Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Bebek Yolu - Kısırlık ve Tedavileri
 

Paylaş Yorumla

Adet Kanamalarındaki Düzensizlikler

Adet kanamalarının ya ritmi bozulur, yani sık sık veya daha uzun aralıklarla oluşur. Veya kanama aralıklarının normal olmasına karşılık miktarı veya kanama süresi uzar. Bazen de hem kanama miktarı

Normal adet kanmaları ortalama 28 gün arayla oluşur, 4-5 gün kadar sürer ve ortalama olarak bir adet kanaması döneminde 25-50 ml. kadar kan kaybedilir.

 

Düzensiz kanamalar nedir?

Yukarda normallerini belirttiğimiz adet kanamalarının ya ritmi bozulur, yani sık sık veya daha uzun aralıklarla oluşur. Veya kanama aralıklarının normal olmasına karşılık miktarı veya kanama süresi uzar. Bazen de hem kanama miktarı, hem de kanama aralıkları farklılık gösterir. Işte bu tür düzensiz görülen kanamalar kanama şikayetleri olarak karşımıza çıkar. Jinekolojik sikayetlerin yaklaşık %10-15 ini oluşturur.  Bu kanama bozukluk tipleri ve isimleri aşağıda tarif edilmiştir.

 

Oligomenore: 35 günden uzun aralıklarla oluşan düzensiz kanamalardır.


Polimenore:
21 günden kısa aralıklarla oluşan düzenli kanamalardır.


Menoraji:
Düzenli aralıkla oluşan bol kanamalardır.


Menometroraji:
Düzensiz aralıkla oluşan bol kanamalardır.


Hipomenore:
Düzenli aralıkla oluşan az kanamalardır.


Ovulasyon kanamasì:
Siklus ortasında görülen hafif kanamalar.


Premenstrüel kanama:
Menstrüel kanama öncesinde görülen hafif kanamalar.

 

Teşhis

Teşhiste hastanın yaşı ve kanama şekline göre gerekli testlerle kanama etkeni araştırılır. Burada düşünülecek en önemli hastalık rahim kanseri olmalıdır. Bundan başka düşükler, polipler, myomlar, yumurtalık kistleri ve infeksiyonlar gibi hastalıklar kanama nedeni olabilmektedir. Düzensiz kanamalara neden olan bir diğer önemli grup ta hormonal bozukluklardır. Böyle hormonal bozukluk sonucu oluşan kanamalara disfonksiyonel kanamalar adı verilir. Bu nedenle disfonksiyonel kanama tanısı, gebelikle ilgili sorunlar, myom, infeksiyon ve kanser gibi diğer kanama yapan nedenlerin ekarte edilmesi ile konan bir tanıdır.

 

Hormonal bozukluklara bağlı kanamalar ne zaman daha sıktır?

Disfonksiyonel kanamalar en fazla (%70) reprodüktif dönemin başlangıcında (menarş sonrası) ve sonunda (menopoz öncesinde) görülür. Geriye kalan % 30 kadarı da reprodüktif dönem adı verilen 20-40 yaşlar arasındaki dönemde görülür. 

 

Hormonal bozukluğa bağlı kanamaların nedeni?

Bu tür kanamaların nedeni, genellikle %90 oranında yumurtlama olmamasıdır. Geriye kalan %10 gibi küçük bir bölümünü de yumurtlama bozukluğuna bağlı kanamalar oluşturur.

 

Yumurtlama olmadığı zaman rahim içini döşeyen endometrium tabakası  uzun süre östrojenle uyarılır. Yani endometrium tabakası tek hormon etkisndedir. Yumurtlama olmadığı için ikinci hormon progesteron  yoktur. Bu da endometriumun normalden fazla gelişmesine yol açar. Sonuçta normal menstrüel kanama mekanizması bozulur, endometrium dökülmesi düzensiz olur ve yukarda sözü edilen kanama bozuklukları ortaya çıkar.

 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
emel.m - 2009/06/09
mrb ben yeni katıldım buraya benim 4 yasında bir kızım var 23 yasındayım ve 2 yıldır adet görmüyorum doktorada gittim ama hersey normal dedi hala adet görmüyorum buda bende sinir ve sitres yapmaya basladı
kucak - 2009/05/30
bilgilerınız için teşekkürler
anne_zuzu - 2008/09/15
bu konuya değinmeniz çok güzel benimde Oligomenore probemim var 1tane oğlum var ve tekrar istiyorum fakat dokturum uzun süre tedavi olmam gerektigini söylüyor bilgilerinize ihtiyacım var


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları