Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Kadınlar, Erkekler ve Birlikte Yaşam

Doğanın, insan türünün iki cinsiyetini neden bu kadar farklı kıldığını anlamak güç gelebilir. Belki de çok benzeseler, kısa zamanda birbirlerinden bıkabilirlerdi

Aydınlanma felsefesinin getirdiği “Ruhun cinselliği yoktur” önermesinin etkisiyle cinsiyetler arası kutuplaşma yok olmaya yüz tutmuştur. Aydınlanma felsefesinin başlıca kavramlarından biri olan EŞİTLİK hiç kimsenin başka birinin amaçları için araç olmaması anlamına gelir.Ancak eşitlik ile özdeşlik karıştırılmamalıdır.


Sorun, kadınların kendi değerlerini erkek bakış açısıyla yargıladıkları zaman ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bir kadının, kendi kadınsı değerlerini küçümseyen ve önemini yadsıyan, erkek bakış açısını bilinçli olarak benimsemesinin ya da “erkek gibi olmaya” çabalamasının hiçbir anlamı yoktur diyebiliriz.


Doğanın, insan türünün iki cinsiyetini neden bu kadar farklı kıldığını anlamak güç gelebilir. Belki de çok benzeseler, kısa zamanda birbirlerinden bıkabilirlerdi. İki cinsiyet arasındaki doğuştan gelen ve zamanla pekişen farklılıklar kabul edilip anlaşılırsa, cinsellik bir sürtüşme alanı olmaktan çıkabilir.

Böylece kadınlar; erkeklerin kadınları çoğunlukla bir cinsel nesne gibi gördüklerini, en masum bir arkadaşlık işaretini bir cinsel davet gibi algılayabileceklerini ve çok kolay tahrik olduklarını anlayışla karşılayabilirler. Bu durumu kabul eder, bunu yadsımak ya da yok etmeye çabalamak yerine buna uyum sağlayıp, belki de bundan karşılıklı haz duyma yolları bulabilirler.


Öte yandan erkekler de, kendi doğalarını yadsımadan, karşı cinsle ilişkide (duygusal) iletişimin gereğini ve önemini kabul etmeye yanaşabilirler. Bu erkekler için pek kolay olmayacaktır, çünkü onların yabancı olduğu ve ifade etmekte güçlük çekecekleri bir dildir.


Sonuç olarak, kadın ve erkek, eşit ama nitelikleri değişik iki ayrı cinsiyet olarak kalmalıdır.

Erkek- dişi kutuplaşması, insan yaratıcılığının da temelidir.

Kadın ile erkek arasındaki sevgide kadın da, erkek de yeniden doğar.

 

Prof.Dr. Yunus Emre Evlice 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
Konuk - 2008/03/03
Gerçekten ilginç bir yazı olmuş... Bir kadın neden "kendi değerlerini erkek bakış açısıyla yargılasın ki"....
Konuk - 2007/10/18
Bu saçma bir yazı bence, Bahsedilen erkeklerin hayatının sadece cinsellik üzerine kurulduğu bir yazı. Bir bayan olarak ben böyle olduğunu düşünmüyorum, yazıyı yazan sevgili beyefendi bilirmiki beş parmağın beşi bir değil.. yazıda öğretilmeye çalışılan mantıklı birşey göremedim ben.
Konuk - 2005/03/22
valla tam erkeksi bir bakis acisi getirilmis kadinlarin erkeklerin cinsel isteklerini sindirmesi gerektigi erkeklerin duygusal iletisim kurmalari gerektigi soyleniyor ama dikkatimiz ceken nokta su; Bu erkekler için pek kolay olmayacaktır, çünkü onların yabancı olduğu ve ifade etmekte güçlük çekecekleri bir dildir. Erkeklerin cinsel yakinlasmalari kadinlar icin kolay yani tebrikler!!!


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları