Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Tuvalet Eğitimi

Bir bebekle girişilen çatışmanın kazanılması neredeyse her zaman olanaksızdır ve erişkinin isteğinin dayatılması çocuğun gelişimini etkileyebilir ve utanç ile kuşku duygularını

Tuvalet eğitimi uyanık ve uyur durumlarda barsak ve idrar kontrolünün kazanılmasıdır. Bu işlevlerin kazanıldığı yaşlar farklı kültürlerin yanı sıra aynı kültürlerde de farklılıklar gösterir.

Tuvalet eğitimine başlama zamanına;

- Saatler süren kuru dönemleri

- Oturağa ilgi duyulması

- Islak ve kirli olunca altının değiştirilmesi isteği

- Basit emir dizilerini yerine getirebilme yeteneği gibi sinyallere dayanılarak karar verilmelidir.

 

Tuvalet eğitimine çocuk fizyolojik ve ruhsal açıdan hazır olmadan başlandığında ya da aşırı baskıcı, esnekliğe, eğitimin başlangıcındaki küçük kaçırmalara bile izin vermenin bir tuvalet eğitimi ile çocuk ele alındığında; bu dönemde aşırı baskı ve denetim sonucu tuvalet eğitimi kazanılsa bile çocuk daha sonraki yaşlarda herhangi bir stres etmeni ile karşılaştığında çiş ya da kaka kaçırma belirtileri ile birlikte tuvalet eğitimi dönemi içinde çözümlenmemiş olan süreç yeniden gündeme gelir.

 

Bu dönemde doğası gereği aşırı direnen, tutturan çocuğun inadına inatla karşılık vermek, inadının üstüne gitme korkutmak geçersizdir ve olumsuz sonuçlar verecektir. Tutturduğunda dikkatini başka alanlara çekmek farklı seçenekler sunmak uygun bir tutum olabilir. Tuvalet eğimi verirken sabırlı, ufak aksamalarda abartılı, titiz bir kaygılıkla tepki vermeyen, eğitimi oyunla veren ancak kararlı bir ana baba tutumunun çok yarar sağlayacağı bilinmelidir. Çocuğun çiş ya da kakasının gelmiş olacağının varsayıldığı saatlerde tuvalete götürmek, bu işlemi uygun ve belirli aralıklarda yinelemek ve haber verdiğinde ödüllendirmek yeterli olacaktır.

 

 Tuvalet eğitimini genel ilkeleri :

 

- Oturakta başarı gösterilmediğinde ve oturak dışı kazalarda kızmak ve ceza vermek genellikle olumsuz etki yaratır ve uygun değildir.

- Çocuk oturağa oturmamak konusunda inat ettiğinde ayağa kalkmasına izin verin ve yemekten sonra tekrar deneyin.

- Direnç süre giderse eğitime birkaç hafta ara verin.

- Şiddetli tartışmalardan kaçınılmalıdır. Bu uzun süren dışkı kaçırma, gece işemelerine ve/veya annebaba – çocuk ilişkilerinin gerginleşmesine yol açabilir.  Bir bebekle girişilen çatışmanın kazanılması neredeyse her zaman olanaksızdır ve erişkinin isteğinin dayatılması çocuğun gelişimini etkileyebilir ve utanç ile kuşku duygularını arttırabilir.

- Başarılı tuvalet eğitiminin anahtarı çocuğun bunu kendi başarısı olarak görmesinin sağlandığı yaklaşımdır.

- Gündüz eğitiminin yararlı olabileceği yaş çocuğun bireysel özelliklerine göre değişir. Çocuğun dışkılama saatlerinin öngörülebilmesi; çocuğun dışkılamayı önceden hissetme ve tuvalette gerçekleştirilen eylemleri anlayabilme yeteneği ( tuvalete zamanında gitme, soyunma, oturağa oturma, dışkılama, yıkanma, kurulanma ve tekrar giyinme) ve çocuğun tuvalet eğitimine karşı duyduğu ilgi.

 

 

 Tuvalet eğitimde yöntemler :

 

- Çocuk hazır olduğunun sinyallerini verdikten sonra oturakla tanıştırın.

- Çocuğu başlangıçta kısaca ve giysili olarak oturtun.

- Çocuğunuza tuvalette kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirin.

- Tuvalette ne yapacağını çocuğunuza gösterin.

- Tuvaleti vurgulayan kelimeleri öğretin

- Çocuğu tuvalete siz götürün ve yanında oturun.

- Daha sonra çocuğu oturakta kilodu çıkarılmış olarak ve giderek artan sürelerde oturtun. (1 dk en fazla 10 dk)

- Tuvalet işlemini tekrar tekrar ve basitçe açıklayın ve oturağa ıslak veya kirli bezler koyarak vurgulayın.

- Eğer başarılı bir sonuç varsa onu övün, Çocuklar büyümüş olma kavramından hoşlanırlar. Sen büyüdün abla-abi oldun. Çünkü tuvaletini beze değil oturağına yaptın gibi.

- Eğer çocuk bu denemelerde tuvaletini yapamamışsa, sakin olun, kızgınlık belirtisi göstermeyin. Sen bebek misin gibi ifadelerden kaçının. Bir dahaki sefere yaparsın deyip konuyu kapatıp, tuvaletten çıkartın.

- Tuvaletini yapıncaya kadar burada oturacaksın tarzında zorlayıcılıktan kaçının.

Altına kaçırdığında öfke belirtisi göstermeyin. Hatta bu kazaların her zaman olabileceğini peşin peşin kabul edin.

- Tuvalet eğitimindeki başarısıyla sizin ona olan sevginiz arasında ilişki kurmayın. Çocuğa bunu algılatabilecek kelimelerden uzak durun.

- Tuvalette oturmaktan sıkılıyorsa yanınıza resimli bir kitap alın veya  yanında kalıp dinlemekten hoşlanacağı bazı hikayeler anlatın.

- Tuvaletini yaptıktan sonra ona doğru şekilde temizlenmeyi öğretin. Önceleri siz temizledikten sonra onun tekrar etmesini isteyebilirsiniz.

- Çocuğun dışkılama gereksinimini anlamaya çalışın (çocuğa göre ayarlı “ zamanlama yöntemi),  oturakta başarılı dışkılama için olumlu güçlendirme yapın (övgü, sarılma, yıldız çizelgesi, çıkartma y da tekrar tekrar verilebilen, yeterli motivasyon sağlayan başka ödüller)

 

Yukarıda belirttiğimiz yöntemler düzenli dışkılama alışkanlığı olan çocuklarda çok yararlı olur. Düzensiz dışkılama alışkanlığı olan çocukların eğitimine başlanmadan önce gereksinimlerini kendilerinin hissetmesinin beklenmesi gerekebilir. Gündüzleri kapsayan tam tuvalet eğitimin alınması uzun bir süreye yayılabilir. Başarı başlangıçta geçici de olabilir. Tuvalet eğitiminden uzun bir süre sonra da arasıra kaza olabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 21 yorum
karamengü - 2011/05/20
benim de oğlum 3 yaşını geçti bezini çıkarmak istemiyor. okula gidene kadar beze yapıcam diyor. nasıl bi eğitim vermeliyim, oturakta mı tuvalet adaptöründe mi denemeliyim bilmiyorum. bi de yeni kurtulduğumuz bi kekemelik problemi var, üstüne de gidemiyorum.
hikmetyapar81 - 2009/05/30
UFFFFFFFF BENDE DE AYNI DERT VAR . OĞLUM 2,5 YAŞINDA VE HALEN ÇİŞİNİ SÖYLEMİYOR. BEN ÇALIŞIYORUM BABANNESİ 1 HAFTADIR UĞRAŞIYOR. TUVALETE GİDİNCE AĞLIYOR. LAZIMLIKTA ALDIK AMA NE YAPSAK YAPMIYOR. GÜNDÜZLERİ ALTINI BAĞLAMIYUZ AMA PİJAMASINA YAPIYOR TUVALETE YAPMIYOR. ACABA ÇOCUĞU ÇİŞE ALIŞTIRMAK İÇİN GEÇ Mİ OLDU. 1,5 YAŞINDAYKEN KÜÇÜK HAVALAR SOĞK DİYE YAZI BEKLEDİK. NE YAPSA BABANNEMİZ TUVALETE OTURTAMIYORMUŞ. HEMEN AĞLAMA MOUNA GEÇİYORMU BEBEĞİM. KAFAY YİYECEĞİM.OĞLUMLA BERABER TUVALETE DE OTURUYORUM AMA FAYDA ETMİYOR
derya81 - 2008/07/30
AYNI DERT BENDEDE VAR NASIL BAŞA ÇIKACAM NASIL ALIŞTIRACAĞIM BİLMİYORUM BENİM OĞLUM 2 5 YAŞINDA BASİT EMİRLERİ ANLIYOR ÇAT PAT BİRŞEYLER ANLATIYOR 4 GÜNDÜR TUVALET EĞİTİMİNDEYİM NE YAPACAM BİLMİYORUM HİÇ İLERLEME YOK ANNELİĞİN EN ZOR KISMI SANIRIM


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları