Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Kontrol Çekişmesi

Artık koyduğunuz yerde yastık gibi durmuyor değil mi! Çoktan ayaklandı, sağı solu kurcalamaya başladı... Dünyayı tanıyor kendince; çevresini, cisimleri ve hatta etki-tepkiyi bile sandığınızdan öte keşfetti!

Artık koyduğunuz yerde yastık gibi durmuyor değil mi! Çoktan ayaklandı, sağı solu kurcalamaya başladı... Dünyayı tanıyor kendince; çevresini, cisimleri ve hatta etki-tepkiyi bile sandığınızdan öte keşfetti!

Onlar da birer kişilik, kendi varlıklarının sürücüleri... Bebekken biberonu tutan elinizi şimdi kendi yapmak istediklerine engel diye görüyorlar; kalkmalı artık önlerinden, kendileri yapmak istiyorlar herşeyi.

Ve artık rastgele de sürmüyorlar kendilerini... Amaçlarının yönünde gitmek için kontrolu da öğreniyorlar. İnatlarını aynı bir arabanın gaz ve fren pedalı gibi kullanarak... Ama yeni sürücülüğün heyecanıyla park etmeye niyetli değiller... Tam gaz gitmek istiyorlar.

Hani bir zamanlar ağladığında siz kalkıp gece kendi yatağınıza koymuştunuz... Çalar saatin düğmeleriyle oynamasına izin vermiştiniz... Üşenmeden bir de kalkıp süt hazırlamıştınız ya!... Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin unutmadı!... Sizi yine o noktaya getirebilecek kontrolu olduğunu bilecek kadar da büyüdü artık; kendi kuvvetlerini ve yeteneklerini tanıyor.

Dükkanda o kırmızı arabayı almayacak mısınız? Siz öyle zannedin! Alıncaya kadar sizi doğduğunuza pişman, elaleme rezil etme kontrolu Onda!... Hani bir kaç ay önce arkadaşınız Melahat hanımların evinde bir bibloyu istemişti de Melahat hanım "aman canım verelim eline ondan kıymetli mi!" dediydi de aslında biblo olan antika araba yerlerde oynandıydı ya!... O unutmadı! Yine gelirsiniz o noktaya!... O caymayacak sizi o noktaya getirmeye... Ağlamak yetmezse morarmaya, yere yatıp kafasını vurmaya yada katılmaya kadar götürür işi... Yetmedi mi! Hani bir keresinde ağlaya ağlaya kendini kusturacak hale gelmişti de ne kadar telaşlanıp her istediğini yapacak kıvama gelmiştiniz! İşte onu da unutmadı :-).

Siz hala "çocuktur unutur!" diye avuna~durun... Onun hafızası tertemiz ve boş alan dolu. Siz ne zaman tutarlılığınızdan kaysanız O anında kaydediyor hafızaya!...

Yemeği hikayelerle, ardından kaşık taşımayla mı yutturmaya çalışıyorsunuz?.. Kıskıvrak yakalandınız! Biliyor sizin zayıf taraflarınızı... "Ah şu çocuk doğru dürüst yemeğini yemiyor, kahroluyorum" dediğinizi, yüzünüzdeki endişeyi... Hababam kaydediyor hafızaya... "HAH İŞTE!!!!!" diyor... "YAKALADIM ZAYIF YERİNİ !"... "ben de bununla üzerim Onu, işte KONTROL BENDE!".

Hani kaşığı uzatan elin vazgeçmesinde kontrol sizdeydi de yakasını bırakmıyordunuz ya!

İşte şimdi ağzını kilitleme kontrolu Onda. Zorla mı soktunuz ağzına, tükürür lokmayı! Tükürt müyor musunuz? Tutar lokmayı ağzında... Eninde sonunda KONTROL ONDA!

Kontrolu olan istediklerini yapıyor. Bunu öğrenmekte ne var! İstediği zaman kalkıyor, istediği zaman istediğini yiyiyor, istediği zaman istediği şekilde altına yapıyor, istediği zaman istediği şekilde uyuyor. İlk seneden öğrendi bunları... Hele de KONTROL ÇEKİŞMESİ oluyorsa bir şeyin ucunda demek ki o kontrol en önemli tiplerinden;

Annem en çok neyin kontrolunu tutmaya çalışıyor elinde? Hırkamı giymem mi, yemeğimi yemem mi! Altıma kaçırmamam mı! İşte bunlar en kıymetli olanları. Demek ki hedefim bunlar olmalı. Savulun yetişkinler, artık ben de varım aranızda! Kontrol çekişmesi ararsanız görmediğiniz kadarı işte burada... Hem de en büyüğünden bir inatla !...

Yazan : Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 8 yorum
MEHMET MUTLU - 2008/05/20
tum arkadasların yazdıklarına katılıyorum ve bir cözum sart.23 aylık bır oglum var ve benım pısıkoljım bozulmus durumda.cok fazla haraketlı ve durdugu yerde hıc durmuyo,heryere herseye saldırıyo.konusmayı,anlatmayı vs.aklınıza gelen herseye denedım ama sonuc nafıle.lutfen daha aydınlatıcı ve hayatımızı kolaylastıran bız annelere nefes aldıran onerıler ıstıyoruz.benım durumumda olan tum annelere allah sabır,kolaylık versın...
Konuk - 2008/02/21
Konuyu mizahla karısık güzel anlatmıssınız ama sonuc olarak basladıgımız noktadayız.Biraz da çözüme yönelik anlatımlar olsaydı daha güzel olurdu.
seval - 2007/11/27
Güzel bir yazı ama hani bunun çözümü??? aynı sorunları yaşıyoruz. büyük bir merakla yazının sonuna gelmek istedim,çözüm vardır diye malesef çözüm yok. lütfen bu sorunları nasıl çözeceğimiz konusunda da bişeyler yazın.şimdiden teşekkürler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları