Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Enerjimizi En Etkin Şekilde Nasıl Kullanırız

Enerji para gibidir. Yeterince yoksa çok daha akıllıca kullanılması gerekir. Enerjinizi yerinde kullanın ki gerektiği zaman depolarınız boşalmış yakalanmayın.

 

 

 

Enerji para gibidir. Yeterince yoksa çok daha akıllıca kullanılması gerekir.  Enerjinizi yerinde kullanın ki gerektiği zaman depolarınız boşalmış yakalanmayın.

 

 

Önemlilik sıralaması yapın

 

Günlük, haftalık ve aylık listeler yapın. Bu listelerdeki sıralamalarınızı dikkatli inceleyin. Fazla gerekli olmayanları (örneğin toz almak gibi ayrıntı işleri günlük listenize koymamak gibi) azaltın yada listenizden çıkartın.

 

Herşeyi siz kendiniz  yapamazsınız. Bazı işlerde yardım istemeyi öğrenin.

 

“Hayır” demeyi öğrenin.

 

Eğlenceli eylemler için daha fazla zaman ayırın. Bunlar enerji depolamanıza yardımcı olacaktır.

 

İleriye Dönük Planlar Yapın

 

Günlük yada haftalık “yapılacaklar” listesi hazırlayın.

Tamamladıklarınızı listenizde işaretleyin.

 

İş büyük geliyorsa küçük parçalara ayırmayı deneyin.  Örneğin haftada bir büyük çamaşır sizi yoruyorsa, haftada iki gün küçük miktarları yıkayın.

 

Gün boyunca ufak da olsalar kendinize dinlenme molaları ayarlayın.  Büyük işlere kalkışmadan yada tamamladıktan sonra kendinize mutlaka dinlenme zamanı vermelisiniz.

 

Ağır işleri peşpeşe sıralamayın; hafiflerini aralara serpiştirin.

 

Oturmalı ve ayakta yapılacak işleri peşpeşe sıralayın ki; gününüz hep ayakta yada hep oturarak geçmesin.

 

En fazla enerji dolu olduğunuz zamanı bulup, ağır işlerinizi bu zamana ayarlayın.

Eşyaları kullanım yerlerine en yakın olacak şekilde yerleştirin ki ulaşmak için çok dolanmayın.

 

Kendi Hızınızı ve Enerjinizi Kendiniz Yoklayın

 

Enerji dolu olduğunuz günlerde bile aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Yorgunluğu şimdi çıkmasa bile bir gün mutlaka çıkacaktır. Unutmayın enerji harcanan para gibidir. Yerine yenisini kazanma hızı ayarlanmazsa meteliksiz kalınır. Özellikle çocuklu iseniz her zaman depoda bir miktar bulundurmazsanız sabrınız da dayanıklılığınızla birlikte kısalacaktır.

 

Çok aşırı yorgun düşmeden önce kendinizi yakalayıp durdurun ve dinlendirin. Hasta düşerseniz başta kendinize olmak üzere kimseye faydanız olmaz.

 

Günlük yapılacak konusunda kendinize karşı da esnek ve anlayışlı olun. Enerjiniz her gün aynı olmayacaktır.

 

 

 

 

 

Derleyen: Handan Baykan

 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
sercanefe - 2009/09/10
Anlatılanlara katılıyorum. ben o hatayı hep yapıyorum.Çalıştığım için hafta sonuna yüklenip bütün işleri bir anda bitirmeye çalışıyorum ve bütün enerjim bitiyor.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları