Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuk Eğitimi
 

Paylaş Yorumla

Çocuğun Davranışı Yanlışsa

Çocuğun kötü davranışının önüne geçebilmek için en iyi ve kalıcı yöntem gözlemdir. Kötü davranış oluşmadan

Bir davranışı zayıflatmanın bir kaç yolu vardır.

 

Tamamen görmemezlik / duymamazlıktan gelmek;

 

Çocuğunuz sürekli uyumsuzluk içinde ise oralı olmayın. Sırtınızı dönüp ilgilenmeyin. Davranış düzeldigi an yani olumlu davranışlar gösterdiğinde kendisine dönüp bakın ve ilgilenin. Önceleri, çocuk kuvvet denemesi yaparken, sizden tepki almadıkca ilgi çekebilmek için olumsuz davranışını had safhaya ulaştırabilir ama siz aynı tutumla ve tutarlılıkla devam edince hedefine ulaşamadığını görecektir. İlginizin sadece olumlu davranışlara olduğunu öğrendikçe de olumsuz ilgi çekmeye çalışmanın boşa harcanacak gayret olacağını öğrenecektir.

 

Çocuğa ceza süresi tanımak;

 

Bu da olumsuz davranışının cezası olarak çocuğu tüm oyun haklarından sıyırmaktır. Ceza süresi tanımak, çocuğun sırtı herkese ve herşeye çevrili şekilde köşeye oturtmak olabilir. Bu tip cezalar genellikle çocuk kontrol dışı davranışta bulunmaya başladığında verilmelidir. Örneğin eğer 3 yaşındaki çocuğunuz kontrol dışına çıktıysa, çocuğu oyuncaklar ve oyunun oldugu ortamdan uzaklastırmalı, sonrada cocuktan aglaması ve huysuzlugu geçene kadar burada kalması istenmeli yada çocuk sessizleşmisse bile bir kaç dakika burada durması gerektiğini çocuğa iletmeli.

 

Bunu yaparken de en az sözcük kullanımına özen göstermeli. Örneğin sadece "Hayır, kitaplığa tırmanamazsın" deyip, süre cezası verilecek köşeye götürülmeli.

 

Davranışı zayıflatmak için davranışın hemen peşinden uygulanan ceza en etkin cezadır.

Vurmak ve / veya azarlamak yanlış bir tepki olur. Davranışı o anlık durdurabilse bile süre bakımından kalıcı değildir ve (yalan, küfür v.s. gibi) başka kötü davranışların doğumuna yol açabilir. Ceza cocuğu cezalandırıcı, insandan uzaklaştırıcı yada dikkate almayıcı sonuçlar doğurur. Aynı zamanda başka insanlara karşı saldırgan ve arsız, saygısız hale getirir.

 

Çocuğun kötü davranışının önüne geçebilmek için en iyi ve kalıcı yöntem gözlemdir. Kötü davranış oluşmadan sezinleyip iyi davranışa yönlendirmekle iyi davranışın sürekliliği kuvvetlenir.

 

Çocuğun boyama kitabına boya yapmasını, deftere yazmasını ve birini diğerine karıştırmamasını  öğretmek gibi. Boya icin uygun ortam sağlanırsa ve çocuk yönlendirilirse, duvar boyamak gibi olaylarla karşılaşmazsınız.

 

Çocuğunuzu iyi davranıştayken yakalayıp cesaretlendirici davranış gösterin. Örneğin oyuncakları toplamaya yardım edişini abartısız övgüyle karşılayın, destekleyin. Eğer çocuğunuzun yiyeceğini firlatmasının önüne geçmek istiyorsanız ya yiyeceği attığında cezalandırın yada düzenli yemek yerken övgüde bulunun. Böylece, eğer yönlendirme şekliniz iyi seçilirse, çocuğunuz daha az kontrolun gerekerek, daha düzgün yemeğini yiyiyor olacak. Örneğin yiyeceğini sağa sola daha az dökerek zamanla sorunsuz yemek yiyiyor olacaktır.

 

 

 

Derleyen: Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
enescim - 2006/10/20
HANDAN ABLA BU YAZILARINI KEŞKE HAMİLEYKEN OKUMUŞ OLSAYDIM DAHA BİLİNÇLİ OLURDUM ÇOCUKLARIM 5 VE 7 YAŞLARINDA ÇOK GEÇ DEĞİL AMA BENİM DURUMUM FARKLI BİRAZ BİZ BENİM VE EŞİMİN AİLESİ İLE AYNI BİNADA OTURUYORUZ ÇOCUKLARIMI ÇOK ŞIMARTIYORLAR BAZEN BENİ YOK SAYIYORLAR EVDE İKEN BENİM SÖZÜMDEN ÇIKMAZLAR AMA BABAANNE VE ANNEANNELERE GİDİLDİĞİNDE HİÇ TAKMIYORLAR NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM
Konuk - 2006/10/14
ben size tamamen katiliyorum.ve tavsiye ettiginiz sekilde yapmaya calisiyorum.ama sürekli babasi koruyor yada annennesi simartiyorlar ne yapicami sasirdim sürekli müdahele ediyorlar cocugum beni umursamiyor


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları