Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Gebelik ve Alkol

Gebe bir kadın alkol aldığında bu alkolün kana geçen miktarı aynen bebeğin kanına da aynı miktarda geçmektedir. Anneden bebeğe geçen herşey plasenta

Alkol de sigara gibi keyif verici zararlı maddelerdendir. İçki olarak kullanılan alkolün ana maddesi etanoldür. Ve güçlü bir teratojendir ( bebekte mental ya da motor arazlar meydana getirebilme özelliği ). Her gün 100 gr ın üzerinde düzenli olarak alkol alınmasına kronik alkolizm denir. Alkol alındığında vücuttaki etkileri akut (erken ) ve kronik (uzun vadeli ) olarak 2 grupta toplanabilir.

 

Akut etkiler ; alkol alımından sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkan klinik tablolardır. Bunlar ; alkol koması (komaya kadar varan bilinç bozuklukları, taşikardi ve hipotermi gibi vejetatif bozukluklar solunum deperesyonu gibi), akut eroziv gastrit,mide ülseri kanamaları, kronik nüks pankreatit atağı,akut mutlak aritmi hipoglisemi,alkolik ketoasidoz gibi bir çok tablodur.

 

Kronik etkiler  ;  uzun vadede alkolün organ ve dokularda meydana getirdiği hasarlardır. Bunların başında; alkolik karaciğer yağlanması,kronik hepatit,siroz,ayrıca kronik alkoliklerde alkol bulamadıklarında ortaya çıkan yoksunluk sendromuna bağlı olarak delirium,dezoryantasyon,halüsinasyonlar gibi tablolar gelmektedir.

 

Gebe bir kadın alkol aldığında bu alkolün kana geçen miktarı aynen bebeğin kanına da (aynı miktarda) geçmektedir. Anneden bebeğe geçen herşey plasenta ( bebeğin eşi ) aracılığı ile sağlanmaktadır.Aslında plasenta bir çok maddenin geçişi için bir bariyer görevi yapmasına rağmen alkol için böyle bir bariyer oluşturamamaktadır.Bu nedenle anne kanı yoluyla plasentaya gelen alkolün tümü bebeğe de ulaşmaktadır. Gebelikte alkol kullanan anne adaylarının bebeklerinde aşağıdaki klinik tabloların görülme riski artar ;

 

  • Düşükler
  • Ölü doğum
  • Organ anomalileri ( kardiak üfürüm,fallot tetralojisi,tavşan dudak,böbrek anomalileri ve konjenital fıtık )
  • Mental ( zeka ) gerilik ( anne karnında alkole maruz kalan bebeklerin  %85 inde  IQ ortanın altındadır )
  • Motor gerilik ( maruz kalan bebekler ileriki yaşamlarında boy ve ağırlık yönünden 2 standart deviasyonun  altında kalmaktadırlar )
  • Fetal alkol sendromu

 

Anne adayının kullandığı alkolün bebek üzerindeki en belirgin ve ciddi etkisi fetal alkol sendromudur. Fetal alkol sendromu dünyada ortalama olarak  1000 doğumun 2-3 ünde görülmektedir. Tüm dünya düşünüldüğünde bu rakamın ciddi ölçüde yüksek olduğu anlaşılabilir.

 

Fetal Alkol Sendromu ;  gebelik boyunca sürekli olarak belirli miktarlarda alkole maruz kalan bir bebekte görülebilen klinik tabloların tümüne birden verilen isimdir.Bu sendrom içinde en sık karşımıza çıkan tablolar ; henüz anne karnında iken başlayan gelişme geriliği,doğumdan sonra hayatı boyunca devam eden mental ya da motor gelişme gerilikleri ve arazlar,psikolojik bozukluklara yatkınlık ve anormal bir yüz görünümüdür.Bu bebeklerdeki yüz görünümü özellik arzeder ( fasial dismorfi ). Öyle ki ; kafa küçük ( mikrosefali ),çene küçük ( mikrognati ),gözler küçük ( mikroftalmi), burun kökü basık ve burun kısa, dudak yarığı,tavşan dudak ve anormal görünümlü göz kapakları rahatlıkla fark edilebilir.Bunların dışında daha bir çok sistem (kalp-damar,ürogenital,sinir sistemi ve uzuv ) anomalileri de birlikte görülebilir.Ayrıca bu bebeklerin büyüdükçe zeka,çevreye uyum,algılama ve ayırt etme  konularında da yaşdaşlarından çok daha geri kaldıkları gösterilmiştir. Kullanılan alkolün miktarı mutlaka ki riskin daha da artması yönünden önemlidir.Ancak bu miktarın ne kadarken zarar vermeye başladığı konusunda bilimsel veriler olmadığından en sağlıklısı gebelikte,hatta gebelik düşünülmeye başlandığında hiç bir şekilde alkol kullanılmamasıdır.

 

Bizim önerimiz ;  eğer öyle ya da böyle alkol kullanıyorsanız, gebelik düşünmeye başladığınız andan itibaren alkolü bırakmanız gerekli, bebeğiniz için ise zorunludur. Artık başka bir canlının hayatından da sorumlu olduğunuzu unutmamalı ve buna göre davranmalısınız. Bebek,çocuk ya da herhangi başka bir canlı mutlaka ek bir sorumluluk demektir. Ancak bu sorumluluğu taşıbilecek ve gereklerini yerine getirebilecek kişilere gebe kalmalarını tavsiye edebiliriz.  Şu anda halen alkol kullanmakta olan anne adaylarına da hemen bırakmalarını salıklarız. Sakın iş işten geçmiştir diye düşünmeyin, çünkü alınan her alkol yeni bir zarar için riski artırmaya devam etmektedir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları