Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Gevşemeyi Öğrenin

Hafızanız mı zayıflıyor ? Kalp çarpıntıları, nefes sıklığı, el ayağınızın buz gibi kesilmesi şeklinde bedensel belirtiler ve yorgunluk, bezginlik, monotonluk, endişe

 

Hafızanız mı zayıflıyor ? Kalp çarpıntıları, nefes sıklığı, el ayağınızın buz gibi kesilmesi şeklinde bedensel belirtiler ve yorgunluk, bezginlik, monotonluk, endişe gibi duygularla kontrolları kaybetmiş sürücü gibi mi hissediyorsunuz. İçinizde tarifini bilemediğiniz bir rahatsız duygu mu var ? En neşeli olduğunuz zamanlarda bile birden karamsarlığa mı takılıveriyorsunuz ? Stresin pençesinden kurtulmak için size en büyük yardım kendinizden gelecek.

 

 

Rahat bir şekilde oturun. Gözlerinizi kapatıp nefesinize dikkatinizi verin. Her nefes alışınızda kendinize “gevşe” komutu verin. Nefesinizi boşalttığınızda tüm stressi de boşalttığınızı düşünün. Egsersizi bitirdiğinizde ne kadar rahatladığınızın değerlendirmesini yapın. Bu egsersiz, gün boyu, yorulduğunuzu hissettiğinizde enerji tazelemenize yardımcı olabilir.

 

 

Gözlerinizi kapatıp kendinizi bir deniz kenarında farzedin. Yüzünüzde güneşi hissederek, bulutsuz masmavi bir gökyüzüne baktığınızı ve dalgaların kıyıya vuran sesini duyduğunuzu  hayal edin. Hayalinizin gözünde bir kaç dakika bu manzarada kalıp rahatlama duygularını benliğinizde hissedin.

 

Her iki yumruğunuzu da sıkın, omuzlarınızı ve kollarınızı kasın. Bu şekilde bir kaç dakika durup gerilimi hissedin ve sonrada gevşeyin. Ayak parmaklarınızı bacaklarınızı gerin ve bu şekilde bir kaç dakika tuttuktan sonra tekrar gevşeyin. Bu tekniği kısım kısım vucudunuzun bülgelerine sırayla uygulayın. Gerilim ve rahatlama arasındaki farkı bedeniniz öğrenecek, “gevşe” komutunu verdiğinizde gerçekten gevşemeye alışacaktır.

 

Bunalımlarla savaşabilmenin en iyi yolları;

 

Düzenli egsersiz

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme,

 

Yeterince uyumak,

 

Zevk alabileceğiniz işlere de zaman ayırmak,

 

(“Ben bunun da altından kalkarım” gibi telkinlerle) Kendinizle olumlu iletişim kurmaktır.

 

Çocuklarınızın stress sinyallerine de dikkat edin. Bu uygulamaları yaşlarına uygun şekillerde onlara da öğretebilirsiniz.

 

 

 

Derleyen: Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
şirin&rasim - 2007/08/03
ben keşke yapabilsem o tarifi olmayan içimdeki karamsarlık birşeyleri becerememe korkusu yapamıyacagım diye gelen vesveseler. bazen hayattan bıktıgımı hissediyorum benim durumum ne olacak
kevser.k - 2007/01/06
güzel di teşekkürler.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları