Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Genel Çocuk Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Çocuğunuza İlaç İçirmek İçin

Çocuk ilacını içmesinin şart olduğunu; pazarlık konusu olamayacağını bilmeli. Hangi kap yada kaşıkla içeceğine ve neyin eşliğinde içeceğine

· Çocuğunuz ilaç içerken en az 45 derece açılı oturuyor yada ayakta duruyor olmalı. Böylelikle boğulma olasılığı azalır.

 

· İlacı ağzının yan tarafından verin. Ağzının tam ortasından verirseniz öğürme refleksini başlatmış olursunuz. Tablet halinde olanları dilinin gerisine koyun, yoksa tükürülme olasılığı artar.

 

· İlacın tadı kötüyse saklamaya çalışın. Elma püresi, yoğurt, muhallebi, fıstık yağı (alerjisi yoksa ve 2 yaşından büyükse) veya reçel kullanabilirsiniz. Çocuğunuz güçlük çıkartıyorsa dondurma, çukulata veya yumuşak şekerle vermeyi de deneyebilirsiniz.

 

· İlacı meyve suyu, hazır mama (süt şeklinde) yada sütle karıştırmak aslında etkin olmaz; çünkü ilacın büyük bir kısmı bu sıvıyı içeren biberon yada bardakta kalacaktır. Sıvıyla karıştırmanız gerekirse az sıvı kullanınki ilacın tümü çocuğun sistemine ulaşsın.

 

· Kaşık kullanırsanız ölçülü tüpte olanlarını kullanın. Yemek takımınızdaki kaşıklarınızı değil.

 

· İlacı çocuğa asla "Şeker" diye adlandırmayın. İlaç olduğunu söyleyin ki cocuğun aklında tehikeli bir karışıklık olmasın.

 

· Küçük çocuklardan kendi ilacını almasını istemeyin. İlacını alırken mutlaka yanında bulunun.

 

· Pazarlık yada vaatte bulunmayın. Çocuk ilacını içmesinin şart olduğunu; pazarlık konusu olamayacağını bilmeli. Hangi kap yada kaşıkla içeceğine ve neyin eşliğinde içeceğine şeçim hakkı verseniz de bu seçim ilacı içip-içmemek konusunda olmamalı.

 

· İlacını almak istemeyen çocuğu cezalandırmayın. İlaç içmeyi hiç birimiz sevmeyiz. Tutarlı ve ikna edici şekilde yaklaşımınızı sürdürün.

 

Ve çocuğunuz ilacını içince, kocaman bir kucaklamayla ve övgüyle onu ve kendinizi kutlamayı unutmayın.

 

Yaşa göre şu yöntemler yardımcı olabilir;

 

Bebekler;

 

Bebeginizi 45 derecelik açıyla tutun, elleri aşağıda ve başı destekli olsun. Plastik bır şırınga yada damlayla yada bir biberon memesi aracılığıyla ağzının yan tarafından, dilinin gerisine doğru ilacı damlatın. Yanak boşluğuna boşaltırsanız ilk fırsatta tükürür. İlacı bebeğin boğazına da boşaltmayın; çünkü boğulabilir. Ilacın peşinden süt yada meyve şuyu verin.

 

1-4 Yaş arası:

 

İlacın acılığını şu yöntemlerle hafifletebilirsiniz;

 

· İlacı soğutun yada vermeden önce cocuğunuza buz yada buzlu yalamalıklardan verin. Ilacın peşınden de şevdiği bir içeceği içirtin. Soğuk tat dokularını da bir süreliğine çalışmaz hale getireceğinden ilacın tadı öğürtmez.

 

· İlacı çukulatalı sos yada meyve suyu tozu gibi bir şeyle karıştırın. Yalnız karışımın tamamını verin. Yada elma suyu gibi bir sıvıyla (miktar çok az olsun) karıştırıp, tamamını içirin.

 

 

1 ve 4 yaş arası çocuklar ilaca çok karşı koyabilirler. Özellikle yiyecek-içecek seçen çocuklar içmek istemeyeceklerdir. Çocuğunuzun bu konuda fikirlerini dinlemeyi ihmal etmeyin. Gerekli iş birliğini bu şekilde elde edemezseniz son çare olarak zorla içirmek kalıyor.

 

O zaman da eğer mümkünse bir yetişkin "ayı-kucağı" denilen tarzda çocuğu zaptetsin. Cocuğun kolları aşağıda ve başı 45 derecelik açıyla dururken, plastik ilaç şırınğasıyla vermeyi deneyin. Eğer yalnız başınaysanız çocuğu bir battaniyeye kundaklarcasına şarın (kolları aşağıda) ve başını 45 derecelik açıyla tutup verin.

 

Cocuğu ilacı aldığı için övmeyı unutmayın. Ama gelecek sefere yine ilacını almazsa yine zora başvuracağınızı da söylemeyi unutmayın. Bir daha ki sefere ilacı vermeden kendi rızasıyla mı yoksa zorla mı içmek istediği seçeneğini verin.  Kesinlikleİlaç içmeme seçeneği olmadığını bilsin.

 

Okul Yaşındaki Çocuklar;

 

Bu çağdaki çocuklar ilacın gerçek amacını anlayabilir.  Sizin gözleminizde kendisi içebilip kontrolu eline alabilir. Eğer ilacını almakta isteksizse yapacağınız bir ilaç takviminin üzerine çıkartmalar yapıştırmak gibi yöntemlerle isteklendirebilirsiniz. Eğer çiğnene yada sıvı türde ilaçlar hoşuna gitmiyorsa, yutmaya hazır olup olmadığına bakıp, doktorundan ona göre ilaç isteyin.

 

Genelde çocuklar dört yaşında ilaç yutmaya başlayabilirler. Yine de bu işin becerisine ancak 7-8 yaşlarında ulaşırlar.Bunun alıştırmasını yapabilmek için cocuğunuza yumuşak küçük gıda parçaları yutturmaya başlayabilirsiniz. Şonrada örneğin küçücük buz parcaları gibi sert şeyler yutmasını isteyebilirsiniz. Boylece gırtlağında takılsa bile eriyeceğinden tehlike yaratmaz.

 

Sıvı ve çiğnenen ilaç tiplerinden yutulacaklarına gelindiğinde; ilacı bütün olarak değilde küçük parcalara kesip yutması için verebilirsiniz.

 

 

Kaynak: Pampers Sitesi

Derleyen : Handan Baykan

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
muzeyyen - 2006/12/12
benim iki tane kızım var küçük 6 aylık ikiside antibiyotik şurupları icemiyorlar.içtikten birkaç saniye sonra çıkarıyorlar.büyük kızıma genelde iğne ile tedavisi yapıldı.dokrora gittiğimizde kendisi şurup yerine iğne istiyordu.doktorlar bu duruma şaşırıyordu.nedenini doktorlara sordum sorun çözücü bir cevap alamadım.6 aylık kızımında ablası gibi olmasından korkuyorum.
ozlembyumak - 2006/07/09
benim derdim ayni. tesekkurler handan hanim
Sandra - 2004/12/17
Her anne ve babanin zorlandigi bir olay,tesekkürler. Ben cocuklarima ilaclarini hep siringayla( ignesiz tabii ki ) veriyorum,daha rahat oluyor,hemde gramina kadar hepsini yutuyorlar.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları