Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Kızamıkçık

Döküntü kızamıktakine benzer, ancak daha az yaygındır. Yüz ve boyunda başlar ve hızla gövde , kol ve bacaklara yayılır. Döküntünün başlangıcında özellikle yüzde olmak

Hastalığın nedeni havadaki damlacık çekirdekleri ya da yakın temasla bulaşan bir virüstür. Hasta döküntünün başlamasından bir hafta öncesinden, solmasından bir hafta sonrasına kadar kızamıkçık bulaştırabilir. Doğumsal enfeksiyonlu bebekler doğumdan sonra aylarca kızamıkçık bulaştırabilirler. Kızamıkçık Kızamık kadar bulaşıcı değildir.

Pek çok kişi çocukluk döneminde bu hastalığı geçirmez. Bu nedenle genç erişkin kadınların %10-15’i duyarlıdır. İlkbahar boyunca düzensiz aralıklarla salgınlar ortaya çıkar; 6-9 yılda bir majör salgınlar oluşur. Doğal olarak geçirilen kızamıkçık bağışıklığı yaşam boyu sürer.

Belirtileri :
Pek çok vakada yanlış tanı konur ya da hafif olduğu için fark edilmez. 14-21 günlük kuluçka süresinden sonra, çocuklarda kırgınlık ve lenf bezlerinde şişme (bezeler oluşması) görülen 1-5 günlük bir dönem görülürse de bu ergenlede ve yetişkinlerde minimal olabilir veya hiç olmayabilir. Ense, kulak arkası veya ense arkası bezlerdeki tipik ağrılı şişmenin yanı sıra tipik döküntü tanıyı düşündürür. Boğaz bölgesinde kızarıklık oluşsa da bu ağrılı değildir.

Döküntü kızamıktakine benzer, ancak daha az yaygındır. Yüz ve boyunda başlar ve hızla gövde , kol ve bacaklara yayılır. Döküntünün başlangıcında özellikle yüzde olmak üzere kızılı taklit eden bir kızarıklık meydana gelir. Damakta daha sonra yaygın bir kızarıklığa dönüşen hafif ve birbirinden ayrı pembe lekelerden oluşan döküntü vardır. 3 gün kadar sürer. İkinci günde genellikle kızarıklıkla birlikte kızıldaki bebekleri andırır. Döküntü solarken deride kalan hafif renk değişikliği  bir gün içinde kaybolabilir.

Çocuklarda kırgınlık ve bazen adele, eklem ağrıları gibi durumlar olsa da hafif geçer.

Diğer Döküntülü Hastalıklarla Ayrıldığı Noktalar :
Kızamıkçık, kızamıktan döküntünün daha hafif olması, nezle, fotofobi (ışıktan rahatsız olmak) ve öksürük olmamasıyla ayırt edilir. Kızamıklı hasta daha ağır durumdadır ve hastalık daha uzun sürer.

Kızıl’da boğaz ağrısı ve boğazda kızarıklık vardır ve lökosit sayısı yükselmiştir. Lökosit sayısı Kızamıkçıkta normaldir. 

Enfeksiyoz Mononükleoz da kızamıkçığı andıran lenf bezlerinde şişme ve deri döküntülerine yol açabilirsede  boğaz anjini  genellikle daha belirgin ve kırgınlık daha fazladır ve kızamıkçıktan daha uzun sürer.

Tedavisi :
Kızamıkçıkta pek az tedavi gerekir veya hiç gerekmez.

Doğumsal Kızamıkçık :
Gebelik sırasında anneden geçen ve fötüsün ölümüne ya da doğumsal anomolilere yol açabilen bir virüs infeksiyonudur.  Kızamıkçığın üst solunum yollarını istila ettiği, ardından virüsün kanda yayılması ile plasenta gibi farklı bölgelere yayıldığı düşünülmektedir. Fötüste gelişim anormallikleri özellikle ilk 16 hafta içinde en yüksektir.

Gebe kadınlarda kızamıkçık hiçbir semptom vermeyebilir veya üst solunum yolu semptomları, ateş, lenf bezlerinde şişme ve döküntülerle ortaya çıkabilir. Bu hastalığın ardından eklem ağrıları görülebilir.

Bebek üzerindeki etkiler, bebeğin anne karnında ölümünden, bir çok anomalilere ve işitme kaybına kadar değişir. Yenidoğan bebekte hiçbir belirti olmayabilir. En sık rastlanan anormalliklerden bazıları anne rahminde gelişme geriliği, meningoensafalit, kataraktlar, retinopati, işitme kaybı, bazı kalp sorunları, mental geriliktir.

Doğumsal kızamıkçık ( örn. Sağırlık, kararakt, mikrosefali ve mental gerilik ile) olan çocuklarda ergenlik döneminde ilerleyici spastisite, mental gerileme ve havaleler meydana gelebilir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları