Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları

Tanım olarak ; gebe kalınmasına rağmen, herhangi bir nedenle en az üç kez canlı bir bebeğe sahip olamamak diye tanımlansa da bu gün artık bu sayı iki olarak

Tanım olarak ; gebe kalınmasına rağmen, herhangi bir nedenle en az üç kez canlı bir bebeğe sahip olamamak diye tanımlansa da bu gün artık bu sayı iki olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Tekrarlayan gebelik kayıplarında sıklıkla tesbit edilebilen bir neden mevcuttur. Nadiren bir sebep bulunamaz.

 

Sıklıkla neden genetik kusurlardır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı içinde ve ultrason ile bebeğin kalp atımları henüz alınmadan önceki kayıplarda anne ve baba adayına ait genetik kusurlar söz konusudur. Bu tip genetik kusurlar içinde en sık rastlanan klinik tablo ise translokasyon tipinde kromozom anomalileridir.Burada anne ve baba adayının her birinden gelen kromozom zincirlerinin eşlenirken yanlış bir yere tutunması sonucu ortaya çıkan anomaliler söz konusudur.Tanı için anne ve baba adaylarından kan örnekleri alınarak karyotipleme ya da genetik analiz yapılması sonraki gebeliklerin akıbeti için yararlı olacaktır.Ayrıca düşük materyalinden yapılan genetik inceleme de bu konuda bilgi vericidir.Eğer anne ya da baba adayında herhangi bir kromozom anomalisi olması halinde sonraki gebelikler için IVF ( tüp bebek ) ya da ICSI ( mikroenjeksiyon ) tercih edilirse, preimplantasyon genetik tanı ile sağlıklı bir bebek sahibi olabilmeleri katiyetle mümkündür.

 

Ultrason ile fetal kalp atımı tesbit edildikten sonraki 6 ile 16. gebelik haftaları içinde olan kayıplarda ise genellikle immunolojik yani bağışıklık sistemini ve metabolik sistemi ilgilendiren nedenler söz konusudur.Özellikle atopik yapıya sahip olanlar,astım bronşialesi olanlar,troid fonksiyon bozukluğu olanlar,allerjenlere karşı duyarlı olanlarda meydana gelen tekrarlayan gebelik kayıplarında bu sistemlere ait nedenler göz önüne alınmalıdır.Teşhis için bu sistemlere ait testler ve incelemeler yapılmalıdır.Bu türden nedenlere bağlı gebelik kayıplarında medikal tedavi çok başarılıdır.Öyle ki teşhis kesin ise tedaviye yanıtta mükemmel olacaktır.

 

İkinci trimestir, yani 12 – 24 haftalardaki gebelik kayıplarında en sık neden rahim ağzı yetersizlikleridir.Önceki gebeliği ya da gebeliklerini bu dönemde hiç bir belirti olmaksızın ya da hafif bir ağrı ve kanama ile kaybetmiş olan anne adaylarında servikal  ( rahim ağzı ) yetmezlik  belirgin bir neden olarak öne çıkacaktır.Bu şekilde bir öyküsü olan kadınlarda  12 – 13. gebelik haftalarında yapılacak vajinal muayene ile rahim ağzında açıklık olup olmadığı ( 8 nolu hegar bujisinin geçebileceği kadar olan açıklık ) tesbit edilebilir.Ayrıca bu konuda ultrason tecrübesi olan hekimler transvajinal ultrasonografi ile rahim ağzını değerlendirebilirler.Ultrasonografide rahim ağzının ( serviks ) uzunluğu en az 26 mm ve çapı da en fazla 10 mm olmalıdır.Aksi halde servikal yetmezlik söz konusudur.Servikal yetmezlik genellikle rahim içi hacminin düşük olduğu hallerde ( rahim anomalileri,rahim içi tümöral lezyonlar,anadan olma yetersiz büyüklükteki rahimler vs.)  ortaya çıkar.Servikal yetmezlik söz konusu olan durumlarda  gebeliğin 12 ile 18.haftaları arasında rahim ağzına küçük bir dikiş konularak genişleme meyili olan rahim ağzı adeta bir çuvalın ağzının büzülmesi gibi sıkılaştırılır.Bu sayede servikal yetmezlik engellenmiş olur. 36.haftadan sonra bu dikiş tekrar alınarak doğumun gerçekleşmesi sağlanır.

 

Anne ve baba adayının Rh kan uyuşmazlığı da  bu döneme ait gebelik kayıplarına neden olabilmektedir.Fakat bu durum ancak düzenli ve doğru bir şekilde takip edilmeyen gebeliklerde bebeğin kaybı ile sonuçlanmakatadır.İyi takip edilen gebeliklerde kan uyuşmazlığına ait meydana gelebilecek problemler daha öncesinden engellenebilmektedir.

 

Üçüncü trimestir yani 24 – 36 haftalardaki gebelik kayıpları genellikle anneye ait yapısal nedenlerden ya da gebeliğin düzenli ve doğru olarak takip edilmemesinden kaynaklanmaktadır.Bu dönemlere ait gebelik kayıplarından olan erken doğum eylemi düzenli olarak takip edilen gebelerde ilaç tedavisi ile engellenebilecek nitelikte bir problemdir.Ancak  düzenli takip edilemeyen gebelerde bebeğin kaybıyla sonuçlanabilmektedir.

 

Burada anne ve baba adaylarına önerimiz;  gebelik öncesinde mutlaka bir hekime başvurarak gebelik ve öncesinde neler yapılması gerektiği konusunda bilgilenmek ve gebelik meydana geldikten sonra da düzenli olarak takiplerini yaptırmak olacaktır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
SebnemYr - 2015/07/01
37 Yaşında ikinci evliliğimi geçirdim ve ilk çocuğumu da "hamile kalamazsın" diyen birçok doktora rağmen bu yaşta kucağıma aldım. Belki biraz geç oldu, stresli oldu ama meryem otu kullandım. 40 gün Meryem Suresi okudum. Allah bana da nasip etti. Duymayan, bilmeyen kalmasın. Umudunuzu kaybetmeyin. Önceden bulunması, alınması imkansız olan bu otu alın, deneyin. Kaybedecek tek şey 20 TL. ama belki minik bir mucizeniz olur.. Bilmeyen, duymayan için http://meryemotu34.wix.com/meryemotu'dan yorumları okusunlar. Denesinler..
Konuk - 2006/11/24
ÇOK BEĞENDİM BİZLERİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları