Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Evlat Edinme

“Evlat Edindirme” kan bağına bakılmaksızın bir akitle yasal ve sosyal açıdan anne ve/veya baba ve çocuk bağının kurulmasıdır.

EVLAT EDİNDİRME HİZMETLERİ

Korunmaya muhtaç çocuklara götürülen hizmet modelleri içinde evlat edinme hizmetleri önemli bir yer tutmaktadır. “Evlat Edindirme” kan bağına bakılmaksızın bir akitle yasal ve sosyal açıdan anne ve/veya baba ve çocuk bağının kurulmasıdır.

Evlat edindirme hizmeti, 1 Ocak 2002 tarihli Yeni Türk Medeni Kanunu’nun 305-320. maddeleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Evlat edinecek kişilerin 30 yaşını doldurmuş veya 5 yıldır evli olmaları gerekmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 21. maddesi uyarınca “çocuğun yüksek yararı doğrultusunda evlat edindirme hizmetinden yararlandırılması” sağlanmaktadır. Kurum’un bakım ve korunması altındaki çocuklardan durumu evlat edindirmeye uygun olanlar meslek elemanları incelemeleri sonucunda mahkeme kararıyla başvuruları kabul edilen ailelere verilmektedirler.

Evlat Edinmek isteyenlerin talebi daha çok 0-1 yaş kimsesiz ve sağlıklı çocuklar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yılda yaklaşık 450 çocuk evlat edindirilmektedir.

2001 yılında 511 çocuk evlat edinme hizmetinden yararlandırılmıştır.

Kurumumuzca 2001 yılı sonu itibariyle evlat edinilen toplam çocuk sayısı 6776’dır.


evlatedindirme@shcek.gov.tr

http://www.shcek.gov.tr/web/hizmetler/cocuk_hizm/evlat_ed_hizm.htm#

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
fbetul - 2008/06/13
medya tarafindan daha yogun gundeme getirilerek bu konuda toplumsal bir bilinc olusturulmali evlat edinme tesvik edilmeli ................ kimsesiz bir cocugun hayatini olumlu yonde degistirmekten daha anlamli ne olabilir hayatta


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları