Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Kendimize İyi Bakıyor muyuz

Bu dünya çok tatsız diye düşünmeye mi başladınız ? Yükünüz çok ve altından kalkmaya isteğiniz bile yokmu ?

Kendinizi bir yoklayın;

 

Olumsuz duygular içinde misiniz ?

Bu dünya çok tatsız diye düşünmeye mi başladınız ?

Yükünüz çok ve altından kalkmaya isteğiniz bile yokmu ?

 

İnancınız zayıfladı ya da kalmadı mı ?

Sosyal kurumlara, insanlara, herşeyin hayırlısı olacağına şüpheniz çok mu ?...

 

Kararlarınızı vermekte, seçenek yapmakta güçlük mü çekiyorsunuz ?

Çalışayım mı, bakıcı mı yuva mı… Bu kararların sorumluluğunu almak istemiyor musunuz ?

 

Tutarlı bir şekilde hedeflerinize gitmeye zorlanıyor musunuz ?

Daha zamanım olmadı, yarın yaparım, bu yemeği de yiyeyim sonra rejim yaparım gibi cümleleri sık kullanmaya mı başladınız ?

 

Kendinizi zayıf ve güçsüz mü hissediyorsunuz ?

Ben bu işi beceremem, Enerjim yok gibi düşüncelere mi teslim oluyorsunuz ?

 

Cevaplarınız çoğunlukla "Evet" ise kendinize bakma zamanınız çoktan gelmiş;

 

O zaman olumsuz düşünceleri olumlularıyla kovalamalısınız.

İnanç önce kendinizden başlar, kaybettiğiniz inançları kazanmak için uğraşmalısınız.

Sonuçlara ulaşmak için kendi güdümleyicilerinizi bulmalı/yaratmalısınız ve bunları güç almak için kullanmalısınız. Güdümleyiciler her insanda farklıdır. Sizinkini bulmak sizin elinizde.

Kendinize karşı da neşeli ve cesaret verici olmalısınız, heveslerinizi körüklemelisiniz.

  

İç dünyalarımız da, aynı dış dünyada olduğu gibi, düzen ve bakım ister. Önce kendinizden başlamalısınız. İşte size keyifli bir yol;

 

Bahar Geliyor ! Bahçenizin hazılanması lazım!... Her bahçenin düzenlenmesi sahibine uygun olmalı. Yazdıklarımızı sadece örnek olarak alın. Siz kendiniz; kendi bahçenizin özellerine göre düzenleyin.

 

1 - “Kişisel zaman”, “Öncelik listesi”, “Tutarlılık”, “Egsersiz”, “Sağlıklı yaşam”, “Öğrenim Olanakları” gibi kendi büyütmek istediğiniz olguların tohumlarını bahçenize ekin. Listelerini tutun ki büyümelerini takip etme olanağınız olsun.

 

2 – Bahçenizdeki yaban otlarını temizleyin. Bunlar “Kendinizden ve duygularınızdan emin olmamak”, “Endişeler”, “Gereksiz panikler”, “Şüphecilik” gibi tamamen bahçenize zarar vermek için çıkan cinsten zararlılar. Gerçek değeri olan bitkilerinize zarar vermek için var olduklarını unutmayın. Bunları ayıklamalı ve tekrar ortaya çıktıklarında tanıyabilmek için listesini yapmalısınız.

 

3 – Artık bahçeniz hazır ! Şimdi fidelerinizi ; “Haydi” vitaminleriyle güdümleyerek büyütün. “Haydi kolları sıvayıp yepyeni bir güne başlayalım” türünden olumlu, neşeli, sıcacık bir yaklaşımla bahçenizi sevgiyle sulayın.

 

Bize verilen bir tek ömür var. Bu ömrü layıkıyla yaşayabilmek için elimizden geleni yapalım. Bahçemizi başkalarının ekip sulamasını bekleyip, bu şansı elimizden kaçırmayalım.

 

 

Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
Konuk - 2008/03/04
Hayatımda bir eksiklik olduğu duygusunu yaşadığım sıralarda bir şeyi farkettim. Anlaşılmaya ihtiyacım vardı. Anlaşılmaya, konuşmaya, dinlenilmeye ve onaylanmaya ihtiyacım vardı. Dostlarımı ve arkadaşlarımı tek tek aklımdan geçirdim. Hiç kimseyle konuşmak, bir şeyler paylaşmak istemiyordum. Ve farkettim ki benim kendime ihtiyacım var. Kendimle kalmaya ve konuşmaya, anlamaya, anlaşılmaya ihtiyacım var. Kendimi onaylamaya ihtiyacım var. Hiç kimseye değil sadece kendi kendimle iletişimime ihtiyacım var. Sağlıklı bir iletişime ihtiyacım var... Bunu farketmek çok şaşırttı beni... Acaba böyle bir şey yaşayan varmı?
aysu75 - 2007/01/26
allah razıolsun.ilaç gibi geldiniz.son yıllarıma bakıyorumda hep başkaları için yaşıyormuşum.kendi bahçemi neden başkasına vereyim.yazınızı 2007 ajandamın ilk sayfasına yazıyorum ki özellikle o ayrık otlarını gördüğümyerde ezmek için.sizede mutlu bir hayat diliyorum.
asiye - 2003/03/27
özellikle 'bahçenizdeki yaban otlarını temizlemek 'fikri çok güzel..çok etkili..12 den vurdu beni..elinize sağlık...birde insanların kendi fideleri ve bahçesi ile uğraşırken diğer insanların bahçeleri ile de ilgilenmesi; onlara da ayrıkotlarını nasıl temizlenecğininöğretmesi gerekiyor...sizin gibi;çook sağolun


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları