Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Bebek Yolu - Kısırlık ve Tedavileri
 

Paylaş Yorumla

Adet Kanaması Nedir?

Kadınlarda her ay muhtemel bir gebelik için hazırlık dönemi vardır. Bu hazırlıkta da en belirgin olgulardan biri rahim içini döşeyen rahim içi örtüsünün hormonal etkiler altında gelişmesidir

Kadınlarda püberte döneminden başlayarak, menopoza kadar devam eden adet kanamalarının en önemli hedefi üremedir.

 

Kadınlarda her ay muhtemel bir gebelik için hazırlık dönemi vardır. Bu hazırlıkta da en belirgin olgulardan biri rahim içini döşeyen rahim içi örtüsünün (endometrium) hormonal etkiler altında gelişmesidir.

 

Bu gelişme sonucunda döllenmiş yumurtanın gebelik boyunca yuvalanıp, gelişebileceği uygun bir ortam oluşur. Gebelik oluşmadığı takdirde, yine hormonal etkiler altında bu rahim içi örtüsü (endometrium) bozularak dökülmeye başlar ve kadınlarda bu olay her ay adet kanaması olarak belirir. Takip eden ayda bu değişiklikler tekrarlar ve bu olay kadınların üreme dönemi boyunca devam eder. Böylelikle bir adet kanamasının başlangıcından bir diğerine kadar olan döneme adet siklusu adı verilir.

 

Normal adet kanamaları :

Bir adet siklusu yaklaşık olarak 28 gündür. Bir başka ifade ile kadınlarda normalde adet kanamaları 28 gün ara ile oluşur.  Kadınların yaş ve ruhsal durumları gibi fizyolojik sayılabilecek pek çok faktörün etkisi ile bu süre değişkenlik gösterebilir. Genellikle 21-35 gün arası normal sınırlar olarak kabul edilmektedir. Genellikle kanama süresi de 4-5 gün kadardır. Ancak bu süre de kadından kadına ve hatta aynı kadında aydan aya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kanama süresinin de 2-8 gün arasında oluşu normal kabul edilir.  Bu kanama döneminde toplam olarak kaybedilen kan miktarı da 25-50 ml. kadardır.

 

Nasıl oluşur?

Normal bir adet kanamasının oluşması için beyin ile yumurtalıklar arasında uygun bir hormonal denge bulunmalıdır. Ayrıca adet kanamasının dışarı atılması için üreme organlarının gelişimi tam olmalıdır.

 

Beyinde hipotalamus adı verilen bölgeden salgılanan hormonlar, yine beynin hemen altında bulunan hipofiz bezini uyarır. Hipofiz bezinden salgılanan hormonlar da yumurtalıkları etkileyerek, yumurta oluşumunu ve aynı zamanda önemli 2 hormon salgılanmasına yol açar. Bu hormon salgısı adet siklusunun ilk ve ikinci yarısında farklı yoğunlukta salgılanırlar. Yumurtlama olana kadar olan ilk dönemde, yumurta hücresi gelişirken  östrojen hormonu  ağırlıktadır. Yumurtlama olduktan sonraki yaklaşık 14 günlük dönemde ise ikinci önemli hormon olan progesteron hormonu  daha fazla salgılanır.

 

Bu iki farklı hormon etkisi altında rahim içini döşeyen endometrium tabakası muhtemel bir gebelik için gerekli hazırlıklar yapar. Gebelik olmadığı takdirde ise adet kanaması olarak dışarı atılır.

Prof.Dr.Sezai ŞAHMAY

İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları