Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda Şizofreni

Sık görülen başlangıç biçimi; ilgi azalması, kendi bedeni ve düşünceleriyle aşırı uğraşma, zamanın akışına aldırmazlık gibi belirtilerdir

İlkokul ile buluğ çağı başlangıcından itibaren görülür. Tipik bir başlangıç biçimi yoktur. Belirtiler bazen kısa zamanda, bazen çok sinsi gelişir. Çeşitli takıntılar, saplantılı fikirler, metafizik veya dinsellikle ilgili uğraşlar, korkular ve halsizlik, çeşitli ağrılar ve yakınmalarla başlayabilir.

Sık görülen başlangıç biçimi; ilgi azalması, kendi bedeni ve düşünceleriyle aşırı uğraşma, zamanın akışına aldırmazlık gibi belirtilerdir. Bazen aniden başlayan algı bozuklukları, düşüncede dağınıklık ve bulanıklıkla başlar.

Hastalık öncesinde genellikle sessiz, içe dönük, arkadaş sayısı çok az olan, hiç dikkat çekmeyen kişilik yapıları vardır, bazıları ise garip ve alışılmamış ilgi ve davranışlarıyla dikkat çekerler.

Şizofrenik çocukların çoğunda belirgin bir vurdumduymazlık, ilgisizlik, donukluk ve çekingen görünüm tabloya egemendir. Konuşmada dağınıklık, düzensizlik, konuşmanın çok hızlanması veya yavaşlaması, konuşma içeriğinin çok fakirleşmesi, bazen saçmalama, hiç konuşmama, kalıplaşmış yinelemeler, ilgi ve dikkatte azalmalar görülebilir.  Ses tonu genellikle tek düzedir ve duygulanımdan yoksundur. Klasik olarak duygulanım azalması ve duygu küntlüğü belirgin semptomlardır.

Olaylar karşısında sevinç, üzüntü, duygusal paylaşma gibi duygulanımları yoktur ya da tepki vermezler. Bu nedenle soğuk, ilgisiz, uzak ve duygudan yoksun gibi görünürler. Bazen de bunların tamamen aksine gerginlik, büyük korku ve huzursuzluk tabloya egemen olabilir.

Fantezi ve hayallerle devamlı uğraşması ve dalgınlık durumlarında, en ufak bir uyarıyla öfke patlamaları ortaya çıkabilir. Kronikleşen bakımsız, dağınık, kirli görünüm olabilir. Gerçeği değerlendirme yetisinin bozulması; düşünce kopuklukları, düşünce akımında bozukluklar, hezeyanlar da şizofreni tanısı için önemli belirtilerdir.

Şizofrenide;  aniden ve kısmen geç başlamış olması, çocuğun yüksek zeka seviyesine sahip olması tedaviye daha iyi cevap vermesini sağlar, daha iyi bir iyileşme gösterir.

Bu belirtilerin görüldüğü çocukların, bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve gecikmeden tedaviye başlanması gerekmektedir.  

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları