi geçmemesi.

         Her grubun bir sorumlu, bir yardımcı öğretmeni olması gerekir.

Bu yukarıdaki bilgiler velilerimiz için ilk etapta üzerinde durulması gereken önemli konulardır.

Aysel Çakmaklı
Çakmaklı Anaokullan Kurucu Müdürü

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
civciv cocuk evi izmir - info@civcivler.com - 2005/10/14
Say1n Çakmakl1,yaz1n1zda bir konuya kat1lm1yorum kurucular1n egitimci olmalar1 veya olmamalar1 o kurumun isleyisini degistirmez ben ve esim egitimci degiliz alt1 y1l önce bir çocuk evi açt1k alt1 y1l boyunca maalesef çok kötü çocuk gelisimi uzmanlar1da gördük.Biz kurucu olarak yeterli uzman kadroyu saglad1ktan sonra kendimizin egitimci olmas1na gerek oldugunu düsünmüyorum hatta hatta çok kez düsündüm biz egitimci olsayd1k bizi gözlemleyip elestiren olmayacakt1 kendi dogrular1m1zla basbasa kalacakt1k ancak 3 cocuk anne ve babas1 olarak kurumumuzdaki egitim uzman1 ,psikolog,ögretmen,asc1 ,temizlikci,ve söförü denetleyerek bizce yanl1s olanlar1 kendilerine söyleyerek ya ikna olabiliyoruz (arast1rarak) yada yanl1s1n düzelmesini sagl1yoruz. örneklemek istiyorum , bir çocuk gelisimi egitimi uzman1 öretmenin yerlerde cocuklarla yuvarlanmas1na k1zd1g1n1 gördüm :( bir cocuk gelisimi egitimi uzman1n1n 1srarla mutfak giderini düsürmek maksad1yla cocuklara sagl1ks1z g1dalar verme konusunda oldukca 1srarlar1n1 gördüm (bu kisiyi yetkili yere bildirdim)bir cocuk gelisimi egitimi uzman1n1n fazla sertsiniz dedigimde "siz öyle diyorsunuz ben bir cocugu dövdüm babas1da iyi yapm1ss1n birde benim icin vursayd1n cok yaramaz oldu" diyebildigini gördüm. :( kurum acmak icin belli sartlar malumunuz bu konuda tüm sorumluluk mesul müdüre aittir bence kötü kurucu yoktur kötü mesul müdür vard1r eger bir kurum kötüyse o kurumun o sekilde islemesine izin veren mesul müdür sorumludur. Bence iyi bir anaokulu veya kres kap1lar1 her zaman ard1na kadar ac1k olan ,yeterli kadrosu bulunan,kadrosunda cocuk gelisimi mezunu olmayan kisileri bar1nd1rmayan,ve isinin bas1nda durarak sürekli gözlemleyen maddi düsünceyi geri planda tutarak gereken her tür meteryali temin eden mutfag1na giren malzemeyi belli marketlerden alan bir kurucusu bulunan, velinin gözünü boyamak icin cocuklara zararl1 seyler yapt1rmayan (mesela sosis salam yedirilmesi gibi)inan1n yazacak o kadar cok sey varki insanlar1da fazla tedirgin etmek istemiyorum.Bence iyi bir aile 5-10 defa habersiz kuruma gider ve gözlemlerse ( kurumun ona gözlemleme imkan1 verip vermedigini san1r1m anlar)o kurum hakk1nda yeterli bilgi edinmis olur.Biz egitimci degiliz ama bu isi lay1k1yla hatta abartarak lay1k1yla yapt1g1m1z1 belirtmek istiyorum yolunuz izmir e düserse okulumuza bir kahve icmeye gelirseniz memnun oluruz.Çal1smalar1n1zdan dolay1 gerek anne baba olarak gerek kurum olarak tesekkür ederiz.
emine - 2005/10/03
1,5 yaşında dünya güzeli bir kızım var ve ben onu bu gün kreşe yazdırdım yani kreşte ilk günü ama ben çok üzgünüm bu onun için iyi bie seçim mi bilemiyorum acaba çok mu küçük kreş için dersiniz son derece kaliteli güzel bir yer kreş internetten izleme şansımda var ama kararsızım siz ne dersiniz
GÜLGÜN - 2005/09/24
MERHABA,BENİM ÜÇ YAŞINDA BİR OĞLUM VAR.BİR AY ÖNCE KREŞE BAŞLADI.BANDIRMA'DA YAŞIYORUZ.BİZİM BAŞLANGIÇTA BELİRLİ KRİTERLERİMİZ VARDI KAFAMIZDA.OLMASINI İSTEDİĞİMİZ ŞEYLER YANİ.HEPSİ DE SİZİN YAZDIĞINIZ KRİTERLERDİ.ANCAK SONRA ÇALIŞMA SAATLERİMİZE UYMADIĞI İÇİN ÇOCUĞUMU İSTEDİĞİM KREŞE VEREMEDİM.ŞU ANDA GİTTİĞİ KREŞ YENİ AÇILMIŞ.KADROSU DENEYİMLİ SAYILIR.AMA ÇOCUĞUM GİTMEK İSTEMİYOR.HER SABAH AĞLAMALAR BİTMEDİ.EVDE KESİNLİKLE KREŞİN ADINI ANDIRMIYOR. ÇOK ÜZÜLÜYORUM.ACABA ÇOCUĞU ORADA YETERİNCE EĞLENDİREMİYORLA MI , SEVDİREMEDİLER Mİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BUNU NASIL TESPİT EDECEĞİMİ DE BİLMİYORUM.BANA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?BU KONUDAKİ GÖRÜŞRİNİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.gulgun.gurbuz@rotem.com.tr


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları