Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi - Vitaminler
 

Paylaş Yorumla

H Vitamini

Cilt sağlığı için gereklidir...

H Vitamini de denmektedir. Aslında B grubunda olan bir vitamin olarak kabul edilir. Yumurta akında bulunan avidin isimli madde biotini etkisiz hale getirmektedir. Deneyler sırasında çiğ yumurta akı ile beslenen farelerin zayıfladığı ve derilerinin bozulduğu gözlemlenmiş ve Almanca deri anlamına gelen Haut kelimesinin baş harfi ile anılmaya başlanmıştır. Yumurta akında bulunan bu avidin maddesi yumurta çiğ iken etkili olmasına karşın pişirildiğinde etkisiz hale gelmektedir. Beslenmelerinin %30 kadarında çiğ yumurta bulunduğu takdirde insanlarda da eksikliği oluşabilir. 1942 yılında gönüllü bir gruba deneysel olarak çiğ yumurta ağırlıklı (dietin %30'u) beslenme ve biotin dışında tüm vitaminler verilmiş. Bu kişilerde yorgunluk, iştahsızlık, depresyon, nöropati, kolestrol artışı, kansızlık ve deride pullanma görülmüş. Bu durum ancak Biotin verilmesi ile iyileştirebilmiştir.

Biotinin Etkisi

 • Yağ metabolizmasına etkilidir. Yağ üretimi ve yağ asitlerinin yapılması için gereklidir.
 • DNA ve RNA yapımına etkilidir. Amine asitlerin proteine dönüşümüne, nükleik asitlerin bir parçası olan pyrimidin sentezine katılır.
 • Bir çok enzimin yapısına girer. Bu enzimler gıdaların vücuda yararlı hale getirilmesini sağlarlar.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Saç dökülmesini ve beyazlamasını yavaşlatır.
 • Cilt sağlığı için gereklidir.

Biotin Eksikliği
Doğada çok yaygın olarak bulunması yanında barsaklardaki bazı bakteriler tarafından da üretilebildiği düşünülmektedir. Beslenmesinde çiğ yumurta akı bulunmayanlarda ve çok antibiyotik alınmadığında görülmesi olanaklı değildir. Eksikliğinde olan belirtiler;

 • Halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, adale incelmesi ve ağrıları,
 • Depresyon tarzında ruhsal belirtiler,
 • Kuru, pullu ve değmekle acıyan bir cilt,
 • Kan kolesterol seviyesinde artma, gözlerde kızarma,
 • Kansızlık ve kalp sorunları,
 • Saçlarda beyazlama ve dökülme görülür.

Biotin Fazlalığı
Böyle bir sorun görülmemiştir. Diyetle alınanlar emilmeden atılmaktadır. İlaç olarak alınan fazla miktarlar da idrar yoluyla uzaklaştırılır.

Biotinin Tedavide Kullanımı
Özellikle tek başına değil, daha ziyade diğer B vitaminleri ile birlikte kullanımı ön plandadır.

 • Dermatit, ekzema gibi cilt sorunlarında,
 • Kilo verme programlarında,
 • Saçların beyazlama ve dökülmesini önlemek amacıyla,
 • Kan şekerini ve kolesterolu düşürmek için,
 • Hatalı beslenme sorununu gidermek amacıyla kullanılır.

Biotin Gereksinmesi
Barsaklarda da üretilebildiği için dışarıdan az miktarda alınması yeterli olur.

Yaş    mikrogr / gün
0 - 1    50
1 - 7    50 - 100
7 - 10    120
11 yaş üstü    200
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
SILAAAM - 2008/12/04
hangi besinlerden alabiliriz
s.k - 2007/05/29
biyotin nelerde var?
i.k - 2004/12/16
Sayin Ruhi Hocam; Yuksek lisans tezimde; Avidin'in Biyotin'e olan ilgisinden faydalanarak DNA saflaştırması çalışacağım. Ancak yazınız sayesinde avidin-biyotin ilgisinin insan vücudundaki önemi hakkında on bilgi edinmis oldum. tesekkur ederim. saygilarimla i.k


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları