Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Çocuklar ve Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Annelerin bebekleri konusunda belki de en çok üzerinde durdukları konu beslenmeleridir. Beslenmenin büyüme ve gelişme üzerinde olan etkileri...

Annelerin bebekleri konusunda belki de en çok üzerinde durdukları konu beslenmeleridir. Beslenmenin büyüme ve gelişme üzerinde olan etkileri herkes tarafından bilinmesinin ötesinde annelik duygusu bebek beslenmesini anneler için çok önemli hale getirmektedir. Toplumumuzda anneler iyiyi amaçlarken sıklıkla hatalar yapmaktalar ve bu nedenle de bebeklerinin beslenmesi onlar için içinden çıkılması çok zor bir sorun haline gelmektedir.

 

Tüm çocuklar en az 2 yaşına kadar yedikleri konusunda denetlenmelidirler. Tek başına bırakılan çocuk yeterli beslenemez. Önüne yiyecekleri konulması ile kendi kendini de besleyemez. Bu dönemde anne ya da bakım sağlayan çocuğun beslenmesi ile bizzat ilgilenmelidir. Çocukların kaşık kullanmaları zaman alır. Bu yaş döneminde çocuklar yavaş yerler, etrafı batırırlar ve dikkatleri kolayca dağılır. Bu nedenle çocuğun beslenmesi için yeterli zamanın ayrılması önemlidir. Beslenmeye yardımcı olacak kişi sabırlı ve anlayışlı olmak zorundadır.

Bu yaştaki çocuklar günün bir öğününde çok iyi yerken, diğer öğün de pek yemeyebilirler. Genellikle iştahları da sınırlı olduğu için, bir öğünde yeterli miktarda yiyemezler. Bu nedenle 3 ana, 2 veya 3 ara olmak üzere toplam 5-6 öğüne gereksinim duyarlar.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilmek için aşağıda saydığımız ilkelere dikkat etmek gerekir.

 • Yemek zamanları düzenli ve aynı saatte olmalı. Bir gün şu saatte diğer gün başka bir saatte olmamalıdır. Çocuklar düzeni ve ritmi severler. Düzensizlik onlar için uyumu zorlaştırır.
 • Çocukların yemek kapları ayrı olmalı ve ne kadar yedikleri kontrol edilmeli. Sağlık ve izleme açısından bebeklerin kullanacakları tabak, bardak, kaşık gibi gereçler onlar için üretilmiş, sağlıklı malzemeden seçilmelidir. Çocuk masada rahat oturmalı, üzerinde kıyafetler rahat etmesine uygun olmalıdır. Üzerini kirletmesine önlem olarak yapılan işlemler onu rahatsız etmemelidir.
 • Yemeye acıkmış olarak oturmalıdır. Bir önceki öğünden asgari 3 saat geçmiş olmalıdır. Yemekten kısa bir süre önce başka yiyecekler verilmemelidir.
 • Yemekler tercihen masada veya mama sandalyesinde yenmelidir. Evin değişik ortamları ancak kısıtlı durumlarda yemek için seçilmelidir. Bu da mevsimine göre bahçe, balkon olabilir. Ama yemek yerinin bir disiplini olması önerilir. Uyku alışkanlığı kazandırılırken hep kendi yatağında yattığı gibi yemeği de belirli bir yerde yemesi yararlıdır.
 • Yemek yemesi anne ile çocuk arasında bir sinir harbi ya da mücadele haline getirilmemelidir. Çocuk yemek yemenin normal bir olay olduğunu kabul etmelidir. Annenin bu konunun üzerinde çok durduğunu anladığında sadece ilgi çekmek için yemeyi red edebilir.
 • Çocuk yemeye ara verince biraz bekleyip, tekrar verilerek tam doyması sağlanmalı. İlgisi bir an için yemekten ayrılsa da bir süre sonra tekrar yemeye dönülmelidir.
 • Besinler çocuğa değişik tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte sunulmalı. Tabaklarına hazırlanırken hoşlarına gidebilecek sunumlar yapılabilir. Sebze, peynir gibi besinler elleri ile tutabilecekleri tarzda ince, uzun dilimler, tabaklarındaki yemekler ilgilerini çekebilecek hale getirilebilir.
 • Şekerli besinler, yenmesi gerekenler yeninceye kadar gözden uzak tutulmalı ve herhangi bir amaçla ödül olarak verilmemeli. Özel durumlar dışında şekerli besinlerden kaçınılmalı, tatlı besinler çocuklar tarafından tercih edilmesinin yanında sağlıkları açısından zararları dışında kan şekerini hızlı şekilde yükselterek doyma hissini verirler.
 • Çocukla birlikte yenmeli, kendini beslemesine izin vermeli, ancak yeterli miktarda beslenmesi için yardım edilmeli. Büyüklerini taklit eğiliminde oldukları hatırdan çıkarılmadan diğer büyükler de onlarla birlikte sofrada olduklarında bu durumu çocuk da doğal bir olay olarak algılayacaktır.
 • Yemek sırasında acele edilmemelidir. Yemek için yeterli zaman verilmeli, ancak bu süre yarım saatten fazla uzamamalıdır. Bu süre aşılacak olduğunda beslenmeyi sonlandırmalı, bir sonraki öğüne dek artık başka şekilde beslenmemelidir.
 • Ana ve ara öğün araları iyi ayarlanmalı, ana öğün öncesinde en az 2 saatlik bir boşluk olmalıdır. Ana öğünden önce yedikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Çocuk iştahsız ise ve seçici davranıyorsa besinler karıştırılarak verilebilir. Fakat her zaman sevdiği yiyecekler onun tercihine göre sunulmamalıdır. Az sevdikleri varsa önce bunlar verilmeli, sevdiği sona saklanmalıdır.
 • Çocuğun aşırı acıkıp sinirlenmesine fırsat yaratılmamalı. Öğün zamanları aşılmamalıdır. Mide barsak sistemi günlük ritminde olmalıdır.
 • Çocuk uykuda iken beslenmemelidir. Bu bazı tehlikelere açık bir durumdur. Ancak küçük bebekler ana kucağı pozisyonunda gece uykuda beslenebilirler. Yattığı yerde hiçbir yaştaki bebeği beslemeyiniz.
 • Çocuk zorla beslenmemeli ve yemek zamanları stresten uzak rahat ortamlar olmalı. Beslenme tehdit, şantaj, ödül-ceza ilişkili olmamalıdır. Ancak yemeğini bitirmesi durumunda gururunu okşayacak söz ve davranışlarda bulunabilirsiniz.
 • Çocuk susuz bırakılmamalı, ancak yemekten önce veya yemek esnasında çok su verilmemelidir. Su midesinin dolarak gerilmesine yol açarak erken doygunluk hissi yaratabilir.
 • Beslenme sırasında etrafın kirlenmesine göz yumulmalıdır. Çocukların döke-saça yedikleri unutulmamalıdır. Fakat ellerinde yiyecek ile dolaşmasına da izin verilmemelidir.

Beslenmenin yaşam için gerekliliği gereğinden fazla abartılmamalıdır. En önemlisinin sağlık ve beslenmenin de sağlıklı olması gerektiği unutulmamalıdır. Tombul, gereğinden fazla kilolu çocuklar yetiştirmeye özenilmemeli, eksik kilolu bebeklerin de kötü annelik işareti olmadığı bilinmelidir.

Dr.Ruhi Çakır


Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 8 yorum
fersoz - 2009/05/02
bunların hemen hemen hepsini uyguluyorum desem yalan olmaz inanaın. ama oğlum o kdara inatçı ki kendi yemek istiyor ve asla benim verdiğimi yemiyor;ancak kaşık mamalarını ve muhallebileri yedirebiliyorum. onun dışında çorba köfte balık vs. katı gıdaalrı benden yemiyor,kendi kaşıkla yemek istiyor;fakat daha 11 aylık ve onu da beceremiyor,ne yapacağımı şaşırmış durumdayım...
fatoş - 2007/12/31
bilgilerinizi uygulamaya başladım.Gerçekten faydasını gördüm.Çok doğru bilgiler.Teşekkür ederim
Konuk - 2007/03/03
benimde ödev wardı çok güzel oldu teşkkkür ederim


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları