Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Gebelik ve Sigara

Bilindiği gibi sigara hayatımızın tüm dönemlerinde,vücudumuzun tüm organları için zararlı olmakla birlikte, özellikle kalp, dolaşım sistemi ve solunum sistemimiz için çok daha endişe

Bilindiği  gibi sigara hayatımızın tüm dönemlerinde,vücudumuzun tüm organları için zararlı olmakla birlikte, özellikle kalp, dolaşım sistemi ve solunum sistemimiz için çok daha endişe vericidir. Sigaranın vücuda olan zararları içinde taşıdığı maddelerle ilgilidir. Bu maddeler genel olarak ; karbonmonoksit,nikotin,kurşun ve benzeri zararlı maddelerdir. Bu maddeler nasıl ki içene zarar veriyorsa aynı şekilde içen anne adayının bebeğine de zarar verecektir. Hatta bebek, yeni gelişmekte olan bir canlı olduğu için bunlardan çok daha fazla zarar görerek gebelik boyunca,doğum sırasında ya da doğumdan sonra tüm yaşamı boyunca etkilenebileceği durumlara maruz kalabilecektir.

 

Sigaranın vücut üzerindeki etkilerini genel olarak erken ve geç dönem etkiler olarak ikiye ayırmak mümkündür.

 

Erken etkiler ;  sigara içindeki maddelerin vücuda girmesi ile vücutta meydana gelen değişimlerdir.Bunlar ;

 

Atar damarlarda  daralma ( vazokonstrüksiyon )

Damar duvarına olan kan basıncının artması

Tansiyon yükselmesi ( hipertansiyon )

Çarpıntı ( taşikardi )

Kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalması

Buna bağlı olarak dokulara giden oksijen miktarının azalması

 

Geç etkiler  ;  Bunlar uzu süreli sigaraya maruziyet ile ortaya çıkan klinik tablolardır ;

 

Solunum sistemi hastalıkları ( Kronik bronşit,nefes darlığı,gibi )

Dolaşım sistemi hastalıkları ( ateroskleroz,damar tıkanıklıkları,flebit,vs )

Kalp hastalıkları ( özellikle koroner damarların tıkanmasına bağlı enfarktüs riskinin artması )

Vücutta C vitaminini inaktive ederek enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı savunma gücümüzü azaltır)

Hemen tüm kanserlerin etiyolojisinde ( oluşmasında ) sigaranın yeri vardır.Özellikle akciğer,dudak,gırtlak ve nefes borusu  kanserleri sigara içenlerde içmeyenlere göre çok daha fazla sıklıkta görülmektedir.

 

Yapılan bir çalışmada ; nikotin koklatılan veya enjekte edilen albino sıçanlardan doğan yavruların küçük,doğum ağırlıkları noksan, ölüm oranlarının yüksek olduğu,annelerin yavrularını besleme davranışlarının değiştiği ve emzirmelerinin zorlaştığı,bazılarının yavrularını yadikleri ve çoğunun yavruları ile ilgilenmedikleri tesbit edilmiştir.Bu konuda yapılan bir çok çalışma vardır ve sonuçlar hemen hemen birbirine benzer bulunmuştur.

 

Gebelikte sigaranın bebek üzerindeki etkileri genel olarak şunlardır ;

 

 • Doğan bebeklerin bir çoğunda doğum tartısı düşük olur
 • Doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde dış dünyaya adaptasyon zorlukları görülür
 • Bebeği doğumdan sonra koruyacak olan ve ilk olarak anneden aldığı koruyucu antikorların zarar görmesi sonucu bağışıklık   sisteminde zayıflık olur 
 • Düşük ihtimali artar
 • Bebeğin anne karnında ölüm ihtimali artar
 • Poş denilen gebelik zarının erken yırtılması riski daha yüksektir
 • Erken doğum tehdidini artırır
 • Gelişme geriliğine neden olabilir
 • Gebelik kanamalarında artış görülür (placenta previa ve placenta dekolmanı gibi ölüme kadar gidebilen ağır kanamalardır)
 • Lohusa annenin süt miktarında azalmaya  neden olur
 • Plasenta ( bebeğin eşi ) daha ince,çeperi geniş,kalsifikasyon ( ölü saha ) odakları daha yaygındır.Bunlar yetersiz oksijenlenmeye (hipoksi) karşı plasentanın cevabıdır.
 • Çocuklar genellikle  hiperkinetik olurlar.

 

Bu etkilerin oluşabilmesi için günde şu sayıda sigara içilmesi gerekir diye bir kaide yoktur. Ne kadar çok sigara içilirse o kadar çok risk oluşur. Yani günde 5 sigara içene göre 15 sigara içende risk daha fazla olacaktır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
gizem_kartal - 2009/02/26
bebek bekleyen herkesin kesinlikle sigarayı bırakması gerekiyor. ben 4 aylık hamileyim, hamile olduğumdan şüphelendiğim anda bıraktım. bırakırken hiç de zorlanmadım annelik içgüdüsüyle bebeğinize zarar verecek bir şeyi hemen terkediyorsunuz. tüm anne adaylarına şiddetle sigarayı bırakmalarını ve içilen ortamlardan uzak durmalarını tavsiye ediyorum:))
inaysa - 2008/08/13
kesinlikle katılıyorum bırakması zor oluyor ama bebeklerimiz için yapmalıyız ben çokta zor olsada bıraktım
ece - 2007/11/10
evt kesinkle katılıyorum düşünsenize sizi hava almayan biyere kapasınlar ve durmadan duman üflesinler oldugunuz yere nolur haliniz ya bebişinizin alini düşünün sigara içan anneler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları