Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Kendimize Şefkat Gösterebilmek...

Kendinizi olduğu gibi kabul etmeyi öğrenin. Kızgınlığınızı, anlayışlılıkla değiştirin. Başkalarında mükemmel olmayana hoşgörüyle bakabiliyorsunuz, kendinize de o kadar şefkat gösterin

KENDİNİZLE YUMUŞAK KONUŞUN

 

Sık sık kendinizi aptal ya da salak olmakla suçluyor musunuz?

 

Gözlüğünüzü evde unuttuğunuz

Otobüsü kaçırdığınız

Tabağı kırdığınız

Arabanız bozulduğunda

için öfkeden deliye dönüyorsanız? Kendi kendinize en ufak bir bağışlamaya yer vermiyorsanız sizde kendine eziyet edenlerdensiniz.

 

Neden kendimize bir yabancıya bile gösterebileceğimizden daha az anlayış ve bağışlama gösterebiliyoruz.

 

Bazı şeyler bizim kontrolumuz dışında da ters gidebilir. Başımıza gelen bütün aksilikler bizim kendi suçumuz olamaz.

 

Arabanız bozulduğunda

 

“Neden şu arabayı o ilk sesi duyduğumda tamire götürmedim, ne tembel, ne kafasızım, şimdi şu halime bak”

 

Olumsuz motivasyon, kendimize ne kadar kötü olduğumuzu söylemek, iyi olma yolunda çok nadiren işimize yarar. Kendimize eziyet ettiğimizde bütün yaptığımız değerimizi düşürmektir.

 

Diyelim ki bir işe baş vurdunuz ve kabul edilmediniz. Siz hemen kendinize işkenceye başladınız.

 

“ Neden öyle uyuşuk gibi davrandım? Zaten sorulara da ahmakça cevap verdim. Kıyafetim bile yanlıştı. İşe alınmamama şaşmamalı, ben işe yaramazın tekiyim.”

 

Bu olumsuzluğunuz gelecek iş randevusuna daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olamaz. Hor görülerek açıkça söylenen hatalar genellikle daha kötü sonuç doğurur.

 

Eziyet edeceğinize kendinizle yumuşak konuşun. “Yine başaramadım, ben başarısız biriyim” diyeceğinize “Bir hata yaptım” deyin. Hatalar insanlara özgüdür. Düzeltilebilir.

 

Bir arkadaşınız bir hata yaptığında “sakin ol, hata insanlara mahsustur” diyerek konuyu kapatırsınız yada “affetmek büyüklüktür” dersiniz. Aynı ılımlılığı kendinize de gösterin.

 

Beraber yaşamak zorunda olduğunuz kişi sizsiniz. Öyleyse kendi kendinize düşman olmayın.

 

Herhangi bir durumda yaptığınızı beğenmediğinizde, kendinizi bağışlamak, işin içinden sıyrılmak anlamına gelmez, ya da sorumluluğu üstünüzden atıyor değilsiniz. Sadece öteki insanlar gibi hata yapabileceğinizi kabul ediyorsunuz. Böylece bir daha ki sefere aklınızı başınıza toplayabilir, ve sorunu kendinize değer vererek ve güvenle halledebilirsiniz.

 

Kendinizi kırbaçlayarak, kötüleyerek hiç bir yere varamazsınız. 

 

Kendinize çıkışmaya başladığınızda daha yumuşak konuşun, bunu gülerek yapın. Kendinizle dalga geçin, “Seni seni sakın bir daha böyle yapma.”

 

Küçük düşürücü bir söz yerine anlayışlı bir söz söylediğinizdeki farkı hissetmeye başlayın. Kendinize bağışlayıcı ve anlayışlı davrandığınızda, o yatıştırıcı esintiyi ruhunuzda duyarsınız. Fakat sert ve aşağılayıcı olursanız, içinizi kezzap gibi bir şeylerin yaktığını fark edersiniz.

 

“Sen iyisin tatlım, belki mükemmel değilsin fakat iyisin” deyin. Böylece değeriniz gözünüzde iki paralık olmadan bundan sonraki sorunla uğraşabilirsiniz.

Örneğin kendinizi kaybedip işyerinizde Amirinize sesinizi yükseltip, uygun olmayan şeyler söylediyseniz, hemen “Seni geri zekalı! Nasıl bu kadar aptalca hareket edebildin” diye eziyete başlamayın. Gerçekleri tekrar gözden geçirin. Hangi nedenle böyle bir şeye sürüklenmiş olabilirsiniz.

 

“Tamam, kendimi kaybettim ve bağırdım. Bu hoş bir şey değil ve hiç bir şeyi halletmedi. Bir hata yaptım. Mükemmel değilim, ben de herkes gibiyim. Şimdi bu konuda ne yapacağımı düşünmeliyim. İleride böyle bir durumda nasıl daha iyi davranabilirim, onu bulmalıyım.”

 

Kendinizi olduğu gibi kabul etmeyi öğrenin. Kızgınlığınızı, anlayışlılıkla değiştirin. Başkalarında mükemmel olmayana hoşgörüyle bakabiliyorsunuz, kendinize de o kadar şefkat gösterin. Başka bir insane gösterdiğiniz toleransı, bağışlayıcılığı, anlayışı kendinize de gösterin. Varlığınızı olduğu gibi kusurlarıyla kabul edin.

 

Banyoda bebeğini yıkayan anne, bebeğin kafasını yavaşça tutar, okşayarak saçlarına ılık su döker. Kendinize de böyle iyi muamele edebilir, şefkatli bir anne gibi muamele edebilirsiniz.                              

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
Konuk - 2008/04/28
ben de kendine eziyet edenlerdenim. hiç bir hatasını affetmeyen oysa herkesin hatasını hoşgören biriyim. ben kendi hatalarımı affetmediğim için diğer insanlar da benim hatalarımı affetmiyorlar. bu yazı sanki benim için yazılmış. bu yazıyı özellikle de şu sıralarda okumak bana çok iyi geldi. kendime biraz daha insaflı olmam gerektiğini anladım. çok geç olmadan. Teşekkürler...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları