Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Bebek Yolu - Kısırlık ve Tedavileri
 

Paylaş Yorumla

İnfertilite (Kısırlık) ve Nedenleri?

Bir yılı aşan evlilik süresince, herhangi bir korunma yöntemi kullanmaksızın, haftada en az iki-üç kez olacak şekilde cinsel birlikteliğini sürdüren çiftin gebeliğe ulaşamaması üzerinde durulması

KISIRLIK (İNFERTİLİTE) NEDİR?

 

Bir yılı aşan evlilik süresince, herhangi bir korunma yöntemi kullanmaksızın, haftada en az iki-üç kez olacak şekilde cinsel birlikteliğini sürdüren çiftin gebeliğe ulaşamaması üzerinde durulması, araştırılması ve yardım alınması gereken bir sağlık sorunudur.


Türkiye'de, evli çiftlerin yaklaşık %12'sinin karşı karşıya kaldığı bu sorunun nedenleri, genel hatlarıyla, %35 yalnız kadından, %35 yalnız erkekten, %15-20 her iki cinsten kaynaklanmaktadır. Bazı olgulara da tüm araştırma yöntemleriyle bir tanı konulamayıp "açıklanamayan kısırlık" olarak gruplandırılmaktadır.

 

KISIRLIK NEDENLERİ

 

-Yumurtlama ile ilgili nedenler: Üretken çağdaki sağlıklı bir kadın, her ay yumurtalıklarından birinin üzerinde büyüyen ve folikül adı verilen kese içerisinde bir yumurta olgunlaştırır.Yumurtanın olgunlaşması için gereken biyokimyasal destek beyinde yer alan hipofiz bezinin ve yumurtalığın salgıladığı  hormonlarla sağlanır.


Bu hormonlar kadının adet düzeninde de rol oynar.Adet düzensizlikleri, yumurtlama ile ilgili bir sorunun ilk habercisi olabilir.


Bazen, gelişmekte olan folikül, beklenen yumurtlama zamanında çatlayamaz ve içerisindeki olgun yumurtayı serbestleştiremez. Bu olgular da tüpbebek uygulamasına adaydır.

 

-Servikal kanal ve servikal mukus ile ilgili nedenler: Rahimin vajinaya açılan aşağı kısmına serviks denir. Servikal kanal, serviks boyunca yer alan ve vajinayı rahimin içine bağlayan kısımdır. Serviks bölümünden salgılanan mukus ile spermler servikal kanaldan rahim içine oradan da yumurtalık kanallarına doğru yüzerler. Mukusun içeriğindeki değişiklikler, enfeksiyon ve benzeri nedenler ile bu hareket kısıtlanarak gebeliğe engel durum ortaya çıkabilir.

 

-Bağışıklık sistemini ilgilendiren nedenler: Servikal mukusun içeriğinde, spermlerin üzerinde veya spermleri taşıyan sıvıda bulunan protein yapısındaki bazı maddelerin spermleri öldürdüğü veya hareketini engelleyerek yumurtaya ulaşmasına engel olduğu bilinmektedir. Antisperm antikoru denilen bu maddeler mukus, meni ve her iki cinsin kan örneklerinde saptanabilir.

 

-Rahim ile ilgili nedenler: Rahimin doğumsal anormallikleri (iki ayrı boşluğunun bulunması, ortasındaki dokudan oluşan bir perde ile ikiye ayrılmış olması gibi), geçirilmiş enfeksiyonlar veya tıbbi müdahaleler nedeni ile yapışıklıkların bulunması, boşluğa doğru büyümekte ve yer kaplamakta olan tümörün varlığı gebeliğin oluşum şansını azaltan durumlardır.

 

-Karın boşluğundaki nedenler: Periton adı verilen ve karın içerisindeki organları saran zar ile organlar arasında adezyon diye tanımlanan yapışıklıkların bulunması bu organların etkinliklerini azaltabilir. Örneğin, yumurtalık kanallarını ilgilendiren yapışıklıklar yüzünden hareket yeteneği azalan bu organ gereken taşıyıcılık görevini yapamayabilir.Yapışıklıkların en önemli nedeni geçirilmiş enfeksiyonlardır.


Rahimin iç tabakası olan endometriyum ile benzer bir dokunun yumurtalıklar, yumurtalık kanalları ve/veya karın boşluğu gibi anormal yerleşim göstermesine endometriyozis denir. Kesin tanısı Laparoskopi ile konulabilen bu hastalığa herhangi başka bir neden bulunamamış ve laparoskopi yapılmamış kısırlık öykülerinde %30 civarında rastlanmaktadır.

 

-Yumurtalık kanalları ile ilgili nedenler: Yumurtanın sperm ile karşılaşıp döllendiği, oluşan embriyonun rahim içine yerleşebilmek amacı ile katettiği bu organlar, doğumsal anatomik kusurlar, geçirilmiş enfeksiyonlar, karın boşluğunu ilgilendiren operasyonlar sonrasında taşıyıcılık özelliklerini yitirebilirler, tümüyle tıkanabilirler. Bu durumda seçilmesi gereken tek tedavi yöntemi tüpbebektir. Dünyanın ilk tüpbebeği de yumurtalık kanalları tıkalı bir kadına uygulanmıştır.

 

-Erkekten kaynaklanan nedenler: Tek başına veya kadından kaynaklanan sorunlar ile birlikte,erkeğin meni örneğinin içeriğindeki yetersizlikler gebeliğe engel olabilir.Meni örneğinin laboratuvarda ayrıntılı olarak incelenmesi sırasında ortaya çıkan sonuçlara göre tanı konur. Bu inceleme sonucunda ,meni hacminin 2-6 ml. arasında olması, 5-30 dakikada sıvılaşabilmesi, birim hacimde en az 20 milyon sperm sayılması ve bunların da en az %50'sinin hareketli ve %4'ünün normal yapıda olması beklenir.Bu kriterlerin yanı sıra meninin asiditesi ve akışkanlığı, spermlerin birbirlerine bağlanmaları, sperm dışı döküntü hücrelerin birim hacimdeki sayısı da önemlidir.

 

-Açıklanamayan kısırlık: Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %10'unu ilgilendiren "Unexplained"  yani  "Aciklanamayan" kısırlık tanısı tıbbın bugünkü olanaklarla varabildiği son noktayı ve bilgi yetersizliğini kabullenmesidir.

Iki gruba ayrilabilecek Aciklanamayan Kısırlık olgularının bir bölümü gerçekten hicbir sorunu olmayan ama gebeliğe de ulaşamayan "şanssız" çiftlerdir. Diğer gruptakilerin sorunları ise yapılan tüpbebek uygulaması sırasında ortaya çıkarılabilir. Bunlar arasında, yumurtanın niteliklerinin yeterli olamaması, yumurta zarının kalın olması en başta sayılabilir.Yumurtalık kanallarının açık olmasına rağmen içini kaplayan dokunun doğal özelliklerini söz gelimi enfeksiyonlarla yitirmiş olması da döllenmiş yumurtanın taşınmasında sorun yaratarak gebeliği engeller.Rahimin içini kaplayan endometriyum adlı tabakanın  embriyonun yuvalanmasına elverişli olan ve olmayan bölgelerinin varlığı da araştırma konusudur.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 9 yorum
SebnemYr - 2015/07/01
37 Yaşında ikinci evliliğimi geçirdim ve ilk çocuğumu da "hamile kalamazsın" diyen birçok doktora rağmen bu yaşta kucağıma aldım. Belki biraz geç oldu, stresli oldu ama meryem otu kullandım. 40 gün Meryem Suresi okudum. Allah bana da nasip etti. Duymayan, bilmeyen kalmasın. Umudunuzu kaybetmeyin. Önceden bulunması, alınması imkansız olan bu otu alın, deneyin. Kaybedecek tek şey 20 TL. ama belki minik bir mucizeniz olur.. Bilmeyen, duymayan için http://meryemotu34.wix.com/meryemotu'dan yorumları okusunlar. Denesinler..
bakkalcı - 2009/11/02
iki buçuk yıllık evliyim bizimde bebeğimiz yok ve günümüzdeki tıplada olmayacak.eşimin hormonları çok yüksek ve canlı cansız sperm hücresi yok.bilemezsiniz içimdeki koru.allahım böle acı vermesin kimseye
Gamze Baygur - 2009/05/02
merhaba ben 2yıllık evliyim korunma yöntemini kullanmıyoruz ancak bebeğimiz olmuyor. birçok doktora gittim hamile kalmam için engel olmadığını söylüyorlar.ne yapmalıyım


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları