Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
 

Paylaş Yorumla

Depresyonda Olduğunuzu Farkedin!

Doktorlar bir şey bilmiyorlardı. Hemşireler çok kötü davranıyorlardı. Herkes, herşey çok kötü idi. Kimse bana yardım etmiyordu. Anlayışsızlardı...

Depresyonda olduğunuzu farkedin ve işe depresyonu atlatma çabası ile başlayın.

Görümcem yeğeninin hastalığından çok etkilen­mişti. Sanki sebep benmişim gibi, bana bir tuhaf dav­ranıyordu. Eltimin davranışları da beni rahatsız edi­yordu. Öyle ya da değil, ama sanki benim düştüğüm bu durum onu mutlu etmişti. Konuşma ve davranışla­rı ile adeta 'Ben doğru dürüst çocuk doğurdum, ama o...' der gibiydi. Ya da, bana öyle geliyordu.

Daha önceleri altın günü yaptığımız arkadaşlarımı da görmek istemiyordum artık. Adeta onlar da konuş­maları ile sanki benim çocuğa bakmayı beceremedi­ğimi ima ediyorlardı. O güne kadar kızını oğluma ve­receğini söyleyen arkadaşım bile, sanki artık bu cüm­leyi söylemiyordu.

Doktorlar bir şey bilmiyorlardı. Hemşireler çok kötü davranıyorlardı. Herkes, herşey çok kötü idi. Kimse bana yardım etmiyordu. Anlayışsızlardı, vs vs

Evet, bütün bu düşüncelerim 'sanki artık' ile başlı­yordu.

Aslında, tabii ki onlar böyle düşünmüyorlardı. Ama ben öyle hissediyordum. Ben bir tuhaf düşünü­yor, bir tuhaf davranıyordum. Giderek sinirli oluyor­dum. Her şeye ağlıyordum. Canım yemek yemek iste­miyor, geceleri bir türlü uyku tutmuyordu. Dışarı çık­mak, alışveriş yapmak islemiyordum. Saçımı tara­mak bile anlamsız geliyordu. Ama elimde değildi. Kendimi kontrol edemiyordum.   

Ben ben değildim sanki!

Eşimle de yok yere kavga etmeye başlamıştım. Şükürler olsun büyük oğlum sağlıklı deyip, onunla da hiç ilgilenmez olmuştum. Aile düzenim giderek bozu­luyordu.

Oğlumla birlikte uyumak, bir daha hiç uyanmamak istiyordum.

Evet, ben bu olayın etkisi ile ruhsal bir sorun yaşı­yordum. Depresyondu yaşadığım. O zamanlar eşimin pek farkına varamıyordum. Ancak, şimdi o günleri ha­tırladığımda, eşim de benden farksızdı.

İnsanlar ve herşey bu kadar kötü olamazdı. Ben alıngan olmuştum. İyiye de kötüye de hemen gözle­rim sulanıyordu. Şimdiki aklım olsa, bu dönemi sağ­lıklı atlatabilmek için bir psikiyatriste danışırdım.

Yaşamımız altüst olmuş biz debelenmeye devam ediyorduk. O doktor senin bu doktor benim dolaşıyor­duk. Her birinden ikna olmuş gibi ayrılıyorduk. Ancak sağdan soldan bazı bilgiler kafamızı karıştırıyor, bu sefer bir başka doktora gidiyorduk. Her kafadan çıkan sese göre sık sık tedavi değiştiriyorduk. Her yeni te­davi kadar, eski tedaviyi bırakmak da oğlumda gözle görülür tahribat yapıyordu. Oysa biz, ilaca başladığı­mız gün ya da ertesi gün oğlum nöbet geçiriyorsa bu ilaç da yaramadı diye başka doktora gidiyorduk.

Gitmemiz gereken, çocuk nörologu olmalıydı. Yani, çocuk doktoru olup bunun üzerine çocuk beyin hasta­lıkları konusunda uzmanlık eğitimi almış bir doktor bizi yönlendirmeliydi.

Dünyanın çabası, bir o kadar mali külfetin sonucu oğlum daha da kötü oluyordu. Giderek doktorlara, ilaçlara, tıbba güvenim sarsılmaya başlamıştı. Oğlu­ma muska yaptırdım. Hatta bir süre ilaçlardan değil de muska sayesinde nöbetlerinin azalmakta olduğu­nu hissettim.

Epilepsili çocuğu için muska yaptırıp, çocuğunun iyileştiğinden bahseden bir aile tanıdım. Kısa bir soh­betin sonunda, muskaya rağmen, çocuğun hala gün­de 3-4 kez nöbet geçirdiğini öğrendim. 'Hani çocuk iyileşmişti?' diye sorduğumda 'Muskalar bayatladıkça tabii geçirir yanıtını aldım. Bu gerçek adeta bey­nimde bir şok etkisi yarattı. Eve gider gitmez çocuğu­mun boynuna astığım muskayı çıkarıp çöpe attım. Anladım ki biz kendimizi aldatıyorduk. Çaresizdik ve bu aldatmacaya ihtiyacımız vardı. Çevrenin baskısı ve çaresizliğin verdiği zayıflıkla Tanrı'dan medet um­maya başlamıştım. Tanrı'ya sığınmam doğaldı da, Tanrı ile benim aramda aracılık yaptığını iddia eden kişilere sığınmak ne oluyordu?

Artık tıp, beyin hakkında çok şey biliyor. Fakat, he­nüz beynin bilinmezleri hala o kadar çok ki, herşeyi bilimle açıklayamıyoruz. Bu, gerçeği muskalarda ara­mamız gerekir anlamına gelmez. Çünkü bilim gerçek­leri sunar. Henüz ulaşamadığı gerçekleri de yine dü­rüstlükle açıklar. Her şeye rağmen beyin araştırmaları o kadar yoğun ki, bu bilinmezlerin bir gün aydınlatılacağına yürekten inanıyorum. 

Bu nedenle, doğaüstü güçlerin değil, tıbbın yanın­da olmalıyız. Kendinin, Tanrı'nın sözcüsü olduğunu iddia edenlerin bizim çaresizliğimizden faydalanmala­rına fırsat vermemeliyiz. Kim olursa olsun bizim zaafı­mızı kullananlar değil, Tanrı yardımcımız olsun

Doç.Dr. Sabiha Paktuna Keskin
Pediatrist, Pediatrik Nörolog
Uluslararası Tıp
Çocuk Beyin Hastalıkları

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 4 yorum
feyza0661 - 2013/08/08
Ben 4-5 yil once depresyon gecirdim Sukur iyilesmistim.Ama9 ay once dogum yaptim. Yine kendimi yalniz caresiz vw olume yakin hissediyorum. Galiba yine girdim depresyona.ama doktora gitmek sorulara cevap vermek zoruma gidiyor
Konuk - 2006/07/12
Evet ben de Tülay hanımın fikrine katılıyorum.Hiç bir sorunu küçümser değilim ancak çok daha kötü durumda olan ve çözülemeyecek ,tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ve dertler var.Allah hiç bir ana-babayı evlatları sebebiyle böylesine büyük sınavlardan geçirmez inşallah.
tülay eren - 2005/02/18
epilepsi nedir ki?


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları