Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Bebek Yolu - Kısırlık ve Tedavileri
 

Paylaş Yorumla

Çoğul Gebelik ve IVF

Yardımla üreme teknikleri kullanılmaya başlandığından beri, çoğul gebelik görülme sıklığı artmıştır.Yardımla üreme tekniklerinde yumurtlamayı artırıcı tedaviler uygulanmakta, bu da çoğul gebelik oluşmasına

Yardımla üreme teknikleri kullanılmaya başlandığından beri, çoğul gebelik görülme sıklığı artmıştır.Yardımla üreme tekniklerinde yumurtlamayı artırıcı tedaviler uygulanmakta, bu da çoğul gebelik oluşmasına sebep olmaktadır. Basit bir ilaç olan Klomifen dahi çoğul gebelik şansını artırmaktadır.

Bebek sayısı artıkça yaşama şanslarının azalması, çoğul gebeliklerin korkulan tarafıdır. Ayrıca aileye maddi bir yük de getirmektedir.

Tüpbebek ve mikroenjeksiyon gibi teknikler dışında, hekimlerin çoğul gebelikleri önleme şansları yoktur.Ancak, bu tekniklerde transfer edilen embriyo sayısı azaltılarak, çoğul gebelik olasılığı da en aza düşürülür.

Tüpbebek uygulaması yapan hekimler, 2000 yılına kadar aşağıdaki istatistikleri göz önüne alarak, transfer edilecek embriyo sayısını belirlemekteydiler : 1 embriyo transferinde gebelik şansı %17 dir. 2 emriyo tarnsaferinde %25, 3 embriyoda %32, 4 ve 5 embri tarnsferinde de %38 dir. 5 ve üzeri embriyo transfer edildiğinde ise gebelik oranında bir değişim olmadığı da belirlenmiştir.

Bu istatistiksel bilgiler ışığında, hekimler tarafından, hastalarına, 3 ila 5 embriyo transfer edilmekteydi. Blastosist denilen aşamada ise bu sayı 3 ile sınırlandırılmaktaydı. Son yıllarda yapılan çok merkezli kontrollü çalışmalarda, 2 ila 3 embriyo transferinin uygun olduğu ve bu uygulamanın gebelik şansını düşürmediği belirtilmektedir. Çoğul gebelik şansı da belirgin şekilde azalmaktadır.

Hastaya kaç embriyo verileceği, birçok verinin ışığında hasta ve hekim tarafından kararlaştırılmalıdır. Gebelik oluşma şansının belirlenmesinde en önemli etken hastanın yaşıdır. Sonra toplanan yumurta sayısı, embriyoların gelişim skorları, yapısal skorlama ve embriyoların transferdeki durumu ve zamandır. Genç ve kaliteli embriyoları olan hastalara 2 ila 3 embriyo transferi uygundur.Ancak ileri yaşlarda ve embriyo kaliteleri kötü olan hastalara 4-5 embriyo transfer edilebilir.

Op. Dr. Halil İbrahim Tekin

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları