Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Doğuş Sırası

Alfred Adler doğum sırasının insan karakterini derinden etkileyebilecek bir değer olarak görür ve bu sıranın bizlerin dünyaya ve insanlarla olan ilişkilerimize

İlk doğan, ikinci, ortanca, en küçük çocuk … Hangi sırada ailenize doğduğunuzun hayatınızı olan etkisini düşünmüş ve farklı bir sıralamada olsaydınız farklı şekillerde etkileneceğinize inanmışmıydınız hiç?

  

Şimdi bir veliyseniz bu durumun çocuklarınıza etkisini düşünüyor olmalısınız.  Bu düşünce uzmanların yıllardır araştırmalar yaptığı bir konu aslında.  Örneğin ünlü psikiatrist Alfred Adler'in bu konudaki çalışmalarını araştırıp okuyabilirsiniz.

 

Alfred Adler doğum sırasının insan karakterini derinden etkileyebilecek  bir değer olarak görür ve bu sıranın bizlerin dünyaya ve insanlarla olan ilişkilerimize yaklaşımızımızı ve hatta velilik bilincimizi şekillendirdiğini söyler.

 

Buna karşılık bu düşünceye katılmayan uzmanlar da doğum sırasını falcılık gibi konular dengi olarak görüp, değerlendirmeye sokmazlar.


Yine de bazı doğrular vardır ki uzman olmayan görüşlerimiz bile bunları kabullenir. Örneğin ilk kez veli olan insanların ilk çocuktan beklentilerinin yüksek oluşu gibi şeylerden söz ediyorum... Hani ilk çocuğun yere düşen emziğini ağzına atışına panik edenlerimizin çocuk sayısı arttıkça bu tür panikleri çok daha hafif yaşadıklar gibi… Sayılar çoğaldıkca sevgi ve özen azalması değildir bu, deneyimler arttıkca rahatlama gibi bir dengeyi hepimiz görebiliriz. Bu açılardan bakıldıkca doğum sırasının bir şekilde çocuklarımızı etkilemeyeceğini düşünmek zorlaşıyor.

 

İlk Doğanlar

 

Çok azımız ailenin ilk doğanı olabiliriz ama çocuklu iseniz hepiniz ilk doğanı bekleyişteki düşüncelerden geçmişsinizdir. Velilerinin direk ilgisini paylaşmak zorunda kalmaksızın alabilmek bu çocuklar için  doğal olarak hem avantajlı hem de zorluklu olacaktır.  Veliler mükemmelci insanlarsa onların kurdukları hedeflere ulaşmaya çalışmanın zorluğunu düşünün bir! Yetişkin olarak bile ürkmek mümkün. Diğer yandan da yatmadan önce okunacak hikayelere, birlikte oyun oynamaya, kucağa alınmaya, avutulmaya v.s. gönüllü olacak veli bulmak bu çocuklar için ne kadar kolay olacaktır.

Şu anda ilk doğan bebeğinize bakıp Ona yapmış yada yapabiliyor olacaklarınız için içinizi çekmeye başladıysanız üzülmeyin. Bu eğilimi bildiğiniz ve kendinize hatırlattığınız sürece çocuğunuzu  dengeli yetiştirmeniz için faydalı bir bakış açısı kazandınız sayılır.                   

                                               

 

Tek Çocuk

 

Tek çocuk ilk çocuk olmanın ortak özelliklerini taşıyorsa da çok daha ciddi konumdadır.  Bu çocuklar hayatlarının belirli zamanlarnda bir yada birkaç kardeşin gelişine ayarlanmak yerine hayatboyu velilerinin sabit odak noktası olacaklardır. Paylaşımdan ziyade kendinde merkezleşmeye eğilimleri olacaktır. Velisinin ilgisini korumak bir çocuk için ne kadar avantajlı olsa da beklentileri çoğaltacağından olumsuz yanları da vardır. Düşünün kabahati atacak bir kardeşiniz olmadığında tüm günahları kendiniz sahiplenmek durumunda olursanız hayat ne kadar stressli olabilir! Ama tek çocuk sahibi veliyseniz korkmayın. Bu anlayışa ulaştığınız sürece ailenizin ve çevrenizin yardmıyla çocuğunuzun sosyal çevresini genişleterek gerekli esnekliği sağlayabilirsiniz. Duyarlı veli oluşunuzla çocuğunuzun tek veya çok olması arasındaki farklıkları  olumluya çevirmeniz kolaylaşır.

 

Ortanca Çocuk

 

Ortanca çocuğa gelinildiğinde artık veli dikkati ve ilgisi bölünmüş demektir.  Bir yandan velilik rollerinde rahatlamışlar ve esneklik kazanmışlarsa da  yaşca büyük çoçuktan beklentiler ortancaya da geçmiştir.  Oysa küçük çocuğa tanınan imtiyazlar ortancaya verilemez.  Bu nedenle bence ortanca çocuk bize adil olmayı hatırlatan, ailenin sivrilerini yuvarlatıcı çocuk olarak bakılmalı. Büyüğe kıyaslama yapılmazken küçüğe karşı da çok büyük görülmeden büyümesine yardım etmeli… Ortanca çocukları büyükten küçüğe geçiş gibi değil her biri bir diğeriyle eşit değerde ve konumda çocuk olma ve aynı aileye dahil olma bilinciyle desteklemeli. Ortanca çocuklar kabullenilmek için genelde aile dışına, arkadaşlarına yönelirler. Bu duruma fırsat yaratmamak için ortanca çocuklara ailemiz içindeki değerleri bilinçli şekillerde ve “talep etmeden arz” şeklinde duyarlı olarak hissettirilmeli. Velilerin bu çocuklara işlerine geldiğinde “küçük çocuk” yada “büyük çocuk” muamelesi yapma eğilimleri engellenmeli bunun yerini “aile bireyi, çocuklardan biri” sıfatı belirginlenmeli.

 

Son Doğan; Aileninin Bebeği

 

Bu çocuklar dünyayı yıksalar yine de faturasını sahiplenmek zorunda kalmadıklarına hangimiz örnek yaşamadık, velilerince mazurlu olduklarına hangimiz şahit olmadık ki! Bu çocuklar nedendir bilinmez; aileye ait en kesin kurallardan bile genelde sıyırtırlar. Kendilerini ilgi odağı olarak görmeleri doğallaşır ve sorumluluk yüklenişleri büyük ölçüde tehlikeye girer. Yine de doğum sırasının bilgilerini elde tutup bu çocuklarımızı duyarlı yetiştirmenin sırrı biz velilerde saklı. Eğilimlerimizi tanıdıkca, kendi uyarılarımızı kendimize doğru zamanlarda yaparak, bu bilgileri olumluya kullanabilir, çocuklarımızı doğum sıralarının sakıncalarından koruyabiliriz.  Beklentilerin kendimizin olduğunu kabullenirsek bunlardan yanılgı payımızı da sahiplenir, çocuklarımıza mal etmeyiz.

 

                                                                     

 

Yazan: Handan Baykan

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
Konuk - 2007/11/14
ikizlerin durumu nedir?
Konuk - 2007/09/29
bencede katılıyorum bu yazara cok doğru şeyler yazdı.ben ortanca cocuğum ailede ortanca cocuk olmak iyi olmuyor hep arada kalıyo önemli biri olmuyor.ilk cocuk hep ilk olduğu için ona göre ilgi olur.en küçük ise küçük ailenin bebeği gibi görüldüğü için ona göre davranıyolar.peki ortanca cocuk neden ilgi görmezki ben bu duruma karsıyım ben cocuklarıma öyle davranmıcam.bana ilgi gösterirler şöyle güzel olduğum için ikinciside kulak problemim var kulaklık takıyorum ondan ilgilenirler.baska bişey değil yani..adaletli davranış değil bence.böyle konulara yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.aileler görsünde ders alsın bence.saygılar.fatoş


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları