Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Hamilelik Eğitimi ve Jimnastiği

Hamilelik, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan kadın hayatını derinden etkileyen bir kaç dönemden biridir. Özellikle ilk hamilelikte böylesi önemli bir döneme

Hamilelik, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan kadın hayatını derinden etkileyen bir kaç dönemden biridir. Özellikle ilk hamilelikte böylesi önemli bir döneme hazırlıksız  başlamak ve bilinçsizce devam etmek bir çok açıdan sakıncalar oluşturmaktadır.Her hamile kadını takip eden bir doktoru olduğunu varsaysak bile bu konuda bilgili olmak ve ona göre davranmak mutlaka ki en iyisi olacaktır.

 

Hamilelik eğitimi programı ideal olarak şu unsurları içermelidir ;

 

1 ) Teorik bilgilendirme,

2 ) Psikolojik  danışmanlık,

4 ) Hamilelik jimnastiği,

5 ) Doğum egzersizleri ve pratiği.

 

Teorik bilgilendirme  :  Kadın doğum uzmanı doktorlar tarafından verilmesi gereken ve kadının hem hamileliği hem de doğum sonrası normal yaşantısında her zaman yararlanacağı pratik bilgilerden oluşan bir eğitim programıdır.Bu programda kadının anatomisi ve normal hormonal fizyolojisi,gebeliğin nasıl oluştuğu,gebelik boyunca hangi dönemde neler geliştiği ve neler yapılması gerektiği,beslenmenin nasıl olması gerektiği,hangi ek vitamin ve minerallere gerek duyulduğu,hangi testlerin ne zaman ve ne için yapılması gerektiği,hamilelikte cinsel yaşam,bebeğin normal gelişimi ve ne yolla beslendiği,doğum ve sezaryen ameliyatının nasıl olduğu ve bunların avantaj ve dezavantajları,lohusalık ve emzirme gibi oldukça önemli ve merak edilen konular anlatılmakta ve gebelerin soruları cevaplandırılmaktadır.

 

Psikolojik danışmanlık  :  Hamilelikte vücutta görülen değişiklikler yanında psikolojik yapıda da oldukça büyük değişimler olacaktır.Bir çok gebe bu değişiklikleri  kendileri halledebilmekle birlikte azımsanmayacak sayıda olan bir kısmında da hafif belirtilerden başlayan ve klinik psikoza kadar uzayan geniş bir tablo görülebilmektedir.Bu nedenle hamilelerin psikolojik açıdan da desteğe ihtiyaçları olacaktır.Hamilelik eğitim merkezinde,kendisi ile aynı zorlukları yaşayan ve herşeyi diğer gebelerle birlikte paylaşan hamile bir kadın kendini güvende hissedecektir.Bu grup terapisine ek olarak bir de psikolog ya da  bir psikiyatristin desteği alındığında her problem çok daha kolay atlatılacaktır.Grup terapilerine baba adaylarının da katılması en uygun olanıdır.Bu sayede onlar da eşlerindeki değişiklikleri daha iyi anlayabilecek ve telöre edebileceklerdir.

 

Hamilelik jimnastiği  :  Sporun sağlıklı bir yaşamdan başka kişinin kendi öz güvenini artırıcı bir etkisi de vardır.Hamilelikte yapılan usulüne uygun bir jimnastik te  aynı pozitif etkileri sağlayacaktır.Karnında giderek daha büyük bir yer kaplamaya başlayan bebeğinden dolayı solunumu ve hareketleri zorlaşan hamile kadının bunlarla baş edebilmesinde sporun büyük yararları olacaktır.Ayrıca spor yaparken daha derin ve sık soluk alan anne adayı hem kendine hem de bebeğine daha fazla oksijen temin edecektir.Bu da bebeğin daha sağlıklı gelişimini sağlayacaktır.Tüm bunların yanında egzersiz ile kas ve eklemlerini kullanan gebe bir kadın daha esnek ve daha güçlü bir vücuda sahip olacaktır.Bu sayede doğumu daha rahat ve kolay olacaktır.

 

Hamilelik jimnastiği bu kadar faydalı olduğu gibi uygun şartlarda ve uygun haraketlerle yapılmadığı taktirde oldukça riskli sonuçlar da doğurabilmektedir. Gebe bir kadın 3-4. aydan önce ve doktoru izin vermeden  asla jimnastiğe başlamamalıdır.Jimnastikte kullanılan hareketler özel seçilmiş hareketler olup,zorlayıcı ve yorucu olmaktan kesinlikle uzak kalmalıdır.Unutulmaması gereken şey yapılan jimnastik olimpiyatlara hazırlanmak için değil hamilelik içindir.

 

Doğum egzersizleri ve pratiği  :  Doğum kutsal olduğu kadar oldukça da zor bir eylemdir.Hele insanın hayatında ilk kez karşı karşıya kaldığı böylesine zor bir olayı başarması,bu konuda asgari düzeyde bilgili ve tecrübeli olmasına bağlıdır.Gebeler, doğum ağrısı başlayınca genellikle  heyecana kapılır ve ağrılar ilerledikçe artan heyecan ve korku nedeniyle doktorun o anda söylediklerine uymakta zorlanabilirler.Ancak bu konuda daha önce pratik yapmış ve doğumda neler yapması gerektiğini adeta ezberlemiş olan gebeler her söylenene kolayca uyabileceklerinden doğumlar daha rahat,daha kolay ve daha kısa sürede gerçekleşecektir.

 

Gebelik ve doğum kadın hayatındaki bir kaç önemli ve zor dönemden biridir.Bu zorluğu kolaylaştırmak da ancak bu konuda bilgili ve eğitimli olmakla sağlanabilir.Bu tip eğitimleri usulüne uygun şekilde veren merkezler yaygınlaştıkça bu konuda yaşanan zorluklar da giderek azalacaktır.Burada aklımıza bir soru geliyor. Acaba böyle merkezlerin olmadığı yerlerde ki gebeler ne yapacaklar ?...Gönül ister ki bu eğitim televizyon ve gazete gibi geniş kitlelere uzanabilen vasıtalarla tüm gebelere ulaşabilsin.Hatta sağlık politikası kapsamına alınsın.Ancak bunlar sağlanmadıkça,bilgisiz ve bilinçsizce yapılan hareketlerin faydadan çok zarar getirebileceği de unutulmamalıdır.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 4 yorum
meral - 2007/11/09
ben hamileligimin son ayindayim ve dorduncu cocugum ama daha halen dogumdan cok korkuyorum
fzt.esra - 2007/02/25
merhaba;ben obstetrik rehabilitasyonla ilgilenen bir fizyoterapistim.hamilelikte egzersiz programlarının mutlaka bir fizyoterapist kadın doğum uzmanı işbirliğiyle hazırlanması gerektiğini belirtmek istiyorum.lütfen yanlış insanlardan yanlış egzersizler öğrenmeyin...
Konuk - 2006/10/30
ben 24 haftalık gebeyim ama doğumdan çok korkuyorum doğum sancılarını azaltmak ve doğumun kolay olması için neler yapabilirim


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları