Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Çocukluk Çağı Tüberkülozu

Tüberküloz hastalığında bebekler en hassas grubu oluşturur. Aktif ve yaygın hastalık insidansı çocukluğun erken döneminde yaş arttıkça azalır fakat ergenlik

Tüberküloz , mikrobik, bulaşıcı, sosyo-ekonomik koşullarla yakından ilgili, akut veya kronik seyirli, lokal veya yaygın olabilen, çok değişik klinik ve radyolojik belirtiler gösteren ve her organda yerleşebilen  bir hastalıktır.

Tüberküloz hastalığında bebekler en hassas grubu oluşturur. Aktif ve yaygın hastalık insidansı çocukluğun erken döneminde yaş arttıkça azalır fakat ergenlik döneminde tekrar artar.

Çocukluk döneminde kız ve erkek çocuklarda görülme sıklığı eşitken, ergenlik çağında  erkeklerde daha fazladır.

Erken tanı ve tedavi önemlidir.

Tüberküloz basili çocuklara genellikle tüberkülozlu erişkinlerden veya ergenlerden solunum yolu ile bulaşır. Kuluçka süresi 2-8 hafta arasında değişmektedir.


Tüberküloz Belirtileri

Tüberkülozun belirtileri; alınan basil miktarına, vücudun dayanıklılığına, hastanın yaşına, bağışıklık durumuna ve tutulan organa bağlı olarak değişiklikler gösterir.

Çocuklarda tüberküloz hastalığı hemen her vakada primer enfeksiyon şeklindedir. Hastalığın başlangıcı sinsidir. Tüberküloza özel bulgu ve belirti yoktur.

Genel  belirtiler:

Çocuklarda
Birkaç hafta süren, sebebi izah edilemeyen ateş, kronik öksürük, terleme, halsizlik, iştahsızlık, kilo alamama veya kilo kaybı tüberküloz hastalığını düşündürmelidir.

Bebeklerde
Islık şeklinde veya hırıltılı solunum, solunum seslerinde azalma, sık soluma veya belirgin solunum güçlüğü ortaya çıkabilir.

Yeni doğanlarda
Öksürük, hızlı solunum ve nefes darlığı ile birlikte emmede azalma, kilo almada yetersizlik, apne (nefes almada duraklama), kusma, ishal, vücut ısısında olağan olmayan artış veya düşüşler, uyuşukluk, halsizlik hali, gevşeklik, havale, kulak akıntısı, deri lezyonları gibi değişik bulgular verebilir.

 KORUNMA

Tüberküloz enfeksiyonundan korunma özellikle çocukluk yaş grubunda önemlidir. Hastalığın kontrolü amacıyla yapılan uygulamalar şunlardır:

Bulaşıcı vakaları erken dönemde saptayarak etkili bir tedavi ile bulaşıcılık özelliğini ortadan kaldırmak.

Enfekte olmayan kişilerin immün direncini aşı ile arttırmak.

Enfeksiyon riski yüksek olan kişilere koruyucu tek anti-tüberküloz ilacı vererek hastalıktan korumaktır.

Ülkemizde BCG ile kitlesel aşılama. Uygulamaya, bebek ikinci ayını bitirdiktenten sonra başlanmaktadır.

İlk okul birinci sınıf,beşinci sınıf ve lise üçünçü sınıfta BCG aşısının tekrarı yapılmaktadır.

Tüberkülozlu çocuk tedaviye alındıktan sonra aşılarının yapılmasında sakınca yoktur. DBT+Poliomyelit ve kızamık aşılarının ertelenmemesi ve zamanında yapılmasını sağlamak gerekir.

Genel olarak çocuklardaki primer tüberküloz, ailenin diğer çocuklarına ve oyun arkadaşlarına bulaşmaz. Bunun sebebi; çocukların bronşial sekresyonlarında az basil bulunması ve kavite oluşumunun seyrek görülmesi nedeni ile pratik olarak çocuklar bulaştırıcı sayılmazlar.

Etkili ve düzenli ilaç tedavisi hastanın bulaştırıcılığını hızla azaltır.

Öksürme sırasında mendil veya katlanmış kağıt mendille ağız ve burun kapatılması, Tüberküloz basilinin çevreye yayılmasını önleyebilir.

Dr.Ruhi Çakır

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
mehmet - 2007/05/26
bu hastalık tekrarlayabilirmi tekrarlarsa ne yapmak lazım
aayten - 2006/04/16
mrh dr bey,yazinizi okudum benimde size bir sorum olacak.ben suan 36 yasimdayim bundan 12 yil once 24 yasimda tuberkiloz hastaligi gecirdim,1 ay hastanede yattim 1yil ilac tedavisi oldum,aslinda tam bir yil kullanamadim hesapda olmayan hamilelik nedeniyle yarim kaldi,dogumdan sonrada devam etmedim.ama hala hep bende yorgunluk halsizlik belirtileri var,kendimi hic iyi hissetmiyorum,kac defa cigerlerimden film cektirdimse temiz cikti cok sukur ama yinede icim rahat degil.etrafimdan duyduguma gore cogu zaman bu hastalik filmlerde degilde tomogrofide sonuc verdigini soyluyorlar,napmaliyim,suan aniden yazinizi okuyunca bunlari yazmak istedim bana sormak isteginiz yada onerecek bir seyiniz varmi.tesekkur ederim


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları