Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Dumanın Ardında Kalanlar

Eğer hamile iseniz ve sigara içiyorsaniz şu anda bırakmanız dahi bebeğinize çok büyük faydalar sağlayacak

Sigaranın zararlarını basın ve yayında sık sık okuyoruz ve duyuyoruz. Bu yüzden de artık eskiden inanıldığı gibi bir tek içene zarar verebileceği savunmasına sığınılamayacağını da biliyoruz.

Tıbbın bugünkü bilgileri ışığında bakıldığında sigara birden fazla insanın olduğu bir ortamda kullanıcının kendi riskini alarak seçtiği bir keyif aracı olmaktan çıkıyor.

Özellikle aynı aile içinde sigara dumanına maruz kalındığında yaşanabilecek risklerinden bir kaçını sıralarsak;

 

-  Hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlık,

- Düşük ve ölü doğum,

- (Ektopik)Tüp-gebelik,

- Plasenta-previa yani plasentanın aşağıda olması ve bunun beraberinde getireceği terslikler,

- Plasentanın rahim duvarından ayrılması ile hem bebeğe hem anneye hayati tehlike,

- Bebeğin içinde barındığı “amniyotik sıvı” erken patlaması,

- Amniyotik sıvı torbasında enfeksiyon oluşması,

- Erken doğum,

- Bebeğin düşük kiloda doğması olasılıklarını arttırır.

 

Anne adayı sigara içtiğinde, sigara içimini takiben 15 dakika süresince rahimdeki bebegin kalp atışlarının arttığı tıbben belirlenmiştir. Aynı zamanda bebeğin hareketlerinin yavaşladığı ve kalp atışındaki ritmin azaldığı bilinmektedir. Yeni doğmus bebekte "Beşik Ölümü" diye adlandırılan ölümlerin, alerjinin, çocukluk kanserlerinin, solunum yolları hastalıkları ve kulak enfeksiyonları risklerinin de arttığı görülmektedir.

Bu risklerin artımı kendi yada başkasının içtiği sigaranın dumanını ciğerlere çekmekle orantılı şekilde artmaktadır. Eğer hamile iseniz ve sigara içiyorsaniz şu anda bırakmanız dahi bebeğinize çok büyük faydalar sağlayacak olduğundan bırakmak icin geç kalmış sayılmazsınız.

Hamilelik sırasında ve sonrasında sigara içen anneler üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları da, bu annelerin bebeklerinin gazlı olacakları, doğustan sigara tiryakiliğine yatkın programlandıkları, davranış bozuklukları göstermeye eğilimli çocuklar olabileceklerini göstermiştir.


Unutulmamalıdır ki anne adayı sigaradan her nefes çekişinde bebekten oksijen kısıtlanmaktadır.

 

Kaynak: OnHealth.com

Derleyen: Handan Baykan


 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları