Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Okul Çocuğu Beslenmesi

Okul Çocuklarının beslenmesi fiziki gelişmeyi sağlamanın yanı sıra bu yaş çocuklarının hastalıklardan korunması açısından da önemlidir. Günümüzde Akdeniz tipi beslenme

 

Okul Çocuklarının beslenmesi fiziki gelişmeyi sağlamanın yanı sıra bu yaş çocuklarının hastalıklardan korunması açısından da önemlidir. Günümüzde Akdeniz tipi beslenme en sağlıklı beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.

 

Okul çocuklarının beslenmesi de bu özellikler göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Beş yaşından büyük çocukların yağ tüketimlerinde erişkinlere önerilen sağlık beslenme ilkeleri geçerlidir. Ve günlük enerjinin yağdan gelen oranı %30’u aşmamalıdır. Enerji gereksiniminin arttığı durumlarda fazla yağ tüketilebilir. Ancak yağdan gelen oranın yine de %30’u aşmaması gerekir.

 

Lif ya da posa içeren besinlerin tüketimi sağlıklı beslenmenin önemli öğelerinden biridir. Düşük yağ, düşük kolestrol ve yüksek lif içeren besinlere dayalı beslenme alışkanlığı olanlar ileri yaşlarda bazı kanser türleri ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu bilinmektedir. Bu yaş gurubunda lif gereksinimi 12-18 gr/gün olarak belirtilmektedir. Lif gereksinimi “çocuğun yaşı +5” formülü ile de hesaplanır.  Bu oran yetişkinler için geçerli değildir. Gereken lif miktarı günde 1-2 porsiyon sebze, 1-2 porsiyon meyve ve 5-6 dilim tam buğday unundan yapılmış ekmek ve haftada 1-2 porsiyon tüketilen kuru baklagil ile karşılanabilir. Aşırı miktarda lifli besin tüketiminin başta kalsiyum olmak üzere çeşitli minerallerin emilimini etkileyebileceği unutulmamalıdır.

 

Okul çocuklarının büyüyüp gelişebilmeleri için özel besinlere gereksinimleri yoktur. Anne-babaları ile aynı besinleri yiyebilirler. Ancak miktarları farklıdır.

Okul çocuklarının beslenmesinde aşağıdaki sağlıklı beslenme ilkeleri geçerlidir.

  • Besinlerin çeşitliliğinin sağlanması
  • Sağlıklı vücut ağırlığının korunması
  • Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesi
  • Yağ ve şeker tüketiminin sınırlandırılması
  • Vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması


Bu ilkeler temel alınarak çocuğun yemek alışkanlığı ve besin seçiminde tat zevkindeki önceliklerinin gözardı edilmemesi önerilir. Uzun süreli sağlıklı olmak kavramı çocuklar için önem taşımaz. Çocukların tercih ettikleri hamburger, patates kızartması gibi besinler çok sık olmamak kaydıyla diğer besinlerle dengelenerek verilebilir.

Bir besinin ya da besin grubunun belli bir süre reddedilmesi, büyümek için temel olan bazı besin öğelerinin eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle reddedile besin zaman zaman farklı şekillerde tekrar sunulmalıdır.

 

Bu yaş grubunda beslenmedeki hatalara bağlı olarak demir eksikliği anemisi, şişmanlık ve diş çürükleri, gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çalışmalar okul çocuklarında bir şey yedikten sonra anlatılanların daha fazla akılda kaldığını ortaya koymaktadır. Bu açıdan okula gitmeden önce çocukların kahvaltı etmeleri ve okulda dağıtılan besinlerin okul başarısı açısından çok önemlidir. Hiçbir besleyici değerinin olmamasının yanı sıra yemeklerle birlikte tüketildiğinde demir emilimini engellediği için okul çocuğunun kahvaltısında çayın yeri yoktur.

7-8 Yaş Okul Çocuğu için örnek menü :

 

Kahvaltı :    Bir su bardağı süt veya meyve suyu (taze evde yapılmış)
                     1 Kibrit kutusu peynir ya da bir yumurta
                     1 tatlı kaşığı tereyağ ya da 5 adet zeytin
                     3 tatlı kaşığı bal, reçel ya da pekmez
                     1-2 dilim (orta büyüklükte) ekmek


Ara Öğün :  Bir porsiyon meyve


Öğle         :  4 tepeleme yemek kaşığı nohut
                    4 tepeleme yemek kaşığı bulgur pilavı
                    1 kase cacık
                    1 kase salata

İkindi         :  1 ayran
                      1 dilim kek ya da poğaça
Akşam       : 2 orta dilim kıymalı börek
                      4 tepeleme yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
                      1 çay bardağı yoğurt

Yemekten sonra : 1 orta boy meyve
                                  5-6 adet fındık

Not : Bu menü örneği 1800-2000 kalori, 45-50 gr protein içerir.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
Konuk - 2008/04/30
ÇOK İŞİME YARIYOR SAĞOLUN ÇOCUĞUM ARTIK YEMEK YİYOR:):):):)
Konuk - 2008/04/30
ödewim için ii oldu :) ama çocuk aynı şeyleri her gün yemez bunuda unutmayın bide HİÇ AYRANIN YANINDA KEK YENİR Mİ?????????
fakir - 2008/01/14
iyi söylüyorsunuzda bunları bulamayan çocuklar ne yesin onunda menüsünü hazırlayın


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları