Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Gebelikte Genel Rahatsızlıklar

Gebelik hem duygusal hem de fiziksel değişikliklerin ve bu değişikliklerin getirdiği sıkıntıların bir arada yaşandığı bir dönemdir. Düzenli doktor kontrolü ve bilinçli davranarak

Gebelik hem duygusal hem de fiziksel değişikliklerin ve bu değişikliklerin getirdiği sıkıntıların bir arada yaşandığı bir dönemdir. Düzenli doktor kontrolü ve bilinçli davranarak bu tip rahatsızlıklar büyük oranda ekarte edilebilir. Öncelikle bu tip rahatsızlıkların neler olduğuna bir göz atalım ;

 

Varisler...

 

Gebelikte,vücutta dolaşan kan hacminde artma olur.Bu yüzden kan damarlarına içten yapılan basınç da artar.Bu nedenledir ki kan damarlarında genişlemeler olur.Toplardamarlarda bu genişleme giderek artarak damarın elastikiyetini (tonusunu ) kaybetmesine neden olur ve tonusun bozulduğu yerlerde kan birikerek göllenme olur.İşte bu duruma varis denir. Gebelikte ortaya çıkan varislerin bir çoğu gebelik bittiğinde kendiliğinden kaybolur. Ancak tonusu ileri derecede bozulan damarlardaki varisler kalıcı olabilir.Bunlar için tedavi gerekir.Başta gebelikte olmak üzere tüm hayatımız boyunca ortaya çıkabilecek olan varislerden korunmak için uzun süreli ayakta kalmalardan kaçınmak ve bulduğunuz her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmeniz gerekir.Özellikle gebelikte sıkı jartiyer,lastik ve şoset çoraplardan kaçınmak gerekir.Ayrıca spor yapmak dolaşımı hızlandırmakla birlikte damarların elastikiyet kabiliyerini de arttırdığı için,doktorunuzun da onayıyla  uygun bir spor şeklini seçerek devam etmelisiniz.Ancak spor yapmak için gebeliğin en azından ilk 4 ayını tamamlamış olmanız gerekir.Ayrıca gebelikte uygun olamayan hareketlerden de kaçınmak için hamile eğitim merkezlerinden yararlanmakta fayda olacaktır.Tüm bu önlemler rağmen yine de varisler oluşuyor ve hatta artıyor ise doktora başvurarak önerilerine kulak vermelisiniz.Doktorunuz muhtemelen size,uygun özellikte bir varis çorabı önerecektir.

 

Hemoroidler ( Basur )...

 

Bunlarda anüs etrafında bazen ele gelen bazen ele gelmeyen,zaman zaman ağrı ve kanama da yapabilen,yumuşak ve küçük kitleciklerdir.Hemoroidler,bacakta oluşan varislerin anüste oluşmuş şekilleridir.Nendleri ve önlemleri de onlarla aynıdır.Ancak meydana geldiklerinde tedavi için değişik yöntemler vardır.Bu nedenle bu durumlarda doktora danışmakta fayda vardır.

 

Anal fissür ( Anüs çatlakları )...

Anüs mukozasında meydana gelen çatlaklardır.Bunlar gebelikten ziyade doğum sırasında zorlanmalar ile oluştuklarından,genellikle doğum sonrasında farkedilirler.Bunlarda ağrı ve kanama yaptıkları için sıklıkla da hemoroidler ile karıştırılırlar.Lokal uygulanan ilaçlar  veya  küçük cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirler.

 

Kramplar ( Bacak kasılmaları )...

 

Genellikle gebeliğin ortalarından sonra görülmeye başlayan ve genellikle baldır kaslarında ortaya çıkan,ağrılı spazmlardır.Bazen ayak tabanlarında da görülebilir.Sıklıkla geceleri ya da sabah uyanırken yapılan genleşme hareketleri sırasında ortaya çıkar.Vücudun gerilmesi sırasında aniden ortaya çıkar ve 1-2 dakika boyunca süren ağrılı bir kasılma ile devam eder.En iyi tedavi yolu kramp anında oluşan uzvu yere koyarak kuvvetlice ovuşturmak,masaj yapmaktır.

 

Uyuşma ve sızlamalar...

 

Gebelik ilerledikçe zaman zaman,özellikle ellerde,başparmak,1. ve 2. parmaklarda uyuşma ve sızlamalar  olabilir.Bu parmakların duyusunu sağlayan median sinir,ilerleyen gebelikle birlikte meydana gelen ödeme ( şişlik ) bağlı olarak sıkışır ve bu tip şikayetlere neden olur ki buna karpal tünel sendromu denir.Şikayetler genellikle sabah kalkınca daha belirgin olmakla birlikte gün içinde azalarak kaybolur. Gebelik bittiğinde bu sendrom da kendiliğinden,tedavi gerektirmeksizin kaybolacaktır.

 

Yürek yanması ve hazımsızlık...

 

Gebeliğin ortalarından itibaren görülmeye  başlayan bu şikayetlerden korunmak için yere belden eğilerek değil dizleri kırarak eğilmeniz gerekir.Ayrıca düz zeminde,sırt üstü düz bir şekilde yatmaktan da sakınmak gerekir.Hazımsızlık için ise her öğünde çokça yemek yerine az az ama sık sık yemek yemeyi,genellikle posalı yiyecekler olan meyve ve sebzeleri tercih etmeyi yeğlemek gerekir.

 

 

Vajinal ve Vulvar enfeksiyonlar...

 

Gebelikte  vulvada ya da vajina da meydana gelen her türlü değişiklikten mutlaka doktorunuza bahsedip,doğal ya da patolojik bir durum olup olmadığı konusunda görüş alınız.Bazı durumlarda doğum şeklini bile zorunlu olarak sezeryana çevirebilecek enfeksiyon hastalıkları söz konusu olabilir.

 

Yorgunluk,halsizlik,uyku hali...

 

Gebelikte yorgunluk ve halsizlik eğer altta yatan başka bir patoloji yoksa ( derin anemi gibi ),artan vücut ağırlığını bütün gün taşımaktan kaynaklanmaktadır.Ayrıca gebelikte artan progesteron hormonunun etkisi ile de hep bir uyku hali mevcuttur.Apati ( sersemlik hali )genellikle sıkça görülür.

 

Aşırı alınganlık ve duygusallaşma...

 

Bu da artan progesteron hormunu nedeniyledir.Daha önce normal olan şeylere karşı daha alıngan ve duygusal olunabilir. Bu konuda özellikle eşlere ve yakın çevreye daha anlayışlı olma düşmektedir.Eğer bu durum giderek ağırlaşır ve engel olunbamaz bir hal alırsa doktorunuza ya da bir klinik psikiyatra danışılmasında fayda olacaktır.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
sgulse - 2009/06/06
benim bir sorum olacak 6.5 alık hamile kişilerde kahverengi kan gelmesi neye delalettir yazacak yer bulamadım 2 tane bebek beklı yoruz rahim yolu dar acilen cevep ekl yorum yazarsanız sevinirim


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları