Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Beşinci Mevsim - Üyelerimiz Yazıyor - Sizin Kaleminizden
 

Paylaş Yorumla

Anneyim...

"Bu çocuk seni yarı çılgın yaptı" diyenlere gülüp geçiyorum. Dişlerini, dişetlerini, gülücüğünü, emeklemesini en ince ayrıntısına kadar anlatıp bıktırıyorum dostlarımı

Bir şeyleri yerinde tutmak, durumları farklılaştırmak için olan direncim her zamankinden fazla. Umut her zamankinden fazla. İnsana olan inancım, dünyanın ışıltılı maviliği her zamankinden fazla. Değişmek değiştirmek adına ne varsa, hepsinden fazla fazla var yüreğimde. Artık anneyim çünkü. Hayatıma yeni bir hayat katıldı, daha güçlüyüm. Öğrenmeye açlığım yenilendi. Bir süredir bilmek ihtiyacım kalp atımı gibi ritimli hale gelmişti. Oysa şimdi coşkun bir sevinçle öğrenmek istiyorum, ilk gençliğimdeki gibi, çocukluğumdaki gibi.

Baharda incecik taze uçlar veren dal gibiyim. Bilen bilir ağaçların o taze sürgünlerini, taze yeşilliğinin insana kattığı tarif edilmez neşeyi. Bir şeylere sahip çıkmak, onarmak, yakalamak, koşturmak, fikrimi genişletmek için hazırım. Artık anneyim…

İçimdeki çocuk zayıflamışken girdi hayatıma oğlum. Babamı kaybetmemişken henüz, ölümün acılığını yaşamadan biraz önce dahil oldu hayatıma. Biricik bebeğim benim. Bir insanın kök dişlerine bile hayran olunur mu? Oluyorum işte. Zorla güldürüp dişlerine bakıyorum. Eti yarıp çıkmaya çalışan, tamamlanmaya çalışan dişin serüvenini izliyorum. Her şeyi öyle taze öyle yeni ki. Hayranlığındayım dişi çıkarken görmenin, büyümeyi adım adım takip etmenin. Hayatın gücünün, yaşamın devamının önemliliğinin. 

"Bu çocuk seni yarı çılgın yaptı" diyenlere gülüp geçiyorum. Dişlerini, dişetlerini, gülücüğünü, emeklemesini en ince ayrıntısına kadar anlatıp bıktırıyorum dostlarımı. Oğlumun hayatla bağımı kopartmak yerine daha fazla güçlendirmesini seviyorum. Daha fazla şey bilmek ihtiyacımı genişletmesini de seviyorum. Bir çocuğun dünyasına kapılıp, onun yörüngesinde takılıp kalmak en kolay düşülecek yanlışlardan biri gibi.

Daha hamileliğimde başladı insanların nasıl bir anne olmam gerektiğine dair telkinleri. Şimdiye kadar ilgilendiğim etkinlikleri unutmalıydım. Artık hayatım yeni doğandan ibaret olacaktı. Kitaptı, siyasetti, sanattı, festivaldi unutmam gerekiyordu. Oysa ben öyle düşünmüyordum. Bebeğime ve anneliğe alışma devresinde elbette hayatımızın sade olmasını tercih edecektim, ikimizin de ihtiyacı olan şey buydu. Sezgilerim böyle söylüyordu. Anıl doğunca doğru olduğunu da anladım. Ama bir şeyi daha kuvvetle anladım ki ben ne kadar gelişirsem insani yaşam anlamında çocuğum da o kadar gelişecekti. Ben ne kadar eksenimi ondan yana kurarsam o kadar köreleceğimizi de anladım ve hayatımız tatlı kılmak için elimden geleni yapmaya karar verdim.

Basit gibi görünen küçük şeyler yaptım. Bulaşık makinesini boşaltırken bir yandan haberle ilgili yorumlarımı yapmayı ihmal etmedim. Evin içinde gezinip Anıl’ın gazını çıkartırken masaya serdiğim gazeteyi okumayı unutmadım. "Hem ev reçeli yapıp hem de şehir hayatında olup bitenden, yeni filmlerden, kitaplardan, köşe yazılarından haberin nasıl oluyor, nasıl vakit buluyorsun" diyen dostlarımın kulaklarına minik sırrımı fısıldadım: Ben hayatı bırakırsam o da beni bırakır.

Kadınlar benzer şeylerle tehdit edilirler çoğu kez. "Hele bir evlen bunların hiçbirini yapamayacaksın !" Beraber yaşamanın gereklerine evet ama kişiliğimden, isteklerimden ödün vermeye hayır. Bu olmadıysa anne olduğunda mutlaka hayatın kontrol altına alınacaktır. " Hele bir anne ol da görürüm ben seni !"

Anne olmak elbette hayatın belli noktalarını kısıtlıyor, ancak belli noktaları da enginleştiriyor. Mesela değişmek ihtiyacını, mesela kendini daha iyi anlamak ihtiyacını, mesela daha iyi bir insan olma ihtiyacını derinleştirip geliştiriyor. Toplumsal tehditlere kulak asmamak gerekli bir yerde. Kendi müziğini yapmayı öğrenmek istemek gerekli. İçindeki kelimeleri küstürmeden yol almayı öğrenmek gerekli. Özgünlüğü, birey olmayı çocuğuma başka türlü nasıl öğretebilirim ki… Anneliğim ya da nasıl bir eş olacağım tanımlamamalı beni. Kişi olarak ben tanımlamalıyım nasıl bir anne ya da eş olacağımı.

Karar verdiğim her şeyi yapabilirim, artık daha güçlüyüm, canıma can katıldı çünkü. Artık anneyim çünkü. Yaşam dize gelsin önümde, korkutmasın yüreğimi hiçbir zorluk. Benim korktuğum kadar korkacak çünkü oğlum, benim olduğum kadar cesur olacak. Benim bildiğim kadar ve hatta çoğunu bilecek. Yolumu nasıl bulacağımı bilirsem o da kaybolmayacak. Vicdanımdan başka kimselere hesap verme zorunluluğunu hissetmezsem, o da bilecek terazisini vicdanından yana kullanmayı. Benden öğrenecek güçlü olmayı, sorunlarını çözmeyi. Nezaketi, iyiliği, paylaşmayı benden öğrenecek. Benim ona bıraktığım insani miras kadar gelişecek insani yetenekleri… Toplumun ona bıraktığı yaşam sorunları kadar boğuşmak zorunda kalacak hayatla.

En başında bir karar almıştım oğlumla ilgili. Yakışıklı, çok akıllı, çok yetenekli olması gerekmeyecekti. Hiçbir şeyden sadece ben öyle istiyorum diye “çok olmasını” istemeyecektim. Anıl kocaman bir boşluktu aklımda, büyüdükçe o kocaman boşluğa kendi resmini yapmasını istiyorum. Ancak olmasını çok istediğim, doğrusu dilediğim tek şey var oğlumla ilgili; Yaşam sevinci coşkusu eksik olmayan bir yetişkin olması... Bu coşkuyu ona kazandırmanın tek yolu da "Kendimizin yaşam coşkusuna sahip olmasından" geçiyor sanırım...

Seçil Altan  

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 37 yorum
bilgecim - 2009/05/09
anlattıklarınızı ben de kızımda yaşıyorum. 4,5 aylık şimdi. ama hergün yeni bir keşif yapmasını. Hergün biraz daha büyümesini ve bunu büyük bir sabırsızlıkla yapmasını izlemek o kadar harika bir duygu ki... Dilerim herkes bu muhteşem duyguyu, anneliği tatsın... Yüreğinize sağlık. Sevgiler...
nhn28 - 2008/07/08
sanırım 3 kez okudum...es geçemedim, bişeyler yazmak istedim...ekseninizin hep hayattan yana olmasını, anıl ın ve coşkusunun hep sizinle olmasını diliyorum.
ipek_berk - 2008/06/17
aranıza henüz yeni katıldım ama gerçekten mükemmel yazmışsınız çok etkilediniz beni


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları