Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Çocuğunuzun Ayrılık Kaygısı

Her ne kadar bacağınıza sarılan kollardan sıyrılmak iç parcalayıcı ise de çocuğun duyduğu ayrılma kaygısı geçicidir ve ağlamalarının en şiddetli noktası sizin

Çocuğunuza kısa bir süre için de olsa “Hoşçakal” demek hem Ona hem de size zor gelebilir.

 

Aşağıda ki ipuçları ayrılma kaygısını ikiniz için de hafifletebilir.

 

- Sabahı bunalımsız hale getirin. Geceden sabah için hazırlanın.

 

- Vedalasmalarınızı kısa süreli ve basit tutun.

 

- Asla veda etmeden kaçmaya kalkışmayın. Bu çocuğunuzun size olan güvenini sarsar.

 

- Çocuğunuzun sizin üzgün ve / veya endişeli olduğunuzu görmesine firsat yaratmayın. Sizin duygularınız doğal olarak Onu da etkileyecektir.

 

- Güven verici ve neşeli olun. Ayrı geçecek sürenin sonunda birlikte olacağınızı hatırlatın. Nerede kavuşacağınız hakkında (örneğin okulun kapısındaki parmaklıkların önünde gibi…) görsel bir düşünce bırakın.

 

- Ayrı olduğunuzda size ait birşeylere tutunabilmesi için size ait bir cisim bırakın.  Örneğin cüzdanınızdan bir iş kartı, bir kağıt mendile ruj izinizle yapacağınız öpücük izi, ikinizin birlikte bir fotoğrafı gibi…

 

- Çocuğunuzun eşyaları için özel bir sırt çantası alın. Böylece özellikle okul öncesi yaşlardaki çocuklar “büyük çocuk” olmak hevesiyle ayrılığı olumlu karşılayacaklardır.

 

- Çocuğunuzun geceden erken yatmış, yeterli uyumuş ve sabah iyi kahvaltı etmiş olmasına özen gösterin.

 

Okula Yeni Başlayan Çocuklarınız İçin;

 

- Çocuğunuzla okul hakkında konuşmalarınızda olumlu ve heyecanlı olun. Okulun olumlu bir tecrübe olması için okul hakkında siz de olumlu konuşun.

 

- Çocuğunuzun yardımsız giyip çıkartabileceği giysiler sağlayın. Kendi başına tuvalete gidebilecek bir giyimi olsun.

 

- Eşyalarını kaybetmemesi için ceket, ayakkabı, sırt çantası gibi esyaları etiketlendirip, çocuğun adını yazın.

 

- Çocuğunuzun adını, soyadını, adresini ve telefon numarasını öğrenmesine yardım edin.

 

- Okuldan sonra okul hakkında sorularınızı (örn. Öğretmeninizin okuduğu kitap ne hakkındaydı ? Kiminle oynadin ? gibi) ilgi ile sorun ve dikkatle dinleyin.

 

Her ne kadar bacağınıza sarılan kollardan sıyrılmak iç parcalayıcı ise de çocuğun duyduğu ayrılma kaygısı geçicidir ve ağlamalarının en şiddetli noktası sizin duyduğunuz son andadır. Tüm çocuklar ortak bir çok çağdan geçerler. Ayrılık kaygısı duyulan çağlar da bu normal gelişim cağlarından biridir. Bakıcıları / öğretmenleri çocukların kısa bir sürede sakinleşip, yeni ortamlarına uyum sağlamaya başladıklarını söyleyeceklerdir.

 

Derleyen: Handan Baykan

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
mervefatoş - 2012/09/13
benım durumum okdr acı ki;kızım 8aylık esımden ayrılma kararı aldım ve bosanma davasını bugun actım.kızıma bakınca ıcım eziliyor,ve kısa bır sure sonrada ıse baslıycam ıns ve hıc 8ayda ayrılmadık bugun avukata gıderken onu nekdr cok özledıgımın farkına vardım ve çalışınca ne yapıcam diye düşünmekten helak oldum.kızımı cok sevıyorum keske böyle olmasaydı bitanem keske bunları yasamasaydık.....
gonul-duru - 2008/06/02
Çalışıyorum ve kendimi hergün suçluyorum.Kızımı çok özlüyorum.
Konuk - 2008/03/11
Bir yaşındaki kızımı teyzesine bırakıp işe giderken bana çok acıklı bakıyor. Ama elden ne gelir hadi anneyi öp anne gidecek akşam gelecek. Kızını alıp eve gideceğiz. Diyorum anlarmı bilmem.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları