Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda İnmemiş Testis

Erken yaşlarda tesbit edildiğinde, küçük bir operasyonla çözümlenebilecek olan inmemiş testis, çocuğun gelecek fertilitesini etkileyebildiği gibi testis kanseri açısından

Erken yaşlarda tesbit edildiğinde, küçük bir operasyonla çözümlenebilecek olan inmemiş testis, çocuğun gelecek fertilitesini etkileyebildiği gibi testis kanseri açısından da risk faktörü yaratabilecek, klinik bir tablodur.

 

 

Nedir ?

 

Anne karnındaki erkek çocuğun testisleri yedinci aya kadar kendi karnı içindedir. Daha sonra kasık boyunca kayarak torbaya inerler. Bu iniş sırasında bir yerde kalırlarsa inmemiş testisten söz edilir. Tek veya çift taraflı olabilir.  

 

Tanı  

 

Doğum sonrası ilk muayene sırasında  doktor tarafından tesbit edilebilecek olan inmemiş testis,  aileler tarafından da yeni doğan erkek çocukların torbalarına nazikçe dokunarak testisleri aramaları şeklinde tesbit edilebilir. Şüphe durumunda doktora başvurulmalıdır. Doktor, testisin durumunu açığa kavuşturacaktır.

 

Komplikasyon 

 

İnmemiş testislerde kanserleşme tehlikesi büyüktür. Ayrıca tek taraflı bile olsa diğerini de etkilemek suretiyle üreme hücrelerinin çalışmasını bozarak, çocuk sahibi olma yeteneğinin kaybedilmesine neden olabilir.

 

Nasıl tedavi edilir ?    

 

İdeal tedavi zamanı doğumdan sonraki ilk yaştır. Torbaya yakın testislerde ilaç tedavisi denenebilir. Ancak daha yukarıda kalan testisler ve ilaç tedavisinin başarısız kaldığı durumlarda doktor, ameliyatla testisi torbaya indirecektir.  

 

Op.Dr. Özgür Leylek

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
26kelebek - 2010/05/26
oğlum doğduğunda sağ inmemiş testis teşhisi konuldu ve belirli aylarda yapılan kontrollerde 1 yaşına kadar inebileceği şayet inmezse operasyonla indirilebileceği söylendi.en son kontrolünde detaylı ultrasonla bakıldı inmediği gözlemlendi.tam 1 yaşına geldiğinde iyi bir çocuk cerrahı tarafından operasyonu gerçekleşti.bununla birlikte sünnette oldu ve en fazla 1 haftada kendini topladı.daha sonra belirli aylarda kontrole çağrıldı ve herşeyin yolunda olduğu söylendi.şimdi oğlum çok sağlıklı ve neredeyse ameliyat izi bile yok oldu.bu durumla karşılaşanların hiç vakit kaybetmeden bir ürologla yada çocuk cerrahıyla irtibat kurmalarını öneririm,aksi taktirde daha büyük bir problemle karşı karşıya kalınması olası.
ürolojix - 2009/06/22
Arkadaşlar her alanda olduğu gibi tıptada çok büyük gelişmeler olmakta. Artık tüm dünyada inmemiş testisi olan çocukların tedavisinin (orşiyopeksi ameliyatı) en geç 1 yaşına kadar yapılması gerektiği biliniyor. Kısırlık riski açısından. Dolayısıyla erkek çocuğunun doğar doğmaz muayenesi yapılmalı ve inmemiş testis varsa 1 yaşına kadar takip edilmeli. İnmezse (ki çoğu ilk 1 yılda inmekte) mutlaka tedavi edilmeli. Geniş bilgi için www.urolojix.com'u tavsiye edebilirim sizlere. Faydam olduysa sevinirim.
Görkemlihayat - 2009/02/04
Benim de oğlum şu an 4 yaşında ona da doktorlar inmemiş testis teşhisi koydular ve zamanla ineceği veya cerrahi midahale söylendi ortam sıcak olduğunda testisi torbaya iniyor bizde böyle olduğunu görünce şuana kadar bir müdahalede bulunmadık


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları