Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Üzgünüm, Müsait Değilim !!!!!

Hepimiz kendinden emin davranıştan etkileniriz. Sakin konuşma, dikkatli ve mantıklı düşünme ve serinkanlı yargılama herkesin saygı duyduğu şeylerdir

Reddedilenler, “Ben reddedilebilirim” diyen sinyaller verirler. Aşağılık kompleksi olan kişiler, bu duygularını açığa vuran şeyler söyle ve yaparlar. Kötümserler, hayal kırıklığına davetiye çıkarırlar.

Benim ilkokulda okuduğum zamanlarda  yapılan küçük bir şaka vardı. Birisi bir çocuğun arkasına gizlice “Beni tekmele” yazan bir yazı yapıştırır, sonra da zavallı çocuk bütün gün neden herkesin arkasından kıkırdadığını merak ederek etrafta dolaşıp dururdu.

İşte bir çoğumuz hayatı böyle yaşıyoruz.. Belki biz farketmiyoruz fakat bizim dışımızda herkes  BENİ REDDEDİN” ya da  BENİ KIZDIRIN” ya da “BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA  UĞRATIN” yazılarıyla dolaştığımızı anlıyor.

 Artık sırtımzdaki bu yazıyı yırtıp atmanın zamanı geldi.

Biri bize bir şey mesela bir kitap uzattığında tepkimiz uzanıp almak olur. Biri bize bir yalan torbası uzatırsa eğer, yine almak isteyebiliriz. Fakat neden böyle yapalım ki?. Durumu kabullenmezsek bunu körükleyen kişi elinde torbası öylece kala kalır.

İşte “üzgünüm, müsait değilim “ budur. Başka birinin duygusal oyunlarına alet olmamaya tam olarak hakkımız vardır ve hayır diyebiliriz.

Başkalarının duygusal kırbacı altında inlemeye mecbur değiliz. İnsanlara doğru sözcükleri kullanarak, nelere müsamaha edip, nelere etmeyeceğinizi gösterebiliriz.

Örneğin bir arkadaşınız var ve size “yarın veya öbür gün arayacağını söylüyor ve aramıyor” Bu arkadaşınızın düşüncesizliği sizi hem kızdırır, belki de planlarınızı bozabilir.

Ona şöyle diyebilirsiniz. “Eğer gerçekten niyetin yoksa bana gelip yarın seni arayacağım deme, Sadece aramak istediğin zaman söyle bunu, Benden gelip gelmeyeceği belli olmayan bir telefonu beklememi istemen hiç te adil bir davranış değil.  Bundan hoşlanmıyorum.”

Bu sözler hem sizin saygınlığınızı koruyacak, hemde karşınızdaki kişiye ilişkinizde sizinde kontrolünüz olduğunu hatırlatacaktır.

Çevrenize hakkınızda yeterli bilgi vererek, nasıl tepki göstereceğinizi, neyi kabul edeceğinizi veya neyin sizin için fazla olduğunu açıkça belli ederek, sizi kırmalarını engelleyebilirsiniz.

Etrafınıza bir dikkatlice bakın ne görüyorsunuz? Çaresiz kadın, reddedilmiş kişi, etrafında gelişen her olaya felaket havası veren adam, gözle görünür bir duygusal çöküntü içindedirler. Duygusal sömürüye açık oldukları mesajını verirler.

Bazı insanlar görürsünüz,  bir güven bulutu içindedirler sanki, nelere tolerans gösterip göstermeyecekleri açıkça bellidir. Ve bu insanların verdiği mesaja saygı duyulur : “Bana saygıyla davranın.”

Sizde kendinize böyle bir güven atmosferi yaratabilirsiniz. Bunun için öncelikle kendinden emin bir duruşla işe başlayabilirsiniz.

Kendinize şöyle deyin:

-          Omuzlarımı çökük değil, dik tutuyorum.

-          Sandalyeye tam olarak oturacak, yarım yamalak havada durmayacağım.

-          Kollarımla vücudum ve vücudumla çenem arasında boşluk bırakacağım.

-          Ayağım yere sağlam basacak.

-          İşte böyle! Şimdi kendimi rahat ve emin hissediyorum.

-          Kendime düşünmek için bol bol zaman ayıracağım.

-          Iyice düşünmeden bir şey yapmaya ya da hissetmeye zorunlu hissetmeyeceğim kendimi.

-          Kimse beni idare edemez.

-          Kimsenin kızgınlığı, nevrozu veya duygusal şantajı için beni kullanmasına izin vermiyorum.

Bazen problemin kendisi  değil, bizim problemi algılayış şeklimiz asıl problemi oluşturur.  Kendimizi nasıl gördüğümüz ya da daha kesin ifade etmek gerekirse başkalarının bizim hakkımızda kendi fikirlerini nasıl söylemelerine izin verdiğimiz, aslında bize bağlı olan bir şeydir. Ve herşeyden öte bu algılayışımız daha iyisi ile değiştirilebilir.

Hata yaptıysak , hatamızı bile kendi kendimize saygımızı yitirmeden kabul etmeliyiz.

“Evet hata yaptım, bir daha olmaması için gayret göstereceğim” demekle,
“Çok üzgünüm, ne kadar aptalım, evet bu benim hatam, benim hatam, ben işe yaramaz biriyim       
demek arasındak farkı hissedin.

Hepimiz kendinden emin davranıştan etkileniriz. Sakin konuşma, dikkatli ve mantıklı düşünme ve serinkanlı yargılama herkesin saygı duyduğu şeylerdir. Aşırı heveslilik, heyecan, terli avuçlar, karşımızdaki kim olursa olsun, ister eşimiz, ister arkadaşımız, öğretmenimiz, amirimiz olsun insanları rahatsız eder, bizden şüphelenmelerine neden olur.

Kısaca özetlersek; 

-          Kendinize güvenin

-          Niyetinizi açıkça belli edin

-          Aranızda görüş farklılığı var diye, insanlara sizi istedikleri gibi ezemeyeceklerini gösterin.

-          Geçmişteki güvensiz davranışlarınızı inceleyip, kendinize daha güvenli tepkiler oluşturma alışkanlıkları yaratın

-          İnsanlarla anlaşmalarınızı berraklaştıracak, kendi adınıza beklediğiniz davranışlara dair ipucu verecek şekilde konuşun.

-          Fiziksel duruşunuzu da kapsayan güven atmosferinizi yaratın

-          Herkese yere sağlam bastığınızı ve kullanılmaya müsait olmadığınızı hatırlatın.

-          Size uymayan rolleri, size yakışmayan etiketleri reddedin

-          Üzgünüm,  ben buna müsait değilim deyin.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
Konuk - 2008/02/25
kaynak belirtilmemiş. İnsanın kendini iyi hissetmesinin kendi elinde olduğunu gösteren bir yazı... Farkında olmadan bu farkındalığı hissettirdiğini düşündüm. Bu düşünceler kafamızda iyice yer edene kadar her gün okumak lazım...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları