Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Bebek Yolu - Kısırlık ve Tedavileri
 

Paylaş Yorumla

Yumurta Bağışı (Egg Donation)

Yumurta bağışının başarısı, öncelikli olarak yumurta vericisinin yaşı ve daha önce doğum yapmış olmasına bağlıdır. Otuz yaşın altında ve daha önce doğum yapmış kadınların yumurtaları

Türkiye Cumhuriyeti’nde yumurta ve sperm nakli yasal değildir.Ancak Bazı Avrupa ülkeleri ve  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan tüpbebek merkezinde bu işlem yasalara uygun olarak yapılmaktadır.


Yumurta bağışının başarısı, öncelikli olarak yumurta vericisinin yaşı ve daha önce doğum yapmış olmasına bağlıdır. Otuz yaşın altında  ve daha önce doğum yapmış kadınların yumurtaları kullanıldığından başarı şansı yaklaşık olarak %65 oranındadır.

 

Gerekli Koşullar Nelerdir? 

  • Üreme çağında ve menopozdaki kadınlarda uygulanabilmektedir.On sekiz yaşın üstündeki tüm kadınlara yapılabilir.
  • Yumurta bağışı yapılabilmesi için bağış yapılacak olan kadının sağlıklı olması ve rahminin bebeği taşıyabilecek özelliklerde olması gerekmektedir. Ultrasonografi (USG) ve ilaçlı rahim filmi (HSG) çekilerek bu değerlendirilebilir.
  • Yumurta bağışıyla doğum yapan en yaşlı kadın 63 yaşındadır;2003 yılı içerisinde sağlıklı bir erkek bebek doğurmuştur.
  • Yumurta bağışı için yumurta vericisine ihtiyaç vardır.Yumurta alıcısı kendisi vericiyi bulabilir veya müracaat ettiği merkezden yumurta vericisi teminini talep edebilir.

 

 Yumurta Bağışı Kime Yapılır?

 

-Kalıtımsal hastalıklar.

-Erken menopozdaki (Yumurtlamanın erken sona ermesi) kadınlar.

-Tabii menopoza girmiş kadınlar.(45 yaş üstündeki)

-Tıbbi olarak yumurtalıkları alınmış veya ışın (radyoterapi) tedavisi ile yumurtalık etkinliğini yitirmiş kadınlar.

-Yumurta sayısı ve niteliği düşük olan kadınlar.(Bir çok tüpbebek denemesine rağmen gebe kalamamış kadınlar)

-Belirlenemeyen nedenlerle düşük yapan kadınlar.

-Ailesinde kalıtsal hastalık olan kadınlar(Yüksek oranda hastalıklı çocuk doğurma riski olan

-Kendi fiziksel ve ruhsal özelliklerini beğenmeyen kadınlar.

 

 

 

Yumurta Bağışı Nasıl Uygulanır?

 

Yumurta bağışı yapılabilmesi için yumurta verici, yumurta alıcısı ve yumurta alıcısının eşinin meni örneği gerekmektedir.

 

1.Vericinin hazırlanması:

Yaklaşık 1-2 aylık bir süreç almaktadır.Tüp bebek uygulamasındaki bütün işlemler geçerlidir.Tedaviye adetin 21. günü başlanır.Başlama süresini takiben USG, kan tahlilleri ve ilaçlarla verici kontrol edilir.Yumurtalıklar hazır olduğunda tüp bebek işleminde olduğu gibi anestezi altında yumurta toplanır.

 

2.Alıcının hazırlanması:

Ön hazırlık testlerinden sonra yumurta vericisinin iğne tedavisine başlamasıyla rahim iç zarının hazırlanması için gerekli ilaçlar başlanır.


Yumurtalara mikroenjeksiyon yapıldıktan 3 ile 5 gün sonra oluşan embriyolar alıcıya transfer edilir.

Yumurta nakli yurtdışında birçok ülkede yapılmaktadır.Değişik ülkelerde değişik teknikler kullanılır.Başarı olasılığı, doğrudan yumurta vericisinin yumurta kalitesi ve doğurganlığı ile ilgilidir.

 

3.Alıcının eşinin hazırlanması:

Basit bir meni incelemesi yeterlidir.Yumurta toplama günü erkek sperm verir.Alınan spermler ile yumurtalar laboratuvar  koşullarında döllenir ve takip edilir.

 

 

Yumurta Bağışı’nda Başarı Oranı ve Ülkeler:


1.30 yaş altında sağlıklı doğum yapmış verici yumurtası kullanan ülkeler==} başarı şansı %60-70 dır.(ABD, İspanya, KKTC)


2.Sıradan sağlıklı kadın kullanan ülkeler==}Başarı şansı%40-45 (Arjantin, Belçika, ABD, Güney Kıbrıs)


3.Daha önce gebe kalamamış yumurta sayısı fazla verici kullanan ülkeler==} Başarı şansı %30-37 (İsrail, İngiltere, Hindistan)


4.Dondurulmuş veya atık yumurta kullanan ülkeler(Yunanistan, İsrail)

 

Yumurta nakli Avrupa’da İtalya, Fransa gibi ülkelerde yasal zorunluluk nedeniyle yapılamamaktadır.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 4 yorum
gül - 2007/12/28
bir kadının kendi yumurtalarıyla anne olamaması çok acı bunu anlıyorum ki bende tedavi ile hamile kaldım.ama eğer hamile kalamasam bunu yaparmıydım asla!dışarıda evlat edinilmeyi bekleyen binlerce çocuk var.bence asıl kutsal olan onlara sahip çıkmak...
Nurhan Oruç - 2007/03/22
Kendi çocuklarınızı başkalarına bağışlamak gibi birşey. Aile kutsallığı ve ahlak anlayışımıza ne oldu. Yumurtanızı verdiniz peki ilerde sizin yumurtanızdan olan biriyle sizin çocuğunuzun evlenmesi olasılık değilmidir. Bakkalda satılan yumurtaları bağışlamıyoruz.Kendimizden bir parça ve çocuklarımızın kardeş adayları.Kesinlikle onaylamıyorum.
samira - 2006/10/18
bende yaptırmayı dusunuyorum ama bu konuda bılgım yok detaylı bırsekılde kımden yardım ala bılırım


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları