Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Preeklamsi - Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelige bagli anne ölümlerinin en sik nedenlerinden biri olan yüksek tansiyon tüm gebelerin

Gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyon tüm gebelerin % 6-20’sinde görülür. Gebelikle birlikte başlayan yüksek tansiyon tedavisinde mutlak istirahat zorunlu iken, bu durum doğumla birlikte hızla düzelir.

Dünyadaki gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyona, tüm gebeliklerin %6-20’sinde rastlanır. Gebelik ve yüksek tansiyon başlığı altında bir çok tıbbi durum vardır.

Burada kadının gebe olmadan öncede var olan tansiyon yüksekliği ile gebeliğin yol açtığı yüksek tansiyon ayrımı önemlidir. Çünkü bu iki durumun klinik seyir, oluşum mekanizmaları ve tedavileri birbirinden farklıdır. Ancak bazen her ikisi bir arada da olabilir ve var olan kronik yüksek tansiyon gebelik nedeniyle kötüleşebilir.

GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYON SINIFLANDIRILMASI

Gebeliğin neden olduğu yüksek tansiyon ( Preeklampsi (PE) - Eklampsi (E) )

Kronik yüksek tansiyon ( gebelik öncesi mevcut yüksek tansiyon )

Gebelikte akut yüksek tansiyon ile kötüleşen hipertansiyon

Geçici yüksek tansiyon

 

GEBELİKLE GELİŞEN YÜKSEK TANSİYON

Sağlıklı bir bebek ümidiyle gebelik yaşayan her anne adyı için bu süreci, yüksek tansiyon ile karşılamak üzücü bir sürprizdir. Halk arasında tuzdan kaçınmak ile yüksek tansiyondan uzak kalınacağı düşüncesi ise oldukça yanlıştır. Çünkü burada yüksek tansiyonun gelişmesi, gebeliğin oluşturduğu yasal-immünolojik-endokrin birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Gebelikte gelişen yüksek tansiyon 20 gebelik haftasından önce izlenmez. Trofoblastik hastalıklar yada çoğul gebelik olduğunda tansiyon yüksekliği 20 haftadan önce ortaya çıkar.

Yüksek tansiyon gebelik öncesindeki veya ilk 3 aydaki kan basıncına göre sistolik basıncın ( büyük tansiyonun ) 30mm Hg ve diastolik basıncın ( küçük tansiyon ) 15mmHg daha fazla artmasıdır. Veya en az 6 saatlik ara ile iki kez yapılan ölçümlerde kan basıncının 140/90 mmHg veya daha yüksek olmasıdır. Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da adlandırılan preeklampsi %1, eklampsi ise %0.1 oranında izlenir.

Bu tablolarda gebelik, yüksek tansiyonu ortaya çıkartan nedenlerin başında gelir. Mevcut yüksek tansiyonu ise olumsuz etkiler. Gebelik yüksek tansiyonu, ( preeklampsi-eklampsi ) oluşması için gebelik ürününün ( plesanta ve bebek dışı dokular ) varlığı etkendir. Yazık ki gebelik öncesinde yüksek tansiyon gelişimini tahmin etme ya da önleyici yöntem yoktur. Eski tuz kısıtlayıcı diyet önerilerinin yüksek tansiyon tedavisinde yeri olmadığı anlaşılmıştır. Çünkü gebe olmayanlardaki yüksek tansiyon gelişimine tuz artışı neden olurken, gebelikte tansiyonun yükselmesi çok farklı mekanizmalarla gelişir.

PREEKLAMPSİ-EKLAMPSİ GELİŞİMİNDE RİSK FAKTÖRLERİ

Daha önceden çocuk doğurmamış olmak

Ailede gebelik yüksek tansiyon hikayesi

Şeker böbrek hastalıkları gibi diğer hastalıklar

Çok genç ve ileri yaş gebelikleri

Gebelikle ilgili nedenler ( çoğul gebelik gibi )

Önceki gebeliklerde preeklampsi-eklampsi hikayesi

şük sosyoekonomik durum

 

ŞİDDETLİ SEYREDEN PREEKLAMPSİ TABLOSU

En az 6 saat arayla yapılan tansiyon ölçümlerinde, büyük tansiyonun >160, küçük tansiyonun>140 mmHg olması

24 saatlik idrarda 5 g veya daha fazla proteinin çıkması.

İdrar miktarında azalma

Beyin fonksiyonlarında bozulma-görme bozukluğu.

Bulantı, kusma, mide ağrısı.

Solunum sıkıntısı

Pıhtılaşma hücrelerinde azalma

Bebeklerde büyüme geriliği

Böbrek fonksiyonlarında bozulma

Anemi ( hemolitik )

 

Eklampsi ( gebelik zehirlenmesi ), preeklampsi tablosuna şuur kaybı ile gelen kasılma ve çırpınma nöbetlerinin eklenmesidir. Eklampsi %0.5-14 arasında komplikasyonlar; beyin kanaması, körlük, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, akciğer ödemi ve iç kanamadır. Yüksek tansiyon ile karşılaştırıldığında ( çoğu kez rutin doktor takiplerindeki ölçümlerde artış izlenmesi yada ani gelen bayılma atağındaki ölçüm ), bu durum yüksek tansiyonun vücudunuzdaki kalp, karaciğer, böbrek fonksiyonlarının ne kadar bozduğunu saptayan testlerin düzenli olarak yapılmasını gerektirir. Yüksek tansiyon annede, sistematik bazı bozukluklara yol açarken bebekte en sık olarak gelişme geriliği oluşturmaktadır. Hipertansif annelerin bebekleri kilo olarak geri kalmalarına rağmen, olgunlaşmaları hızlanmaktadır. Çünkü anne karnındaki stresli ortam bebeğin dış dünya için gelişimini bilinmeyen nedenlerle hızlandırmaktadır.

YÜKSEK TANSİYONDA TEDAVİ

Gebelik yüksek tansiyonda en önemli adım, mutlak istirahattir. Bu bebeğe gelen kan akımınıda arttırır. Yüksek tansiyonun geliştiği gebelik haftası önemlidir. Çünkü gebeliğe bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon, gebelik bittiğinde hızla düzelir. Eğer bebek dışarı çıktığında yaşama olgunluğuna gelmişse, doğum en iyi tedavidir. Ancak bebek henüz olgunlaşmamışsa, hem bebeğe yeterince zaman kazandırmak, hem de anne adayını yüksek tansiyonun olumsuz etkilerinden korumak gerekir.

Op.Dr.Özgür Leylek

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 5 yorum
babeha - 2009/05/07
arkadaşlar hepimize geçmiş olsun ben 1997 yılında preeklampsinin ileri safhası help sendromu yaşadım oğlumun ve benim sağlıklı olarak atlatmamızı doktorumun başarısına bağlıyorum 12 yıl oldu ama yine cesaret edemedim eğitimli bir hekim çok önemli bizim hayatımızı kurtaran doktor halen ege üniversitesinde dr murat ulukuş ilk gebeliğinde help yada preeklampsi geçirip 2 gebelik yaşayan arkadaşlarla paylaşmak isterim
sld - 2008/07/01
ben de aynı rahatsızlıktan dolayı 30 haftalıkken doğum yaptım. bende bir de hellp sendromu olmuştu. 2. bebeği çok istiyorum. ancak eşim yine aynı şeyleri yaşamamı istemiyorum. 3 yıl geçti ben hala psikolojik olarakı düzelemedim.
Konuk - 2008/05/02
bende daha çok yeni bu acıyı yaşadım Allah bunu yaşayan her kese sabır versin ellerim gözlerim yüzüm bilhassa ayaklarım inanılmaz derecede şişti meğerse peeklemsi ymişim normaldir kilo alıyorumdur zannetmiştim gittiğim 3 dr.da bebek iyi dedi bende bebeğim iyi olsun ben nolursam oluyım şişmelerimi ataRM diyordum ..son kez gittiğim doktorum hemen zeynep kamil doğum hatanesine sevketti ve 27 haftalık gebeliğim sonlandırıldı hiç birini unutamıyorum sezeryanın zorluklarını 12 saatte 9 protein atışımı %90 ölüm riski altında olduğumu bebeğimin yüksek ihtimallerle yaşamayacak oluşunun acısını en acısıda 7 ay ne ümitler beslediğimi ama hepsinin rüya olucağını söylüyor olmaları vs.....vs...yaşayanlar çoooook iyi bilir bende yaşadım hala psikolojim çok berbat 15 nisanda oldu hepsi ve oğlumuzu 19 nisanda kaybettik....diğer gebelik için endişeliyimmmm RABBİM KORuR İNŞ.AMAAAA ANNNNEEEE olmayııı feciiiiii istiyorummmm....


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları