Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Yüksek Riskli Gebelikler

Gebe kalmadan önce var olduğu bilinen sistemik bir hastalık ya da gebelik öncesinde bilinmemekle birlikte gebelik sırasında ortaya çıkan bir hastalık

Kadın hayatının en önemli dönemlerinden birisi olan gebelik, belli aralıklarla kontrol  edilmeyi gerektirmektedir. Aslında normal seyreden bir gebelikte hiç bir kontrole gerek duyulmaksızın, herhangi bir problem olmadan da neticeye kadar gidilebilir. Ancak bu,anne ve bebek açısından bir çok yüksek riski de beraberinde getirir. Çünkü gebelik sırasında, bazı hafif belirtilerle birlikte ortaya çıkan hastalıklar olabildiği gibi, hiç bir belirti vermeden seyreden ve sonunda, klinik olarak anne ve bebek hayatını tehdit edebilecek boyutlara kadar ulaşan hastalıklar da görülebilir. İşte,gebelikte yapılması gereken kontroller, bu gibi riskleri daha önceden yakalayabilmek ve önlem alabilmek açısından önem arz etmektedir. Çünkü hem anne hem de bebeğin hayatı hiç bir şeyle ölçülemeyecek kadar değerlidir.

 

Gebe kalmadan önce var olduğu bilinen sistemik bir hastalık ya da gebelik öncesinde bilinmemekle birlikte gebelik sırasında ortaya çıkan bir hastalık durumunda yüksek riskli gebelikten söz edilir. Bu şekildeki gebeliklerde yönetim çok daha ayrıntılı ve dikkatli olmayı gerektirir.Bu nedenle yüksek riskli gebeliklerde ilgili diğer branşların da içinde olduğu kombine bir protokol izlenmesi zorunlu hale gelmiştir.

 

Yüksek riskli gebelikler başlığı altında değerlendirilen durumlardan en sık rastlanılanlar şunlardır ;

 

  • İleri yaş gebelikler ( 35 yaş ve üzeri )
  • Tekrarlayan düşük öyküsü olanlar
  • Aile ağacında ya da önceki çocuklarında genetik bir hastalık öyküsü olanlar
  • Rh ya da ABO kan uyuşmazlığı olanlar
  • Çoğul gebelikler
  • Gebeliği sırasında zararlı etkenlere maruz kalmış olanlar ( röntgen ışınları, ilaçlar, kimyasal maddeler vs.)
  • Gebelik öncesinde var olan ya da gebelik sırasında ortaya çıkan,anneye ait sistemik hastalıklar ( kalp hastalıkları,diabet,troid hastalıkları,hipertansiyon, epilepsi ve bazı kan hastalıkları gibi )
  • Kontrolleri sırasında bebekte herhangi bir anomali ya da problem tesbit edilenler

 

Yüksek riskli gebeliklerde doğru teşhis konularak multidisipliner bir organizasyon ile gebeliğin yönetiminin sağlanması çok önemlidir. Ancak bu şekilde başarılı bir gebelik ile mutlu son sağlanabilir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
babeha - 2009/05/07
1997 yılında acil olarak getirildiğim ege üniversitesinde help sendromu teşhisiyle oğlumuzu 31 haftalık dünyaya getirdim doktorumuz murat ulukuş ve ekibine minnettarım 2 gebeliğe cesaret edemedim yaşayan arkadaşlar paylaşabilirler mi şu an antalyada yaşıyoruz teşekkürler
Konuk - 2008/01/10
BEN TİROD CA HASTASIYIM AYRICA MİTRAL KAPAK PROLAPSUSUM VAR HAMİLE KALDIĞIMDAN HABERSİZ İLK HAFTALARDA SANIRIM 4-5 HAFTALIKKEN AKCİĞER RÖNTGENİ ÇEKTİRDİM.BU ARADA BELOC 50 MG TB KULLANDIM.BU 2. Cİ GEBELİĞİM BİRİNCİSİNDE BEBEKTE TİROİD YETMEZLİĞİ YAŞADIM.GEREKLİ TEDAVİLERDEN SONRA ŞU AN PROBLEM YOK.O ŞU AN 9 YAŞINDA .ŞU ANKİ GEBELİĞİM VE RİSKLERİM KONUSUNDA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILARNOT:ŞU AN GÜNDE 2*1 TEFOR KULLANIYORUM.
A.YILMAZ - 2008/01/10
benim preeklemsi yüzünden ilk bebeğimi kaybettim ikinci gebelik dönemimde de aynı hastalık olucagı için (kesin)kan tahliliyle gebeliğimi öğrendim ve hergün heparine diye cilt altından kan sulandırıcı iğne vurdum gebelik süresince ve bebeğim riske girdiği anda sezeryanla doğum yaptım.Şuan kızım 8 aylık.Düzenli(HERGÜN)doktor kontrolu sayesinde kızım hayatta başka bebek şansım yok çünki her gebeliklerimde aynı sorunu yaşayacağım için ben risk taşıyorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları