Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Engelli Çocuklarımız - Sosyal Bakış
 

Paylaş Yorumla

Hollanda'ya Hoşgeldiniz!

Burası sadece değişik bir yer. İtalya’dan daha yavaş akıyor, İtalya kadar çarpıcı değil. Ama burada bir süre bulunduktan ve biraz nefes almaya...

Benden sık sık engelli bir çocuğu yetiştirmenin deneyimlerini anlatmam istenir - bu benzersiz deneyimi paylaşmamış insanların bunu anlamasına yardımcı olmaya çalışmak için, bunun nasıl bir his olduğunu tahayyül edebilmek için. Bu işte şöyle bir şey…

Bir bebek sahibi olacağınız zaman, bu muhteşem bir tatil planlamak gibidir ; İtalya’ya. Bir sürü rehberlik kitapları alırsınız ve harika planlar yaparsınız. Büyük Tiyatro, Kolosyum, Michelangelo, David. Venedik’teki gondollar. Bazı İtalyanca işe yarar cümleler öğrenirsiniz. Hepsi çok heyecan vericidir.

Aylar süren hevesli bekleyişten sonra, nihayet beklenen gün gelir. Bavulunuzu toplar ve gidersiniz. Saatler sonra uçak iner. Hostes içeri gelir ve “Hollanda’ya Hoşgeldiniz.” der.

“Hollanda!?” dersiniz. “Ne demek Hollanda? Ben İtalya için yer ayırtmıştım. Benim İtalya’da olmam gerekiyor. Bütün hayatım boyunca İtalya’ya gitmeyi hayal ettim.”

Ama uçuş planında bir değişiklik olmuştu. Hollanda’ya indiler ve orada kalmak zorundasınız.

Önemli olan şey sizi korkunç, pis bir yere; salgın, kıtlık ve hastalık dolu bir yere götürmediler. Burası sadece değişik bir yer.

Evet, gidip yeni rehberlik kitapları almalısınız. Ve tümüyle yeni bir lisan öğrenmelisiniz. Ve asla tanışamayacak olduğunuz tümüyle yeni bir grup insanla tanışacaksınız.

Burası sadece değişik bir yer. İtalya’dan daha yavaş akıyor, İtalya kadar çarpıcı değil. Ama burada bir süre bulunduktan ve biraz nefes almaya vakit bulduktan sonra, etrafınıza bakarsınız… ve farketmeye başlarsınız ki…. Hollanda’nın yeldeğirmenleri var…. ve Hollanda’nın laleleri var. Hollanda’nın Rembrandt’ları bile var.

Fakat tanıdığınız herkes İtalya’ya gidip gelmekle meşgul… ve herkes orada ne kadar harika zaman geçirdiklerini anlatıp övünüyor. Ve, hayatınızın geri kalanı boyunca “Evet, orası benim de bulunmam gereken yerdi. Ben de onu planlamıştım.” diyeceksiniz.

Ve bu acı hiç, hiç, hiç ama hiç geçmeyecek… çünkü o rüyanın kaybı çok çok önemli bir kayıp.

Ama…. Eğer hayatınızı İtalya’ya gitmediğiniz gerçeğine yas tutmakla harcarsanız, o çok özel, çok hoş şeylerden zevk alma özgürlüğünü hiç bulamayabilirsiniz … Hollanda’ya ait olan.

Yazan: Emily Perl Kingsley
Yazarın izni ile Türkçeye çeviren : 
Gün OSBORN

©1987 EMILY PERL KINGSLEY
TÜM HAKLARI MAHFUZDUR

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 9 yorum
can kinay - 2013/04/16
Ben bu yazıyı bundan kaç ay önce ds hakkında almanyadaki annelerin kitabında okumuştum ve ilginc gelmişt sizde çok güzel yorumlamis siniz bu yazıyı teşekkürler
ELA&NAZAR - 2008/07/30
ben bu yazisi kucuk kizimda hamileyken okumustum ve o kadar cok etkilenmistimki
Konuk - 2008/01/12
Cheap <a href=http://www.thsale.com>wow gold</a> purchasing.World of Warcraft,wow gold Super ...buy cheap wow gold,sell wow gold.welcome to buy cheap wow gold-We can have wow gold, <a href=http://www.thsale.com>buy wow gold</a> game,world of warcraft gold,wow Gold, world of warcraft gold deal,Cheap WOW Gold...Welcome to our website for <a href=http://www.thsale.com/Cheap.Gold.World_of_Warcraft_-_US.WOW-US.Server.013.aspx>world of warcraft gold</a>,buy cheap wow gold,sell wow gold.Welcome to buy cheapest wow gold.World of warcraft gold,Super fast delivery of gold...purchasing.World of Warcraft,wow gold Super.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları