Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Karşılıklı Saygı

Bu kişinin bize saygı göstermesini buyuramayız. Biz kendimize saygı duymazsak, O da bize saygı duymaz.

 

“Karşılıklı saygı” iki yada bir çok insanın tüm hatalı ve eksik yanlarına rağmen, dengeli bir şekilde kendilerine ve başkalarına saygı gösterebilmesiyle sağlanır.

Bu kuram kendine saygı, eşitlik, olgunluk, sosyallik, irade, güvenlik, seçim yapabilme yeteneği, yerinde sorumluluk,  yeterlilik gibi birçok kuramda olan ortak ögeleri içerir.  Bağımsızlık duygusu gelişerek, bağımlılık taşımayan bir dayanışma duyarlılığına dönüşür. Karşılıklı saygı durumlarında kişinin kendine olan saygısı da gelişir. Zaten kendine saygı olmayınca gerçek anlamda karşılıklı saygıya erişilemez, ilişki bir tarafın boyun eğmesi ile sonuçlanır ve elbirliği oluşamaz.

 

Karşılıklı saygı için gerekli dört unsur;

 

Kendine Saygı: kişinin üstünlük gösterme yada yağcılık yapmasıyla yada kontrolcu şeklinde davranışıyla değil, kendisinin tüm hata ve eksikliklerine rağmen değerli bir insan olduğuna inanmasıyla oluşur.

 

Diğer Kişiye Saygı:  Sürekli göz yummak, geri cekilmek (sinmek) yada hakkı olan beklentilerden vazgeçmek yoluyla değil, diğer kişinin de hataları ve eksiklikleri olmasına rağmen “değer”  bir insan olduguna saygı duymaktır. Bu diğer kişi gereksiz derecede fesat yaparak saygı duymamımızı zorlaştırmış olabilir. Yapılan davranışa yoğunlaşmaktan ziyade her şeye ragmen bu kisiye saygı gösterebiliriz. Biz bu şekilde davranıncaya kadar bu kişiden işbirliği bekleyemeyiz.

 

Diğer kişinin de Saygı Göstermesi: Bu kişinin bize saygı göstermesini buyuramayız. Biz kendimize saygı duymazsak, O da bize saygı duymaz. Biz kendimize saygı duyarsak, Onun da bize saygı duymak olasılığı var olabilir. Davranışınının fesatlığını unutmaya çalışırsak Onun da saygısını kazanmamız mümkün olabilir. Onun fesatlığı genelde bizim kendimize olan saygımızı sınamak içindir. Fesat davranışlarına bir sınır koyabilirsek, mantıki semere uygulayabilirsek, davranışıyla bizi kışkırtamazsa saygısınızı kazanabiliriz.

 

Diğer Kişinin de Kendine Saygı Duyması: Eğer kendine saygısı yoksa sorunlar çözümlenemez ve karşılıklı saygı getirilemez. Öncelikle bu kişinin kendine saygısı üzerinde uğraşmalıyız. Bu da;  (a) Bu kişiye “kendine saygı”nın nasıl olacağını kendimizde örneklemek. (b) Bu kişinin davranışlarını unutmaya çalışarak, sadece insan olarak değerlendirmeye çalışmak ve ilişkimizi kesmemek (c) Davranışını kesinlikle onaylamadığımızı belirttikten sonra gerekli sonucu uygulamak; örnegin; “Bu davranışın beni kızdırıyor” demekle kendi düşüncemizi dürüstlükle paylaşmış, fesatlığıyla bizi aşırı bir davranışa sürükleyemeyeceğini göstermis, ve başkalaraını kızdırmaktan doğacak doğal sonuçlara katlanmasının kaçınılmazlığını göstermiş oluruz. Bu sekilde davranmakla Onu çocuk yerine koyarak korumadığımızı, kendimizle eşit gördüğümüzü ve olgun bir insan gibi davranmasını beklediğimizi belirtmiş oluruz. Bizim tarafımızdan eşit olarak görüldüğünü  bilmesi kendine saygı gormesine de yardımcı olacaktır. 

 

Cocuklarda SAYGI kavramını geliştirmek için fikirler; 

 

n     Saygıyı Kendinizde Örnekleyin;  Karşındakini gerçek anlamda dinlediğinizi gösterin. Özellikle çocuğu dinlerken “Dinliyorum!” diye belirtin ve gerçekten dinleyin.

 

n     Bağımsız Düşünceyi Destekleyin; örneğin “Canım sıkılıyor! Şimdi ne yapacağım?” diye sorduğunda sorusunu kendine çevirip “Neler yapabilirsin bir düşün, bana sen söyle…” şeklinde yönlendürün.

 

n     Problem Çözmeyi Cesaretlendirin; birlikte gözlemlediğiniz olaylar hakkında “Sen olsaydın ne yapardın?” şeklinde düşünmesini sağlayın.

 

n     Kendi Seçımlerini Yapmasına Olanak Verin; iki ya da üç taneden fazla olmayacak seçimler sununuz.

 

n     Hazır Olup Olmadığına Saygı Gösterin; çocuğun yaş ve gelişim çağına uygun beklentilerde bulunmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin iki yaşındaki çocuk inatlasiyor diye “Saygısızlık ediyorsun!” demeyiniz.

 

n     Taktirinizi Belirtin; Yıkıcı eleştiri kum gibidir, sürte sürte aşındırır. Olumlu eleştiri ise yağ gibidir esnekleştirir, yumuşatır.

 

n     Başka Kaynaklar Bulmasını Cesaretlendirin; Akrabalarınız ve arkadaşları arasında da çocuğunuzun duygu, düşünce ve yeteneklerini paylaşmasına ortam yaratarak, Onlardan da övgü ve cesaretlendirme almasına yardım ediniz.

 

n     Tv Programlarını Sansür Ederek Seçici Olunuz; Televizyon karakterlerinin ideal davranışta kişiler olmadıklarını anlamalarına yardımcı olunuz.

 

n     Aile Değerleriniz Üzerinde Konuşunuz; “Ailemizde neler olsun, nasıl davranışlar gösterebilelim…” şeklinde çocuğu da katacak konuşmalar yaratınız.

 

UNUTMAyın ki çocuklar yapmalarını istediğimiz şeyleri ender yaparlar, ama bizi taklit etmekten de nadiren geri kalmazlar. Onların taklitçi yönlerini gelişimlerinin faydasına kullanmak bizim elimizde.

 

Çocukların “saygı” kavramını anlamaya başlamaları 11 yas civarindadır. İki yaşındaki oğlunuz size başkasının yanında uygunsuz bir davranışta bulunduysa ve bu kişi çocuğunuzun saygısız olduğu yönünde bir değerlendirme yaparsa bile sakin olun. En önemlisi kendinizden ve uyguladıklarınızdan emin olun. Bu yaştaki çocuk henüz kavramları bilemez. Bunun yerine çocuğunuz elini kullanıp sizi tokatladıysa tokatladığı elini tutup “Anne tokatlanmayı sevmiyor. Biz kimseyi tokatlamayız” gibi kısa bir cümleyle olayı olumlu bir öğretiyle noktalamaya çalışın.

 

Veli Olarak Hedefiniz kontrol ve guvenlik için kuralları yerleştirmek, çocukların lisan ve düşünme yetenekleri geliştikce bu kuralların niçinleri üzerinde çocukla konuşup kuralların oturmasını sağlamak, onların kurallara uyuslarını yakalayıp onaylamak ve övgüyle cesaretlendirerek ileride “karşılıklı saygı” unsurlarını bilen yetişkinler olmalarına uğraşmak olmalı. Ve bu gidiş yönünde de yavaş fakat emin adımlarla  büyüyüşlerinde beklentilerinizin kararında olup olmadığını sorgulamak olmalıdır.

 

(Mothers Group lideri Celia Osenton tarafından verilen bilgilerden derleyen)

Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları