Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Çocukların Streslerinin Ne Kadarı Bizden Kaynaklanıyor?

Uyandığında kendini yatağında bulamayan, alışverişte, akraba gezisinde uykusu geldiği ya da acıktığı için

Uyandığında kendini yatağında bulamayan, alışverişte, akraba gezisinde uykusu geldiği ya da acıktığı için huzursuzlanan çocuklar… Fiziki ihtiyaçlarından çok neyi arıyor ve bulamadığı için tatminsizlik gösteriyorlar?

Yetişkin hayatlarının son derece hızlandığı ve streslere bulandığı bir cağdayız. Biz yetişkinler bunları anlayabiliyor, birbirimizle konuşmalarımızda karşılıklı anlayış gösterebiliyoruz.

En basitleri hepimizde olan türden; “Aksama ne pişirsem ki?”, “Yarın önemli bir toplantım var”, “bir akrabam hasta”, “Ya parayı çıkıştıramazsam…”

Çocuklarımız bu gibi durumların içine bizim tarafımızdan dolaylı olarak getiriliyorlar, üstelik olayı kendi boyutunda değerlendirme yeteneğini henüz edinmediler. Onlar yüzümüzde huzur ve günlük yaşantımızda rutin arıyorlar. Yumuşak oyuncağına sarılıp yumuşaklığını tanıdığı yatağında olmak, tanıdık yüzleri görmek, uyuduğunda uyanacağı yeri bilmek huzur veriyor onlara.  Derdi olduğunda bizden yardım almak istiyorlar, bizden çözüm bekliyorlar.

Kendimle baş başa kaldığımda uzun suredir bir şarkının sözlerini mırıldıyor beynim… “Eksilmesin yüzünden o tebessüm, o bahar…”

Bu şarkı ile streslerimi çocuklarıma taşımamayı hatırlıyorum. En yorgun ve üzgün olduğum, en kızgın ve çaresiz hissettiğim anlarda geliyor şarkının sözleri dudaklarıma… Yüzümüzdeki gerilimin kaynağını bulmaları, çözümlemeleri imkânsızken hatırlatıyor… Onların bizden kaynaklanan stres yaratmaya hakkımız yok, çünkü henüz bu karmaşayı çözebilecek ne yaşam deneyimleri, ne de bilgileri mevcut. Hoş çoğu zaman yetişkinliğimize rağmen biz bile çözümleyemiyoruz, sancılanıp kalıyoruz.

“Anne iyi misin?” sorusuyla stres sergilerken yakalandığımızı anladığımızda;

“Düşüncelerim var ama önemli değil, ben çözümlerim” diyerek, Onları çocukluklarını yaşamaya cesaretlendirmek yine bizim sorumluluğumuz. İşe girip para kazanmalarını, hastalıkları iyileştirmeleri, ilişkileri tamir etmemize uzmanlık yapmaları, maddi manevi sorunları tılsımlı bir değnekle yok etmeleri yükünü yüklememeliyiz onlara...…

Örneğin “Kayınvalidemi hiç sevmiyorum. Benimle çok uğraşıyor. Evliliğimin tadını bırakmadı” gibi olayları çocuklara taşımamamız gerektiğini hatırlamak zorundayız. Çocuğumuz babaannesini çok sevebilir. Onun gözünde her türlü yaramazlığı yapmasına göz yuman, çikolata şeker veren bir yetişkin O. Niye sevmesin ki! İlişkileri çok farklı bir sıfat ve konumda... Biz olsak biz de sevmez miyiz bu babaanneyi?

Eşlerimizle ilişkimizde sorunlar varsa çok daha dikkatli olmalıyız. Çocuklar anne ve babalarını sevmeye doğuştan programlıdır ve bu son derece önemli bir ihtiyaçtır Onlara… Gelişimleri, öz-güvenleri, huzurları son derece bağımlıdır bu sevgiye… Baba ya da anne yetişkin olarak son derece kötü bile olsalar çocuklar için önemli varlıklardır ve hayatlarındaki devamlılıkları son derece denge sağlar.

O daha bir “çocuk” … Bunu elde bir diye hep aklımızda tutmak sevgimizin en önemli ilkesi olmalı.

“Kardeşine sahip çıkman lazım”, “sen ablasın/ağabeysin”, “sen en büyüklerisin”, “sen kızsın/oğlansın” ayrımlarına girmekten kendimizi engelleyip, yaşları ve ailedeki sıralamaları ne olursa olsun “çocuk” olduklarını unutmadan, çocukluklarını yaşatmalıyız. Eksik yaşanan devreler yetişkinlikte mutlaka yakalıyor insani ve engelliyor.

“Hiç çocukluğumu yaşayamadım” diyenler arasında olmamaları için kendi streslerimizi, onlara sesli veya sessiz şekillerde taşımayı engellemeliyiz.

Çocuklar baharda filizlenen çiçekler gibiler. Ruhen boy atmaya yatkınlıkları söndürülmesin.

Eksilmesin yüzünüzden o tebessüm o bahar. İçimizdeki fırtınalar bizimle kalsın, Onların boynunu bükmesin.

Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
Betül / ümmü meryem - 2005/03/26
Yüreğinize sağlık. nekadar güzel ifade etmişsiniz. Ebeveyn özellikle de anne çocuğunu bir nevi yoğuruyor, şekillendiriyor. Özellikle yazdığınız "Kardeşine sahip çıkman lazım”, “sen ablasın/ağabeysin”, “sen en büyüklerisin”, “sen kızsın/oğlansın” kısmı beni derinden etkiledi. Bunun sıkıntısını çok çektim sanırım. Buyüzden kardeşlerim arasındaki sıralama sorulduğunda herzaman "NEYAZIKKİ EN BÜYÜĞÜM" derim. tekrar yüreğinize sağlık.
Derya - 2005/03/21
Handan ablacım bazen elimizde olmadan yansıtıyoruz çocuklarımıza sorunlarımızı streslerimizi. Ama yazınızda da belirttiğiniz gibi en güzeli daha doğrusu en doğrusu onları sıkıntılarımıza dahil etmemek.
figen - 2005/03/21
Yazınızı okudum ve size canı gönülden katılıyorum benim şu an 15 yaşında bir oğlum var ve inanın bana karşı aşırı derecede ters bende bunun suçunun bende olduğunu biliyorum ne kadar düzeltmeye çalışsamda bu durumu genede tam anlamıyla muhaffak olamıyorum çünki kardeşini çok kıskanıyor ve onu sevmediğimi sanıyor aslında yanılıyor ama babaannesinin sayesinde bu kanıya vardı bakalım ilerde aramızı nasıl düzelticez... Tüm annelere bir tavsiyem var çocukları söz konusu olunca mümkün olduğu kadar kendi eğitimleri altında büyütsünler ben yapamadım ve bunun cezasını şu an çekiyorum.Saygılar...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları