Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Hamilelik ve Vitaminler

Dengeli beslenebilen çoğu kadın gebelikte ihtiyaç duyulan vitamin,mineral ve besin maddelerini alıyordur. Bununla birlikte gebelik boyunca demir, kalsiyum ve folik asit

Dengeli beslenebilen çoğu kadın gebelikte ihtiyaç duyulan vitamin,mineral ve besin maddelerini alıyordur. Bununla birlikte gebelik boyunca demir, kalsiyum ve folik asit gibi önemli bazı maddelerden eksik kalmamanız için doktorunuz  uygun bir prenatal vitamin ilacı verecektir. Şüpesiz ki çoğu prenatal vitamin ilacı bu üç önemli maddeden başka diğer bir çok gerekli maddeyi de içerir.

 

Gebelik öncesinde de çoğu kadında demir eksikliği vardır , örneğin antasit ilaçların kullanımı vücudun demir alabilme yeteneğini baltalamaktadır. Hafif içecekler ve kırmızı ette bulunan fosfor ise süt ürünleri ve gerçek lifli yeşil sebzelerde çokça bulunan kalsiyumun emilimini engellemektadir.

 

Vücudunuzdaki folik asit deposu da özellikle gebelik düşünenler için çok önem arzeden bir unsurdur. Yeni çalışmaların hepsi de göstermektedir ki ; yeterince alınan folik asit,nöral tüp defektleri  denen bir çok doğumsal arızaların oluşumuna engel olmaktadır.Eğer gebelik öncesinde doğum kontrol ilaçları kullanıyorsanız bilin ki bu ilaçlar vücudunuzun folik asit deposunu  azaltmaktadır.Ancak Amerika ve Avrupa’da yapılan bir çok çalışmadan edinilen sonuçlara göre ; gebelik oluşmadan en az bir ay öncesinden itibaren folik asit kullanmaya başlamakla spina bifida (örneğin bacaklarda paralizi ya da kullanım güçlüğüne neden olan,omurganın tam olarak kapanmaması ve omuriliğin açıkta kalması durumu) ve anensefali ( beyin ve kafatasının tam olarak gelişmediği durum ) gibi nöral tüp defektleri büyük oranda bertaraf edilebilmektedir.

 

Amerikan halk sağlığı merkezinin duyurusuna göre doğurganlık çağındaki kadınların günde 0,4 miligram folik asit almaları önerilmektedir.Bu miktar alınan vitaminler yoluyla olabileceği gibi ıspanak gibi lifli yeşil sebzeler limon,portakal ya da  greyfurt gibi ekşi meyveler,bezelye ve ekmek gibi besin maddeleri yoluyla da alınabilir.Günlük beslenmenize en iy hangi yolla folik esit ekleyebileceğinizi doktorunuzla görüşün.

 

Eğer daha önceki gebeliğinizde nöral tüp defektine maruz kalmış bir bebeğiniz olduysa ikinci kez gebe kalmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.Muhtemelen doktorunuz gebelik oluşmadan en az bir ay öncesinden başlayan ve gebeliğin de ilk üç ayını kapsayan uzunca bir süre için size folik asit tedavisi önerecektir.Çalışmalar,yüksek miktarda folik asit depolamanın,nöral tüp defektinin tekrarlama ihtimalini % 70 oranında azaltmakta olduğunu göstermiştir.Eğer diabet (şeker hastalığı) ya da epilepsi (sara hastalığı) gibi hastalıklarınız varsa nöral tüp defektli bir bebek doğurma riskiniz daha da artar.

 

Gebe bir kadının gebeliği boyunca ihtiyaç duyduğu temel vitaminler ve miktarları şöyledir ;

 

Demir        : 60 miligram

Folik asit   :  0,8 miligram

Kalsiyum   :  1.200 milgram

Vitamin A  :  6.000 I.U.( uluslararası ünite )

Vitamin D  :  400 I.U.

 

Sadece doktorunuz tarafından reçete edilmiş olan vitamin ya da benzeri ilaçları,belirtilen dozlarda kullanıyor olduğunuzdan emin olunuz.Yüksek dozda vitamin almak bebğiniz ve sizin için toksik olaylara neden olabilir.Örneğin vitamin A ve D yüksek dozlarda alındığında doğumsal defektlere yol açabilirler.B6 vitamini fazla miktarlarda alındığında bebeğinizde sinir siztemi arızalarına neden olabilir.

Op.Dr.Özgür Leylek

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
Beautiful Bird - 2010/04/17
Demek her sey yolunda sizin icin. Ama ben doktor kapisini ilk caldigimda hamilelikte Elevit vitamin ve mineral birlesimini kullanmami onerdi. 8. haftasindaydim hemen kullan dedi hamilelikten once kullanmaya baslasaydiniz dedi hatta. Ayrica demir hapi da onerdi. Yani doktorumdan Allah razi olsun simdi 3 yasinda oglum var cok saglikli ve hareketli. Dogdugunda da kemikleri iyi gelismis tosun bebekti.
dmldamla - 2010/03/08
DOKTORUM BANA ŞİMDİYE KADRA HİÇ VİTAMİN VERMEDİ 16 HAFTALIK HAMİLEYİM BU NORMAL Mİ???


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları