Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Bogmaca

Her yasta görülebilirse de vakalarin %38'i, alti ayliktan küçük bebeklerde ve %71'i 6 yasindan küçük çocuklarda görülür. Kuluçka süresi 7-14 gündür.(maksimum 4 hafta),

Her yaşta görülebilirse de  vakaların %38’i, altı aylıktan küçük bebeklerde ve %71’i  6 yaşından küçük çocuklarda görülür.

 

Kuluçka süresi 7-14 gündür.(maksimum 4 hafta), virüs solunum yollarını istila ederek, başlangıçta akışkan ve sonra koyu ve yapışkan olan mukus salgısını arttırır. Hastalık 3 evreden oluşur.

 

Kataral Evre sinsice, genellikle hapşırma, gözlerde sulanma ya da başka nezle belirtileri, iştahsızlık, huzursuzluk ve yavaş yavaş bütün gün süren gece öksürüğüyle başlar.

Proksismal Evre 10-14 gün sonra, öksürüğün şiddeti ve sıklığı ortaya çıkınca artar. Tek bir soluk verme sırasında 5-15 ya da daha fazla birbiri ardına gelen hızlı ve zorlu öksürük olabilir, ardından hızlı ve derin bir nefes alma gelir. Birkaç normal soluktan sonra yeni bir nöbet başlayabilir. Nöbetler sırasında bol miktarda koyu mukus çıkabilir (genellikle bebekler ve çocuklar mukusu yutarsa da bazen burun deliklerinden büyük hava kabarcıkları şeklinde çıkabilir). Nöbetlerden sonra y da yapışkan mukusun boğaza kaçması sonucu kusmalar olur. Bebeklerde tıkanma nöbetleri görülebilir.

Nekahat Evresi genellikle 4 hafta içinde başlar; nöbetler o kadar sık ya da şiddetli değildir, kusma azalır ve hasta daha iyi görünür. Hastalığın ortalama süresi yaklaşık 7 haftadır. Öksürük nöbetleri aylarca sürebilir.

Hastalığın Seyri :


Boğmaca 2 yaşından küçük çocuklarda çok ciddidir; 1 yaşından küçük çocuklarda ölüm oranı yaklaşık %1-2’dir (yaşamın ilk aylarında en yüksek). Boğmaca yaşlılar dışında erişkinlerde ve büyük çocuklarda rahatsız edici  olsa da genellikle ciddi değildir.

Hastalar hastalık başladıktan sonra en az dört hafta ya da semptomlar hafifleyene kadar, diğer çocuklardan ayırılmaldır.

Tedavisi :

Ağır durumdaki bebeklerde hastalığın ilerlemesinin değerlendirilmesi ve komplikasyonların önlenip tedavi edilmesi için hastaneye yatırılması tavsiye edilir. Küçük ve sık öğünlerle beslenme yapılmaldır. Aşırı kusma varsa tuz ve su kayıplarını yerine koymak için sıvı tedavisi gerekebilir.

Bebeklerde boğazdaki balgamın temizlenmesi yaşamı kurtarabilir. Ağır durumdaki bebekler karanlık ve sessiz bir odada tutulmalı ve mümkün olduğunca rahatsız edilmemelidir. Bebeğin besin gereksinimi yakından takip edilmelidir. Öksürüğü baskılayan ilaçlar dikkatle kullanılmalı ya da hiç kullanılmamalıdır. Nöbetler yerleştikten sonra antibiyotiklerin genellikle önemli bir etkisi yoktur ancak yayılmayı sınırlamak için kullanılması önerilir. Hastalığı hafif olduğu büyük çocuklarda yatak istirahati gereksizidir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları