Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Çocuklar İçin Rutin ve Töresel Alışkanlıkların Önemi

Olacakları ne kadar ayrıntılı bilirsek dikkatimizi yoğunlaştırmak için o kadar az enerji harcarız. Örneğin trafikte evimize yaklaştıkca direksiyonda daha gevşediğimiz gibi

Töre ve Rutinler Niçin Gereklidir?

 

 

Düzen getirirler,

 

Sürekli uygulamalarla kontrol duygularını tatmin ederler,

 

Bütün olarak düşünmelerini sağlar, çocukta düşünce yapısının temellerini kurmaya yardımcı olurlar,

 

Geçişlerde kolaylık sağlarlar. Örneğin çocuğun kafasında yataktan kalkmak ile kahvaltı arasında bağlantıyı kurdurur,

 

      a- Uyarıcı rolü taşır,

      b- Hazırlanmak için gerekli öğeleri hatırlatır.

 

Uyum sağlama zorluklarında kaygıyı azaltır hatta önler,

 

Kişisel sorumluluk sınırlarını çizerek aile arasında iç birliğininin yaratılmasını kolaylaştırır.

 

Rutin çocuğun olumlu duygularını öne çıkartır, sevildiğini hissettirir.

 

Rutin tutarlılık ve güvenirlilik getirir,

 

     a- Olacakları ne kadar ayrıntılı bilirsek dikkatimizi yoğunlaştırmak için o kadar az enerji harcarız. Örneğin trafikte evimize yaklaştıkca direksiyonda daha gevşediğimiz gibi.

     b- "Bu gün için planlarımız ne?" sorusunun cevabı kontrol hissi kazandırır, kaygıyı azaltır, ve (genelde) başka şeyleri de kontrol etmek ihtiyacını azaltır.

 

Rutin insanları birbirine bağlatıcı özellikleri olan "törensel alışkanlıklar" dır.

 

Rutin kişilerin farklılıklarını tanır ve izin verir (örn: içe dönük yada dışa dönük, tepkileri kuvvetli/sezgileri kuvvetli, düşünce tepkili davranışlı/duygu tepkili davranışlı, planlı tip/içten geldiği gibi dakikası dakikasına yaşayan kişiliklerin farklılıklarını göz önüne alıcı tipte olurlar).

 

Rutin esnek olur.

 

Rutinler aynı şekilde ve sırayla tutarlı bir şekilde yapılırlar.

 

Örnekler:

 

Sabah: Veli çocuktan erken kalkar, bir gece önceden (giyilecekler gibi) ve çocuğunun doğasına uygun hazırlıklar yapmıştır, sabah rutininde cocuk tarafindan yapılması gerekenler için de resimli cizelgeler ve zaman tanıma metodu kullanılır,

 

Akşam Yemeği: Veli yemek hazırlarken çocuğun oyalanacağı bir iş/oyun yada sofra kurma gorevi verilir. Yemek listesi ve hazırlık önceden planlanır.

 

Yatma zamanı: Veli - çocuk birlikte, işbirliğiy içindeoyuncaklar toplanır. Sonra banyo - dis firçalama - kitap okuma gibi günü bitirme işlemleri yapılır, çocuğun uykuya geçmesi için yatağa yatarak sakinleşme islemini, sırt/ayak masaji gibi uykuya geçme işlemiyle rutin tamamlanır.

 

Rutin seçmek ve Ailenize Uygulamak için Parola; 

 

Sadeleştir - Topla/Düzenle - Zamanla - Tekrarla  olmalıdır.

 

 

 

 

 

Kaynak: Parents and Children Together Gurubu

 

Derleyen: Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
Konuk - 2003/04/21
Handancım, Bir kere daha imdadıma yetiştin. Rutin programı hazırlıyorum. Gelecek hafta 4. bakıcımız işe başlıyor. Bu yazı bana çok güzel yol gösterdi. Sağol
hesna - 2003/03/08
Bu konuyu forum bölümünde daha ayrıntılı ele alabilirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları