Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Çocugum Yuvaya Gitsin mi? Gitmesin mi?

Çocuk dedigin uykusunu almali. Fakat okul öncesi sinifina giden çocuk sabah erken kalkma stresine bir yil önceden giriyor

- Çocuğum yuvaya gitsin mi? Gitmesin mi?

                    
 
- Gitsin. Kendi yaşıtları ile birlikte olsun. Şimdi sokak mı kaldı oynayacak! Çocuklar evin içinde bakıp beslediğimiz köpeğe döndüler. Hayvancağız kendi cinsini tanımıyor. Dünyada bizi kendi hemcinsi  sanıyor. Bize benzeyen diğer insanlara da hiç değilse bize benziyorlar diye biraz yakınlık
gösteriyor. Kendi cinsini görünce hayvancağız adeta ürküyor. Çocuklar da ev içinde çekirdek aile mensuplarını görerek büyüyor ve yaşıtları ile ilköğretimde karşılaşınca sudan çıkmış balığa dönüyorlar. O nedenle sokakta oynayamıyor ise kreşe gitsin.

 

-Tamam yuvaya gitsin de, yarım gün mü gitsin? Tam gün mü?  
-Annesi çalışmıyorsa yarım gün gitsin, annesi çalışıyorsa tam gün gitsin.

-Hangi kreşe gitsin?

-Çalışanların boğaz ve dışkı kültürleri ve sarılık testleri her 6 ayda bir kontrol edilen bir yuvaya  gitsin. Kreşin mutfağını gözden geçirmeniz pek pratik olmaz.

-..

-Her gün her gün gidip mutfak kontrol edilemez de ondan. Ne siz her gün mutfak kontrolü yapabilirsiniz, ne de onlar sizin kontrol ededeğiniz zaman mutfaklarını size dağınık ve pis gösterirler.

-...

-Sık sık üst solunum yolları enfeksiyonu olur ama olsun. Bu da bir çeşit bağışıklamadır netice itibarı ile.

-Kaç yaşında gitsin?

-Yuvaya mı? 3 yaş iyidir. Anneden koptuğu bir yaş olarak 3 yaş uygundur. Çünkü 3 yaş öncesi anne çocuk bağı çok güçlüdür. Bu bağ zedelenmesin. Çalışan anne çocukları için ise, yapacak bir şey yok. Yuva olamıyorsa bebeğe bir aile büyüğü baksın. Böyle bir aile büyüğü ya da candan bir akraba yoksa  sağlam bir bakıcı olsun.

-...

- Bakıcının sağlamı iri yarı anlamında değil tabii. Sağlam bakıcı ikide bir ben gidiyorum demeyen, ya da sizin “Yetti gayrı, kapı arkanızda! demiyeceğiniz” biri ve aynı zamanda çocuğu gerçekten benimseyen biri olmalı.

 

Okul öncesi diye bir sınıf oluşturulması da iyi oldu. Ancak ben yaşlandıkça, tecrübelerim bana  “Aman ne iyi” olan her fikre şüphe ile bakmayı öğretti. Herhangi bir yeniliğe “iyi” demeden önce, “iyiliğin” altında “doğallık” arıyorum. Doğallık varsa “O” iyidir. Bana göre bir “yenilikte” “doğallığın” varlığını aramak iyi bir test kriteri oluyor.

Okul öncesi sınıflara gelince,....

Çocuklar yaşıtları ile kaynaşıyorlar. Okula bir ön hazırlık yapıyorlar. Eh, çocuk da biraz evden uzaklaşıyor. Bu hem anneler, hem de çocuklar için bir rahatlama ve ferahlama oluyor neresinden baksanız.

Buraya kadar doğal mı?

Bence değil. Çocuk dediğin uykusunu almalı. Fakat okul öncesi sınıfına giden çocuk sabah erken kalkma stresine bir yıl önceden giriyor.  “Faaliyet” adı altında bir nevi sorumluluk altında eziliyor. Sıraya girmeler, yemek kuralları el yıkama kuralları, vs., vs..

Bunun neresi doğaldır? Çocuk dediğin uykusunu almalı. Sokaklarda doğanın içinde özgürce koşmalı.

Doç.Dr. Sabiha Paktuna Keskin

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 17 yorum
zeynebim1 - 2008/09/03
merhaba benimde 4 yaşında bir kızım var bu sene anaokuluna başlayacak ve bunu kendisi istedi çünkü ben artık yetemiyorum çocuma o arkadaşlarıyla beraber vakit geçirmek istiyo apartmanda yaşadığımız içinde doğru dürüst arkadaşı yok eskisi gibi komşuluk olmadığından da bende güvenip sokağa çıkartamıyorum bu yüzden bence kreş ve anaokulları çok iyi oldu en azından güvenle bırakabiliyoruz hem oyun oynuyolar hemde sosyalleşiyolar uykusunuda alması gerektiğini düşünerek yarım gün öğleden sonra bir okula verdim şimdilik çok iyi gidiyo kararsız kalan annelere tavsiye ederim
Konuk - 2008/05/01
benimde çocuğum 3,5 yaşında ve bugün kreşe başladı ben çalışan bir anneyim daha önce bakıcı bakıyordu ama bakıcılara nekadar kurallarını söylersen söyle yine kendi bildiklerini yapıyorlar arkanı dönüp evden çıktığında ne yaptıklarını kim biliyor bakıcıların zaten yaş ortalaması yüksek bütün gün yaşlı kadının kafası çocuk çekmiyor çocukta uslu dursun diye ya uyutuluyor yada tv karşısına oturtuluyor bütüngün çocuğa yapılan yemek yedirip tuvalete götürmek ama evde çocukların beyni moronlaştırılıyor benim çocuğum artık kendisi arkadaş istediğinikendisi söyledi sosyaleşmeyen çocuk kendisini zor ifade eder tecrit edilip otistik olan birsürü çalışan anne çocukları var bakıcı tecrübesinden sonra 3,5yaş grubu çocuğuna kreşi daha uygun buldum buda benim nacizane fikrim
Hermione_ - 2008/04/19
"ağaç yaşken eğilir" sweethearta keinlikle katılıyorum.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları