Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Disiplin Esasları ve Televizyonun Disipline Zararları

Susam sokağındaki Kurabiye Canavarı gibi yemek yemenin doğal, sosyal ve komik oldugu fikri gibi... Bu demek değildir ki çocuk için

 

                                 

 

 

Çocuklarımızın davranışını düzeltmek için uyguladığımız metodlar bazen zararlı olabilir. Disiplin adı altında çocuğumuzun sosyal gelişimini önlüyor olabiliriz. Bu yüzden de disiplin metodlarımızı kati kaliplar olarak düşünmemeli, çocuk için uzun dönemde getireceği faydalar açısından göz önüne almalıyız.

 

Disiplin de amaç çocuğa nasıl düşünmesi gerektiğini öğretmek olmamalı.  Asıl gaye düşünmeyi öğretmek olmalı.

 

Kötü davranış ceza ile düzeltildiğinde çocuğun aklında kalan ceza olur.  Ödülle vazgeçirilmeye çalışıldığında ise çocuk için hedef doğru davranış değil ödül olur. Çocuğu iyi davranışa cesaretlendirmek ve bu yolda gösterdigi çabayı övmek ise uzun vadede doğru davranış modelinin aklına yerleşmesine sebep olur.

 

Disiplinin en büyük düşmanı televizyondur.

 

Çünkü;

 

1 - Çocuğa örnek davranışın ne olduğu hakkında yanlış fikirler verir. (Örn. Susam sokağındaki Kurabiye Canavarı gibi yemek yemenin doğal, sosyal ve komik oldugu fikri gibi... Bu demek değildir ki çocuk için seyretmesi sakıncalıdır ama veli eşliğinde doğru davranış hatırlatmasıyla eşlendirlmesi gerekebilir).

 

2 - Gerçek-dışı bir dünya kurdurur.

 

3 - Duyarsızlaştırır. (Örneğin Tom ve Jerry’de gösterildiği gibi bir başkasının kafasına ağır bir nesne geçirse bile, bir saniye sonra bu insanın hiç bir sey olmamışcasına, zarar görmeksizin var olabilecegi fikri gibi.)

 

4 - Çocuğun doğal gelişimi için gerekli olan çağların gecikmesine neden olur.

 

Özetle televizyon çocuğun sosyal davranış öğrenmesini önler ( Örn. karşılıklı anlaşmazlık olduğu durumlarda ne sekilde davranması gerektiği bilgisini edinemez ), okumak, yazmak, el işi gibi yaratıcı şeylerden uzaklaşmasını ve en önemlisi veli ile ilişki kopukluğuna sebep verir. Çocuğun hayatına veli gözetiminde ve eşliğinde katılması ile girmeli, her iki  aşırı uca da kaçılmaması gerekir.

 

 

 

 

 

Derleyen: Handan Baykan

Kaynak: Etkin Velilik Programı

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 4 yorum
ezoo - 2007/09/20
sınıfımızda televizyonun zararları hakkında bir sunum yapacağım ve bu bilgiler tam bana göre kim yazdıysa teşekkürler çok işime yaradı:)
tuana - 2007/09/12
verm,ş olduğunuz bilgilerden dolayı bütün emeği geçenlere teşekkür ederim
Konuk - 2007/06/14
televizyonun etkileri hakkında cok güzel bir yorum , gerçekten çok yararlı bir oknuya değinmişsiniz teşekkür ederim


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları