Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda Konversiyon Bozukluğu

Motor işlevlerde bozukluk felç, kuvvet azlığı, ayakta durma veya yürüme güçlüğü şeklinde ortaya çıkar. Çocuk dengesini sağlayamaz görünümdedir.

Konversiyon bozukluğu genellikle hareket ve duyu organlarında organik bir temele dayanmayan işlev yitimi, işlevlerin azalması veya çoğalması şeklinde gözlenen bozukluklardır.

Hem motor işlevlerde, duyu organlarında veya vücut fonksiyonlarında işlev bozukluğu olarak ortaya çıkabilir ve herhangi bir hastalığı taklit edebilir.

Gerçekte çocuğun veya gencin çeşitli duygusal sorunları veya çözemediği çatışmaları vardır. Bu çatışmalar bilinçdışı bir savunma sonucu, istemli çalışan organlara aktarılarak bedensel belirtilere dönüştürülmüştür.

Motor işlevlerde bozukluk felç, kuvvet azlığı, ayakta durma veya yürüme güçlüğü şeklinde ortaya çıkar. Çocuk dengesini sağlayamaz görünümdedir. Ancak düşme ve kendine zarar verme nadirdir.

Duyu organlarında işlev bozukluğu şeklinde ortaya çıkan konversiyon belirtileri ise çift veya tek taraflı körlük, sağırlık, görme alanı kısıtlılığı, ellerde his kaybı veya azalmasıdır.

Açıklanamayan ağrı yakınmalarıyla gelen hastalar genellikle konversiyon bozukluğu tanısı alırlar. Ancak konversiyon belirtileri arasında en sık görülenler bayılma, kasılma ve havalelerdir. Bu gibi nöbetler her tür epileptik nöbeti taklit edebilir. Epileptik nöbetten farklı olarak psikojenik nöbet uzun sürebilir, hasta nöbet sırasında konuşabilir, etrafındaki konuşmaları duyar ve anlar, ağrılı uyaranlara yanıt alınır, nöbet genellikle ağlayarak sonlandırılır.

Birçok vakada konversiyon bozukluğu organik hastalıkla birlikte olabilir ya da organik hastalığa ikincil olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle iyi araştırılmalıdır. Eğer organik bozukluk şüphesi tamamen uzaklaştırılmışsa ilaç destekli psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 5 yorum
beyaz yelpaze - 2012/05/02
Merhabalar, Herşey bizim elimizdedir. Beynimizi doğru yönlendirmek en önemli ve zor görevlerimizdendir.Türkiyede yeni uygulana bir yöntemle birçok sorununuzdan kısa bir sürede ilaçsız terapiye çözümleyebilirsiniz. Beyaz yelpaze Çocuk ve Danışmalık Merkezi yanınızda. Yapılan frekans çalışmalarıyla kısa sürede sonuç vermektedir. www.beyazyelpaze.com 0505 6721518 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.
nuraysahin - 2009/09/18
bilgiler için teşekkürler görümcem 4 yıldır hasta, sürekli ilaçalr kullanıyor, bu hastalığın iyileşme ihtimali varmı?=
sonnur ulu - 2008/04/15
ya benimde bir buçuk yaşında oğlum var doktor nootropil verdi denge bozukluğu için ama kullanamıyoruz uykusuzluk yapıyo ne yapa bilirim daha yürümüyo


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları