Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Gebelikte Seyahat

Araba ile yapacağınız seyahatlerde sık mola vererek, tren seyahatlerinizde oturduğunuz yerden sık sık kalkıp kısa bir yürüyüş yaparak kan dolaşımınızın

Hamileliğinizin son aylarındasınız ve belkide bu eşinizle yapacağınız son tatil. Neler yapmalı,nelere dikkat etmelisiniz?

 

Bu tatil eşinizle geçireceğiniz son tatil olabilir. Öyle ya birkaç ay sonra minik bebeğinizle, üçlü, belki dörtlü tatiller sizi bekliyor. Üstelik doğum sonrası, kadının bir süre eve kapanacağı düşünüldüğünde,hamilelik dönemi tatil için son fırsat. Hamilelik sırasında bir mola vermek harika bir fikir,bulunduğunuz yerden uzakta geçireceğiniz birkaç gün sizi çok rahatlatacaktır. Tek yapmanız gereken bu seyahate çıkmadan önce doktorunuz ile görüşüp güvenliğiniz için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek.Seyehate karar verdiğinizde bulunduğunuz yere en yakın hastanenin nerede olduğunu öğrenin.Ayrıca tıbbi dosyanızın bir fotokopisini yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin

 

Uzun turlar ve farklı bölgeler(çok sıcak veya soğuk) sizi yorabilir. Hamileliğin zaten fiziksel aktivitenizi azaltacağını düşünerek, sizi daha az yoracak daha dinlendirici yerler seçin. Bazı hekimler hamileliğin erken dönemlerinde düşük tehlikesi olabileceğinden ve hamileliğin son haftalarında doğum yaklaştığından seyahati önermiyor.

 

Araba-tren seyehati

 

Araba ile yapacağınız seyahatlerde sık mola vererek, tren seyahatlerinizde oturduğunuz yerden sık sık kalkıp kısa bir yürüyüş yaparak kan dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olmalısınız. Yolculuklarınızda sık tuvalet ihtiyacınızı hatırlayarak,tuvalete yakın yerleri tercih ediniz.Yolculuklarda emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.Bu, sarsıntılarda bebeğinize gelebilecekzararları önleyecektir.

 

Uçak ile seyahat

 

Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız, uçak şirketinin hamile yolcular için sunduğu tüm olanakları öğrenin.Hamileliğinizin 28-36. haftalarında bu yolculuk için doktorunuzdan bir sakınca olmadığına dair belge almanız gerekecektir.36. haftadan sonra muhtemelen uçuşunuza izin verilmeyecektir.Hamile kadınlar için basınçsız kabinleri olan küçük uçaklarla uçmak uygun değildir.Çünkü basınç değişiklikleri su keselerinin erken patlamasına neden olabilir.Uçak yolculuklarında bol sıvı alın.Uçarken vücudunuz daha kolay su kaybedip dehidrate olabilir.

 

Tropik bölgelere seyahat

 

Genelde malerya(sıtma) açısından risk taşıyan bölgelere gidilmesine izin verilmez.Bu hem anne,hem de çocuk için riskli olur.Annenin ölü doğum yapma riski artar.Ayrıca hamilelikte sıtma ilaçları zararlıdır.

 

Öneriler...

 • Hamileliğiniz yedi ayı doldurmuşsa, uzun yolculuktan kaçının.
 • Gebeliğin son üç ayında 4 saatten fazla uçak yolculuğunu zorunlu olmadıkça tercih etmeyin.
 • Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgeler size uygun değildir.1800 metrenin üzerinde olan yüksek bölgelerde ise hamileler oksijen azlığı tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.
 • Yurt dışınna gitmek istiyorsanız, hem tıbbi imkanlarının yetersizliği, hemde sıtma gibi hastalıkların görülmesi nedeni ile az gelişmiş ülkelerden uzak durun.
 • Seyahatlerde sık görülen,anne ve bebeğin sğlığını etkileyen mikrobik ishale karşı sadece kapalı suları tercih edin ve buz kullanmayın.
 • Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünlerden kaçının.
 • Bol sıvı alın ve lifli besinler tüketin.
 • Gideceğiniz bölgede acil bir durumda hangi sağlık kurumlarına başvurabileceğinizi öğrenip telefonlarını alın.
 • Rahat,ince hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabıları tercih edin.
 • Yolculuk boyunca tuvalete gitmeyi ihmal etmeyin.
 • Eğer otomobille seyahat ediyorsanız,saatte bir mola verin.Sırtınızı ve boynunuzu yastıkla destekleyin,emniyet kemerinizi karnınızı sıkmayacak şekilde gevşek takın.
 • Yanınızda hafif ve besleyici yiyecek ,meyve suyu ve su bulundurun.
 • Uçağın kanat hizasındaki bölümünü ve koridor tarafını tercih edin.

 

Güneşin önemi

 

Ana karnındaki bebeğin de güneş ışığına ihtiyacı var. Az güneş ışığı ilerideki şizofreniye bile yol açıyor.Yapılan bir araştırmada,bir kişinin şizofren olma olasılığının, anne karnındayken aldığı güneş ışığı oranı ile doğrudan bağlantısı olabileceği belirtildi.Güneş ışığı alınmamasının D vitamini eksikliğine yol açacağını belirten bilim adamları,bunun da anne karnındaki bebeğin beyninin gelişimini etkileyebileceğini bildirdiler.Avusturalya’daki Queensland Şizofreni Araştırma Merkezi’de çalışan psikiyatrist John McGrath, hamilelikte ultraviyole ışınlarının az alınmasının,genetik olarak bu hastalığa eğilimli kişilerde dengeyi şizofreni yönünde bozduğunu öne sürmüştü.Farelerde yapılan son araştırmalar,bu teoriyi güçlendirdi.Dr.McGrath,şizofreniye yakalanan insanlar gibi,ana karnına düştüğü andan itibaren az Dvitamini alan farelerin,yüksek sesten normalden daha fazla ürktüklerini saptadı.McGrath,vitamin eksikliği olan fare yavrularının beyinlerinde,şizofren insanlarda olduğu gibi daha büyük boşlukların olduğunu belirledi.

 

NOT : KİM DEMİŞ HAMİLE İKEN TATİLE GİDİLMEZ DİYE? HAMİLELİK SIRASINDA BİR MOLA VERMEK, BÜTÜN ANNE ADAYLARININ HAKKI.TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE TEK YAPMANIZ GEREKEN DOKTORUNUZLA GÖRÜŞÜP, ONUN ÖNERİLERİNİ ALMAK. UNUTMAYIN,BU TATİL EŞİNİZLE BAŞ BAŞA GEÇİRECEĞİNİZ SON TATİL...

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
mtan - 2011/01/02
sevindirici
Konuk - 2006/10/06
çooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel
Konuk - 2006/10/06
harika


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları