Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Çocuk Eğitiminde Sabır

Ne yaparsak yapalım çocuğun psi­ko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşabilmesi için belli bir zamanın geçmesi lazımdır. Bu da bilgili olmanın yanında sa­bır ile

Sabır ne demektir? Tolerans ile sabır arasında fark var mıdır? Niçin sabır çocuğun psiko-sosyal sağlığını kazanmasında çevreden  görmesi gereken bir gereksinimdir?

Sabır toleransın da üzerinde çocuğun yaptıklarına karşı hoşgörülü olabilmektir. Unutmamak gerekirki ancak sabır ile meyveler olgunlaşır. "Sabır ile goruk helva olur" atasözümüzde bu çok güzel bir şekilde anlatılmaktadır. Go­ruk üzümün olmamış halidir. Bu zamanla üzüm olacaktır, üzümden de helva. Bunun için belli bir bekleme süresi şart­tır.

Örneğin çocuk anne karnında 9 ay 10 günde gelişmekte­
dir. Bu süreyi sabırla ve iyi bir şekilde geçirmek çocuğun
sağlığı için gereklidir. İşte burada da sabır demekle bunlar anlatılmak istenmektedir.

Ne yaparsak yapalım çocuğun psi­
ko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşabilmesi için belli bir zamanın geçmesi lazımdır. Bu da bilgili olmanın yanında sa­bır ile olabilecek bir iştir. İşte çocuk eğitiminde altın kural­lardan birisi de bu nedenle "sabır"dır.

Bazı şeyler vardır ki ne kadar acele edersek edelim, o vakit ve saat gelmesini bek­lemekten başka çare yoktur. Örnekleri artırmak mümkün­dür. Bir öğrenci hemen doktor olmak istese bu mümkün müdür? İlgili okulları sırayla bitirmesi lazımdır. Yapılacak iş de hem çalışmak ve hem de sabretmek yok mudur?

Prof.Dr. Kemal Çakmaklı

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
esgcanarslan - 2008/01/29
sabır ama nerde ne kadar ! Sabır ve tolerans konusunda daha geniş olarak açıklarsanız sevinirim
**doğukan** - 2007/07/20
sabırı kontrol altına almak cok zor bunu ne yazılar nede yardımlar care bulamaz bunlar kendı elımızde olan seyler arkadaslar
nilüfer - 2007/07/14
yazılarınız çok güzel net anlaşılır.tabiki sabırlı nolmak güzel ama bazen mümkün olmuyo.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları