Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Gebelikte Kilo Artışı

Gebeliğiniz ilerledikçe iştahınız da artacaktır. Bu iştah artışı sizin ve bebeğinizin yeterli derecede besin almasını sağlayan doğal bir yoldur

Gebelik diet yapmak için uygun bir zaman değildir. Gebeliğiniz ilerledikçe iştahınız da artacaktır. Bu iştah artışı sizin ve bebeğinizin yeterli derecede besin almasını sağlayan doğal bir yoldur. Gebe bir kadın aldığı günlük kaloriyi artırmalıdır – bir çok hamile kadın hamilelik öncesinde aldığı kaloriden günlük 300 kalorilik bir artışa ihtiyaç duyar ve hamileliği süresince de kilo alır. Seyrek yapılan yada artan fiziksel aktiviteler sonrasında alınacak kaloride ayarlamalara gidilebilir.

 

Boyu kilosuyla orantılı bir kadın için hamilelik süresince alınması gereken ortalama kilo 12.5 olup bu değer önerilen 11 ila 16 kilo arasındadır. Fakat boyu kilosuyla orantılı olmayan daha zayıf olan kadınlar için önerilen kilo artışı 18 kg dir. Şişman kadınlar için önerilen kilo artışı 7 ila 11 kg dir. Şişman kadınlar hamileleik süresince ne diyet yapmalı ne de kilo kaybetmeye çalışmalıdır. Bununla birlikte hamilelik dönemi şişman bir bayan için yemek alışkanlıklarını değiştirmesi için ideal bir dönemdir.

 

Gebelikte alınacak kilonun ayrıntısı aşağıdaki gibidir   :

 

Bebek                                                                   3.3 kg ila 3.8 kg

Göğüslerin büyümesi                                       1.3 kg

Plasenta                                                              0.4 kg ila 0.9 kg

Kan ve vücut sıvısı artışı                                   1.8 kg ila 3.6 kg

Amniyotik sıvı                                                      0.9 kg ila 1.3 kg

Uterus ağırlığında artış                                     0.9 kg ila 1.3 kg

Annedeki yağ deposu                                       2.2 kg ila 3.5 kg

 

Toplam artış                                                       10.8 kg ila 15.7 kg

 

Annedeki kilo artışı hamilelik süresince anne ve bebek arasında ayrı bir şekilde paylaşılır. Annede yağ , hamileliğin erken dönemlerinde depolanır ve gebeliğin ortalarında besin depolanması en yüksek seviyeye ulaşır. Bu erken depolanma işleminin hamileliğin son 10 haftasında hızla büyüyecek olan bebek için gerekli olabilecek enerjiyi sağlamak için yapıldığı düşünülmektedir.Hamileliğin son döneminde bebeğin hızlı gelişimi için ihtiyaç duyulacak enerji  ve anne adayının artan metabolik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gebeliğin ortalarında plasental büyümede ve organların ağırlıklarında hızlı bir artış yanında kan yapımında da hızlanma görülür. Hamileliğin erken döneminde depolanan ve hamilelik süresince kullanılmayan yağ deposu emzirme için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

 

Özellikle hamilelik öncesinde sağlıklı olmayan kadınlarda görülmekle birlikte hamilelik döneminde yeterli besin alamayan anne adaylarının  bebeklerinin düşük doğum ağırlıklı olma şansının daha fazla olduğu araştırmalar ile gösterilmiştir. Bu risk annenin yaşam tarzıyla da ilgilidir, mesela hamilelik döneminde sigara içmek gebeliğin sonucunu etkileyecektir. Bununla birlikte fazla kilo almak da iyi değildir. Şişman kadınlar gebelik süresince problemler yaşayabilirler. Kolların ve uylukların üst kısımlarında biriken yağ dokusunun doğum sonrasında geri dönüşü çok zordur.

 

Sağlıklı beslenme fazla kilo almadan gerekli besin ve kaloriyi almak için iyi bir yoldur. Patates cipsleri , soda , ve çikolatalar yerine meyva, yoğurt ve şekersiz tahıl yemek gerekli besinleri almak için bir yoldur.

 

İdeal olarak gebeliğin ilk 3 ayında –birinci trimestri dönemi – 1.3 kg ila 3.6 kg ve bundan 1 hafta sonra da 400-450 gr alınmalıdır. En hızlı kilo artışı son 3 ay içerisinde olur. Bebek doğduktan 1 yada 2 hafta sonra yaklaşık olarak 8 – 9 kilo kaybetmelisiniz. Eğer gebelik süresince aşırı kilo almadıysanız hamilelik öncesi kilonuza 4 – 6 ay içinde geri döneceksiniz.

 

Nadiren de olsa bazı kadınlarda gebeliğin son haftalarında sıvı birikimi görülür.Bu sıvı birikimi bir haftada aşırı kilo almaya ve ayaklarda ve yüzde ödem oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda bu sıvı birikimi pre-eklamsi (gebelikte şiddetli tansiyon yüksekliği ile seyreden riskli bir hastalık) adlı hastalığın işareti olabilir. İşte bu nedenlerden doktorunuz her hafta sizi muayene ederek kilo artışınızı ve sağlığınızı kontrol edecektir.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 20 yorum
yarim - 2008/06/01
evladını sen et parçası olarak göreceksen zaten senden anne olmaz annelik ap ayrı bir duygu gerektirir kendinden önce onun sağlığı erkekler beğenecekmiş beğenmeyecekmiş geç onu eğer adam gibi bir adamsa erkek analığın ne olduğunu anlar .ama senin için afrodit hanım fazla anlayışlı olamayacam allah sana evlat verirse sen onun için tırnağını bile feda edeceğe benzemiyorsun.
Konuk - 2008/05/04
ben 5 aylık hamileyim şimdilik 5 kilo aldım bende diğer arkadaşlarım gibi kiloya komplesli bir insan değilim bu zamanda sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek en önemli en yığını ifadesinide hiç hoş bulmuyorum bunu yazan ya anne değil yada zavallı denilecek kadar cahil kalmış bir insan herkesin bebeği sağ salim doğması temennisiyle iyi doğumlar iyi ve hayırlı bebekler teşekkürler
yamurdamlası - 2008/04/17
AFRODİT HANIM FİZİĞİNİZE VERDİĞİNİZ ÖNEM KADAR KEŞKE SÖZLERİNİZEDE VERMİŞ OLSAYDINIZ KULANMIŞ OLDUĞUNUZ CÜMLEYİ ŞİDETLE KINIYORUM.BU ZİHNİYETLE ANNELİĞİNİZDE TARTIŞILIR BİR DURUM ZATEN.BENİM VE EŞİMİN PARÇASI OLAN BU YAVRUYU TAŞIYORSAM VE EŞİMİNDE GÖZÜ DIŞARDA OLURSA O TAMAMEN ONUN TERBİYESİZLİĞİDİR.ALLAHTAN SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ ZİHMİYETSİZ BİR EŞE SAHİP DEĞİLİM...56 KİLOYLA HAMİLE KALDIM VE DOKTORUMUN ÖNERDİĞİ BİÇİMDE BESLENİYORUM,ONUN İÇİN GEREKLİ VE FAYDALI GIDALARI TÜKETMEYE ÇALIŞIYORUM.21 HAFTALIK HAMİLEYİM VE ŞUAN 60 KİLOYOM.KİLO ALMAM BENİ ENDİŞELENDİRMİYOR SONUÇTA DOĞUMDAN SONRA DİKKATLİ DAVRANIRIM VE BİR ŞEKİLDE ALDIĞIM KİLOLARI VERİRİM ÖNEMLİ OLAN BEBEĞİMİN SAĞLIKLI DÜNYAYA GELMESİ.ŞUAN Kİ ÖNCELİĞİM ONUN SAĞLIĞI FİZİK TAKINTISI YAŞAMIYORUM BAZILARI GİBİ.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları