Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Altıncı Hastalık

Altı ay ile 3 yaş arasında çocuklarda belirgin bir neden olmadan bir türlü düşmeyen yüksek ateş görülürse ve çocuk uyanık ve aktifse Altıncı Hastalık düşünülebilir.

Bebekler ya da çok küçük çocuklarda yüksek ateş dışında herhangi bir belirti vermeden devam eden  ve ateşin düşmesiyle ya da sonrasında kızamıkçık benzeri bir döküntünün ortaya çıkmasıyla beliren akut bir virüs infeksiyonudur.

Hastalık en sık ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar. Küçük lokal salgınlar olabilmektedir. Kuluçka dönemi 5-15 arasındadır.

Belirtileri :

Belirgin bir neden olmadan ateş 39,5-40 dereceye kadar yükselir ve 3-5 gün yüksek kalır. Erken dönemde özellikle ateş yükselirken havaleler sık görülür. Yüksek ateşe karşın çocuk genellikle uyanık ve aktiftir. Genellikle üçüncü günde kandaki lökosit sayısının azalmasıyla boyun ve kulak arkasında lenf bezlerinde büyüme meydana gelir , dalak biraz büyümüş olabilir.

Ateş genellikle 4, günde hızla düşer, genellikle göğüs ve karında, daha az olarak yüzde ve kol-bacak bölgelerinde bir döküntü belirir. Bu döküntüler birkaç saat veya 2 gün sürebilir. Bu evrede ateş normaldir ve çocuk kendini iyi hisseder, normal davranır. Hafif vakalarda döküntü fark edilmeyebilir.

Tanısı  :

Altı ay ile 3 yaş arasında çocuklarda belirgin bir neden olmadan bir türlü düşmeyen yüksek ateş görülürse ve çocuk uyanık ve aktifse bu tanı düşünülebilir.

Tedavisi :

Radikal bir tedavisi yoktur, belirtilere yönelik tedavi verilir. Çocuğu rahatlatmak için ateş düşürücü önlemler alınmalıdır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
semra - 2007/09/17
Benimde 2.5 yaşında bir kızım var bundan 6 ay önce yüksek ateş ve yanaklarında kızarma ile hasteneye götürdük. Önce bilemediler 3 gün hastanede yattık, Serumlar antibiyotikler vs.. 3.gün anlaşıldıki çocuk 5.hastalık olmuş.(Birde 5.ci hastalık var dikkat etmek gerekir)
emine - 2007/08/05
ben isvicrede yasiyorum 2yasindaki oglum 2aydir haftada 2-3gun sebebsiz ateslenmekte.cok korkuyordum taki bu yaziyi okuyana kadar.ama genede bazi tahliller icin ozelbir hastaneden randevu bekliyorum.
deniz kahraman - 2007/06/25
kızım üç yaşında doktora götürdük ama tahliller yapıldı ateşi arada bir geliyor 38 ile 39 arası ateşi oluyor bir hafta boyunca böyle hastanede desefin tedavisi aldı ama doktor bir teshis yapamadı üç gündür evde yine astşi oluyor ağızdfan suprax tedavisi veriliyor ama ateşi devam ediyor kulak burun bogazda bir problem yok öksürük yok ishal kusma yok gaita tit temiz akciğer filmi temiz çıktı tam kan tifo biokimya aso crp karaciğer enzimleri normal dr. periferik yayma lamda baktı oda temiz çıktı anlıyacağınız tüm tahliller temiz ama ateş devam ediyor. bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz. size yetişmek için telefon veya adresinizi bildirirseniz seviniriz.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları